Son dakika: Yedisu fayı kırıldı 4 şehre deprem uyarısı geldi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Yedisu fayı kırıldı 4 şehre deprem uyarısı geldi

Deprem uzmanı, korkutan bir son dakika açıklamasında bulundu ve Yedisu Fayının kırıldığını söyledi. İşte gelen açıklama.

Son dakika: Yedisu fayı kırıldı 4 şehre deprem uyarısı geldi

Deprem uzmanından korkutan açıklama: Yedisu Fayı kırılıyor.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Süleyman Pampal'dan bir son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada Pampal, Yedisu Fay Hattının kırılmasına az kaldığını söyledi.

Cnn Türk ekranlarında yayınlanan programa katılan Deprem Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Pampal, Gümüşhane'de meydana gelen depremi değerlendirdi ve "Gümüşhane’yi ele alalım. Gümüşhane dediğiniz yer Kuzey Anadolu Fayını Erzincan'dan, 50-60 km mesafede deprem olan Kelkit’ten başlamıştık. Hemen yakın doğusunda Kuzeydoğu Anadolu Fay Zonu var. Üstelik güncel dönemlerde, Erzurum'dan kuzeydoğuya doğru giden ve 7 üzeri depremler üretmiş" ifadelerini kullandı.

4 ŞEHİR ETKİLENİR

Erzincan ile Karlıova arasında bulunan Yedisu Fayı için kırıldı kırılacak diyerek gün sayıldığını söyleyen Pampal, bu fayın kırılması durumunda sismik boşluk konumda olduğunu söyledi. Pampal, bu fayın kırılmasının 4 şehri etkileyeceğini söyledi ve "Erzincan ile Karlıova arasındaki Yedisu Fayı kırıldı kırılacak gün sayıyor. Yedisu Fayı kırılırsa sismik boşluk konumundadır. Gümüşhane, Zonguldak, Trabzon, Rize etkilenir. Orada meydana gelecek hasarların sorumlusu kim olacak? Vatandaşı böyle rehavete sürüklemenin alemi yok" ifadelerini kullandı.

İSTANBUL'DA DEPREM

Marmara'da en son 17 Ağustos'ta deprem yaşandığını söyleyen, ancak bunun öncesi olduğunu söyleyen Pampal, "İstanbul başta ama Marmara depremleri bunlar...Tüm Marmara’yı Tekirdağ’dan, Çanakkale’den, Balıkesir, Bursa, Yalova bütün Marmara’nın kuzeyi, güneyi, doğusu, batısı, İzmit, Sakarya etkilenmiş geçmiş tarihsel depremlerde de. Günümüze kadar olan depremlerde de" dedi.

17 AĞUSTOS'TA KIRILDI AMA...

17 Ağustos tarihinde meydana gelen depremde İzmit Körfez üst merkezinin kırıldığını söyleyen Pampal, "Ama biz onu artık Marmara Depremi diyoruz" dedi ve şu ifadeleri kullandı:

"Çünkü sadece İzmit, Sakarya ve Yalova’yı yıkmadı. İstanbul’da Avcılar 130 kilometreden uzak yerler yıkıldı, bine yakın can kaybı var"

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç