Son dakika: Yurt dışında ve sınır kapılarında oy kullanma başladı

Son dakika: Yurt dışında ve sınır kapılarında oy kullanma başladı

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekillerinin belirleneceği 14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala yurt dışı temsilcilikler ve gümrük kapılarında oy verme işlemi başladı.

Seçim 2023 27 Nisan 2023 09:26 0
Son dakika: Yurt dışında ve sınır kapılarında oy kullanma başladı

Son dakika: Yurtdışında oy kullanma işlemi başladı.

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekillerinin belirleneceği 14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala yurt dışı temsilcilikler ve gümrük kapılarında oy verme işlemi 08.00 itibarıyla başladı.

Türkiye'nin Avrupa'ya açılan sınır kapıları Kapıkule, İpsala, Pazarkule, Hamzabeyli ve Dereköy​​​​​​​'de yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar oy kullanabilecek.

Sınır kapılarındaki oy verme işlemi 24 saat esasıyla gerçekleşecek ve 14 Mayıs Pazar günü saat 17.00'da sona erecek.

Sınır Kapılarında Kimler ve Nasıl Oy Kullanılacak?

Gümrükte oy kullanmak isteyen yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmen, sınır kapılarında belirlenen perona gelerek oy kullanmak istediğini bildirecek.

Sandık kurulu başkanı, Seçim Bilişim Sistemi (SEÇSİS) üzerinden seçmenin, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadığını kontrol edecek, kayıtlı ise oy kullanıp kullanmadığını sorgulayacak.

Oy kullanmadığı anlaşılan seçmen, sandık kurulu mührüyle mühürlenmiş oy pusulası ve zarfıyla mührü alarak, kapalı oy verme yerine gidecek ve oyunu kullanacak.

Yorumlar (0)

Seç