Sonunda buda oldu: Açık artırma ile ev kiralama dönemi başladı!

Sonunda buda oldu: Açık artırma ile ev kiralama dönemi başladı!

Son dakika haberi: Büyükşehirlerde artan kiralar vatandaşın belini bükmeye devam ederken açık artırma usulü ile konutların kiraya verildiği öğrenildi.

Emlak 23 Ocak 2023 19:52 0
Sonunda buda oldu: Açık artırma ile ev kiralama dönemi başladı!

Son dakika: İstanbul'da kiralık evler açık artırmaya çıktı.

Son zamanlarda fahiş şekilde yükselen kira fiyatlarına vatandaş çözüm ararken yok artık denilecek bir gelişme yaşandı. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, bazı ev sahipleri ve emlakçıların açık artırma usulüyle konut kiraya vermeye başladığını açıkladı.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, bazı ev sahipleri ve emlakçıların açık artırma usulüyle konut kiraya vermeye başladığını ifade etti. Aşa, kiracıların bu durumları tespit ettikleri durumda Ticaret Bakanlığı İl müdürlüklerine şikayet etmeleri gerektiğini söyledi.

BloombergHT’de yer alan habere göre, İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

"Çok yaygın olmamakla birlikte bize de bu konuda şikayetler geliyor. Ev sahipleri ve bazı emlak ofisleri kiracılar arasında rekabeti kızıştırmak için bu sisteme gidiyor. Aslında bir pazarlık usulü gibi uygulanıyor. Serbest piyasada her ürün için bir pazarlık yapılır. Ancak bu durumu kötüye kullanan ve haksız yere fahiş fiyat uygulayan kişileri de şikayet etmek gerekiyor.

Kiracıyı mağdur eden fahiş fiyat artışı olduğu an cezai uygulama yapılır. Fırsatçılık ve fahiş fiyat cezası uygulanabilir. Kötü niyetle yapılıyorsa, manipülasyon varsa bunların cezası var. Kiralamak isteyenlerin tespit ve şikayet etmeleri gerekiyor. Usulsüzlük durumunda şikayetler Ticaret Bakanlığı’nın il müdürlüklerine iletilebilir."

 

Yorumlar (0)

Seç