Son dakika: Yeni 8. yargı paketi ile infaz düzenlemesi geliyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Yeni 8. yargı paketi ile infaz düzenlemesi geliyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç bir son dakika açıklamasında bulundu. Bakan Tunç açıklamasında yargı paketinin detaylarını bildirdi.

Haberler 7 Ara 2023 12:54 0
Son dakika: Yeni 8. yargı paketi ile infaz düzenlemesi geliyor

Son dakika haberi: Yeni yargı paketinin detayları açıklandı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç bir son dakika açıklamaısnda bulundu. Bakan Tunç yaptığı açıklamada yeni yargı paketine değindi ve detayları duyurdu.

Bir program öncesi basın mensupları ile bir araya gelen ve gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ogün Samast, Somali Cumhurbaşkanının oğlunun karıştığı kaza, yargı paketi ve diğer konulara değindi.

Bakan yaptığı açıklamada "Yargımızın verdiği bir karar söz konusu. Yargıtay tarafından onaylandı. Kesin hüküm söz konusu. AİHM'nin tavrı belli. Avrupa konuyu yargı dışında tartışıyor. Gezi olaylarının nasıl bir şiddet olayı oldğunu hatırlarsınız. Bir kalkışma söz konusuydu. Bağımsızı yargımız kararını verdi. İsrail, Gazze'de insanlık suçu işliyor. BM soykırım sözleşmesindeki tüm unsurlar gerçekleşti" ifadelerini kullandı.

TRAFİK KAZASI

İstanbul'da meydna gelen kazaya değinen Tunç, "Davası henüz açılmamış. Soruşturma aşamasında. Görüntülerde vatandaşımız motosikletle giderken arkadan çarpmış gözüküyor. Bir vefat var, görüntüler var. Bunu tabiki Cumhuriyet Savcılığı değerlendirecektir. Hiç kimsenin şüphesi olmasın. Sıfatı ne olursa olsun kim suç işlemişse kanun karşısında eşittir" ifadelerini kullandı.

YARGI PAKETİ DETAYLARI AÇIKLANDI: İNFAZDA DEĞİŞİKLİK

Yeni yargı paketi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyleyen Bakan Tunç, paketin ayrıntılarının netleşmeye başladığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı: "Bütün görüşleri aldıktan sonra yargı reformu strateji belgemizi, Türkiye yüzyılının ilk reform belgeleri olacak, Cumhurbaşkanımızın onayından sonra milletvekillerimize sunaağız.

Yargı uygulamalarını ilgilendiren çok husus var. Bu belgeden önce bunları da milletvekillerimizin takdirine sunacağız.

60'tan fazla madde var. Özellikle cezasızlık algısını kaldırmak için büyük bir beklenti var. Suç işleyenin yanına kar kalmaması var. 2 yıl altında ceza alan biri hiç cezaevine girmiyor. Denetimli serbestlikte bir oran belirlenmesi gerekiyor.

1 ay ceza alan bile 12 gün cezaevinde kalması gerekir diye düşünüyorum. 2 yıl ceza alan birisi 9-9,5 ay cezaevinde kalması gerekiyor. Özellikle 5 yılın altındaki suçlarda bir caydırıcılık olmak zorunda"

MAHKUMLARA AF OLACAK MI?

Peki mahkumlara af gelecek mi? Bu konuda Bakan Tunç herhangi bir açıklama yapmadı. Sizce gelmeli mi? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç