Son dakika: Vergi Sistemi kökten değişiyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Vergi Sistemi kökten değişiyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz yaptığı son dakika açıklamasında vergi sisteminde değişiklik yapılacağını söyledi.

Finans Magazin 8 Ağu 2023 12:03 5
Son dakika: Vergi Sistemi kökten değişiyor

Vergi reformu geliyor.

Önceki gün düzenlenen kabine toplantısından sonra bir açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine sonrası yaptığı açıklamada Orta Vadeli Program çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Bunun ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz kabineden sonra basın mensupları ile bir araya geldi ve dikkat çeken ifadeler kullandı.

OVP'de son durumu açıklayan Yılmaz, "Teknik boyutunu strateji bütçe başkanlığımız yürüyor. Onların sonuçlarını Ağustos’un son günlerinde dinleyeceğiz tartışacağız, teknik taraf öyle. Bu sene bir taraftan da sektördeki paydaşlarla, STK’larla istişareler yapıyoruz. Yeni bir döneme girdik çünkü Türkiye yüzyılı diyoruz. Deprem sonrası dönem dolayısıyla da yeni bir dönemdeyiz bu yeni döneme ilişkin değişik kesimlerin beklentilerini önceliklerini alarak OVP’yi şekillendireceğiz. Bu da bu OVP’yi geçmiş OVP’lerden ayırt edici bir vasıf olacak" ifadelerini kullandı.

Orta Vadeli Programın içeriğinde neler olacağı konusuna da değinen Yılmaz, "Daha çok yapısal dönüşüm boyutu olacak. OVP’yi üç ayaklı düşünebilirsiniz bir para politikasının genel çerçevesi var. Detayları Merkez Bankası’nın uhdesinde. Maliye politikasının detayları var ovp’de, bütçedeki rakamlar hepsi var orada. Bir de tabii üçüncü ayak olarak da yapısal dönüşümleri içerecek" ifadelerini kullandı.

Söz konusu yapısal dönüşümler hakkında da bilgi veren Yılmaz, "Bu kapsayıcılıktaki hazırlıklardan bahsederken gündelik değişimi kastetmiyoruz tabi. Daha köklü değişimler yapısal reform dediğimiz o. Rekabet gücünü artırıcı, verimliliği artırıcı Türkiye’yi dünyada daha avantajlı konuma getirecek değişimler ve dönüşümler. Vergi reformundan tutun eğitimdeki dönüşümlere kadar birçok alanı kapsayacak. Hukuk alanında özellikle ekonomiyi ilgilendiren değişikliklerden yatırım ortamını iyileştirmeye dönük, daha çok verimliliği, rekabet gücünü ve ekonominin potansiyelini geliştirici her türlü köklü değişimi kapsıyor olcak" değerlendirmesinde bulundu.

NE ZAMAN DUYURULACAK?

Programın ne zaman açıklanacağı konusuna da değinen Cevdet Yılmaz, "Eylülde, ilk 10 günü muhtemelen açıklayacağız bu biraz da çalışmaların seyrine bağlı istişarelerin bir kısmını bitirdik iş dünyasıyla görüştük işçi kesimi ile görüştük memurlarla muhasebecilerle görüştük" dedi ve şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi önümüzde Tarım ve Finans kesimi temsilcileri ile görüşme var. TZOB ve birlik başkanlıklarıyla bir görüşmemiz olacak. Henüz tarihini tam belirleyemedik ama kısa bir süre içerisinde Tarım Bakanımızla birlikte görüşmeyi planlıyoruz. Finans kesimi olan görüşmemizi ile cuma günü İstanbul’da İstanbul finans merkezinde yapacağız. Bankalar Birliği, kamu-özel sektör temsilcileri, banka genel müdürleri, dolayısıyla finans kesimini temsil eden önemli aktörler olacak. Onların önümüzdeki üç yıla ilişkin bakışı, beklentileri konuşulacak.

Bir de TOBB ile bir organizasyon düşünüyoruz o da bütün illerden başkanları davet edecekler belki de tam gün ayıracağız bütün illerin bölgelerin sorunlarını beklentilerini de almış olacağız"

VERGİ REFORMU OLACAK MI?

Yılmaz açıklamasında vergi sisteminde değişiklik yapılmasının gündemde olduğunu söyleyerek, "İşveren ve işçi kesimi de vergi sistemine yeniden bakılsın diyor. Hem işçi kesiminin hem işveren kesiminin Doğrudan vergilerin artması dolaylı vergilerin ise azalması yönünde ortak bir talebi var. (Siz destekliyor musunuz?) Ben de destekliyorum tabii. Önünüzdeki dönemde bu yönde bir takım çalışmalar yapılması gerekiyor. Bu vergi artışı-azalışı değil. Bu vergi sisteminin modernize edilmesi, güncellenmesi, sadeleştirilmesi, daha dengeli hale getirilmesi diyelim" dedi.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (5)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 10 Ay Önce
milyonlarca iş adamı var gücüyle ndi onlardan neden alinmiyorda işçiden Aliniyor işçinin şuan anası ağlıyor haberin varmı yazark n klavyene dikkat et ziyaretçi bozuntusu
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Ötv kdv artsın, çalışandan alınan gelir vergisi azaltılsın.
Ziyaretçi 10 Ay Önce
milyonlarca işçi var bunlardan %5 alınsın Ocak ve Aralık maaslarin eşit olsun
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Vergi azalsın çok kazanan çok az kazanan az vergi versin Ancak denetimler sıklaşsın naylon fatura ya ciddi ceza gelsin Vergi kaçıranlar ciddi ceza alsın Vergi affı gelmesin. Nokta….
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Hic bisey soylememislerki bos bos konusmuslar