Son dakika: Zorunlu trafik sigortasına zam geldi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Zorunlu trafik sigortasına zam geldi

Son dakika haberi geldi: Resmi Gazete'de yayınlanan düzenleme ile trafik sigortasına zam yapıldığı bildirildi.

Taşıt 14 Ara 2023 0
Son dakika: Zorunlu trafik sigortasına zam geldi

Arabası olanlar dikkat: İşte sigorta aylık prim artış oranı.

Arabası olan vatandaşları ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklama Resmi Gazete'de yayınmlandı ve zorunlu trafik sigortasında aylık artış oranının belirlendiğine yer verildi.

14 Aralık 2023 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Sigorta ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun karaırna baktığımızda zorunlu trafik sigortası aylık azami prim artış oranına yer verildi. Yayınlanan açıklamaya göre 2024 yılının ilk 4 ayı için yüzde 5'lik artış belirlendi. 2023 yılının mayıs ayından bu yana aylık yüzde 2 olarak uygulanan zam yükseldi.

Trafik sigortası azami primi 2024 mayıs ayından sonra hasar maliyet endeksine göre belirlenecek. Hasar maliyet endeksi hesaplamasında asgari ücret artış oranı yüzde 45, TÜİK'in açıkladığı yedek parça ve aksesuar fiyat artış oranı yüzde 30 olarak belirlendi.

Motorlu araç fiyat artış oranı yüzde 15 ve araçların bakım onarım fiyat artış oranı ise yüzde 10 ağırlıkta olacak.

Düzenleme tam metni şu şekilde:

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumundan:

KARAYOLLARI MOTORLU ARAÇLAR ZORUNLU MALİ SORUMLULUK

SİGORTASINDA TARİFE UYGULAMA ESASLARI HAKKINDA

YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 14/7/2007 tarihli ve 26582 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin geçici 11 inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “2023 yılı Mayıs ayından itibaren aylık %2 (bir önceki ayın azami prim tutarları üzerinden) olarak” ibaresinden sonra gelmek üzere “, 2024 yılı Ocak, Şubat, Mart, Nisan ayları için aylık %5 (her ay bir önceki ayın azami prim tutarları üzerinden) olarak, 2024 yılı Mayıs ayından itibaren hasar maliyet endeksine göre her ay bir önceki ayın azami prim tutarları üzerinden” ibaresi eklenmiş, aynı fıkranın ikinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiş ve aynı fıkranın son cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Hasar maliyet endeksi hesaplamasında; %45 ağırlık ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan asgari ücret artış oranı, %30 ağırlık ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan harcama endeksi - kişisel ulaştırma araçlarının yedek parça ve aksesuarları fiyat artış oranı, %15 ağırlık ile TÜİK tarafından açıklanan harcama endeksi - motorlu araçlar fiyat artış oranı ve %10 ağırlık ile TÜİK tarafından açıklanan harcama endeksi - kişisel ulaştırma araçlarının bakım ve onarımı fiyat artış oranı dikkate alınır.”

“Kurul, hasar maliyet endeksi üzerinde izleme ve düzeltme faktörü belirlemeye, hasar frekansı, hasar maliyetleri ve diğer hususları göz önünde bulundurarak 2024 yılı Ocak, Şubat, Mart, Nisan ayları için belirlenen artış oranı ile 2024 yılı Mayıs ayından itibaren endeks ile belirlenecek oranı sıfıra kadar indirmeye veya iki katına kadar artırarak uygulamaya yetkilidir.”

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan Tablo 13 ve Tablo 14 ekteki şekilde değiştirilmiş, aynı eke Tablo 14’ten sonra gelmek üzere ekteki tablolar eklenmiş ve Tablo 16’dan sonra gelen “Tablo 9, 10/A ve 11 için Dipnotlar:” ibaresi “Tablo 9, 10/A, 11 ve 15 için dipnotlar:” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 3- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Yönetmelik hükümlerini Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı yürütür.

Bugün Resmi Gazete'de yayınlanan düzenlemenin ekleri ise şu şekilde verildi:

Düzenleme bugün Resmi Gazete'de yayınlandı ve 14 Aralık tarihinde yürürlüğe girmiş oldu.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç