Son dakika: Üniversitelilere vergisiz telefon başvuru tarihinin ne zaman olduğu açıklandı

Son dakika: Üniversitelilere vergisiz telefon başvuru tarihinin ne zaman olduğu açıklandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu yaptığı son dakika açıklamasında vergisiz telefon uygulamasının ne zaman geleceğini söyledi.

Finans Magazin 15 Eylül 2023 11:53 2
Son dakika: Üniversitelilere vergisiz telefon başvuru tarihinin ne zaman olduğu açıklandı

Üniversitelilere vergisiz telefon tarihi açıklandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu bir son dakika açıklamasında bulundu. Bakan Uraloğlu, Ntv canlı yayınında yaptığı açıklamada vergisiz telefon için çalışmalarda son aşamaya gelindiğini söyledi. Peki vergisiz telefon ne zaman? Üniversitelilere vergisiz telefon başvurusu ne zaman başlayacak? ÖTV'siz bilgisayarlar hangileri? Hangi telefonlar vergisiz satılacak? Fiyatları ne kadar?

Öte yandan Bakan, canlı yayında deprem hazırlıkları, yeni YHT ve demiryolu projelerine de değindi.

DEMİRYOLLARI İÇİN YENİ PROJELER

Açıklamasının başında Uraloğlu, demiryolu ağının artırılması için çalışmaları devam ettirdiklerini söyleyerek, "Demiryollarında yapmayı düşündüğümüz projeler var. YSS'den geçecek hattın 122 kilometredir, onun finanse edilmesinden tutun, mevcut otoyol işletmecilerine ortak olunması gündemi var, bazı limanların işletilmesi gündemi var, bunları görüşüyoruz. Karar genel anlamda verildi. Yaklaşık 5-6 milyar dolarlık proje söz konusu" dedi.

DEPREME HAZIRLIK: DEPREMDE ÇALIŞMAYAN HATLAR NE OLACAK?

Depreme hazırlık hakkında açıklama yapan Bakan Uraloğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Yönetmeliğe göre yapılarımızı gözden geçiriyoruz. Yeni yapılarda sıkıntı yok. Karayolları tarafına baktığımızda 3 tane köprü var, Marmaray, Avrasya Tüneli var, bunlar kritik yapılar. Depremde yıkıldığında, hasar gördüğünde ulaşımın aksayacağı yapılar. Yolda Kahramanmaraş'ta ciddi hasarlar oldu ama yolda oldu, kritik yapılar dediğimiz köprü, tünellerde birkaç saatte geçiş veremiyorsunuz. 15 Temmuz Köprüsü'nün askı halatlarını değiştirdik. FSM'de çelik halatları değiştiriyoruz. Onarım çalışmalarımız var"

Bakan açıklamasının devamında depremde çekmeyen telefon hatlarına da değindi ve "Büyük depremde zarar görmeyen yapı olmadı. Adıyaman'da 60 gün kaldım. 3 tane operatörümüz var, üçünün de baz istasyonu bir binanın üstündeydi, bina yıkılınca baz istasyonu da devre dışı kaldı. Bundan sonra bunlara pek müsaade etmeyeceğiz. Açık alanlarda kuleler şeklinde bunları yapacağız. Şu anda 11 ilde zarar gören baz istasyonlarını böyle yaptık. Depremden artık kuleyi yaparken depreme uygun yaptığımız için sıkıntı görmeyeceğini düşünüyoruz. Bu bir dönüşüm süreci. Siz gidiyorsunuz operatörün telefonu çekiyor, diğeri çekmiyor. Üç operatör makul kapasitede diğer operatörlere de yararlandırma imkanı versin diyoruz. Devamlılığı da tesis edelim" dedi.

YENİ YHT PROJELERİ

Yeni hızlı tren projeleri ile ilgili de konuşan Bakan, "Polatlı-Konya istikametindeki mevcut olan hızlı tren hattımızdan ayrılarak Manisa üzerinden İzmir’e inen bir hat. Yaklaşık 508 kilometrelik yeni bir hattı konuşuyoruz. Mevcut hızlı tren hattını da kullandığımızda 624 kilometreyi konuşuyoruz.

Biz burayı bitirdiğimizde 3,5 saate inmiş olacak. Altyapıda ciddi bir mesafe kaydetti. İhaleyi yaptık. Firmamıza sahada yer teslimi yaptık ve başladık. İlk planlamamız 2028 yılında bitirebiliriz şeklindeydi ama son değerlendirmede 2027 yılında Ankara-İzmir YHT hattını açmış oluruz diye planladık" dedi.

ÜNİVERSİTELİLERE VERGİSİZ TELEFON VE 10 GB İNTERNET

"Üniversite öğrencilerine vergisiz telefonda ne aşamadayız?" sorusuna Bakan Uraloğlu şu şekilde yanıt verdi:

"Cihazlarda 10 GB ücretsiz internet olacak. 10 GB internet konusunda biz GSB ve YÖK ile MEB ve UYlaştırma Bakanlığı olarak burada hitap edeceğimiz üniversite öğrencileri kimlerdir. Sayıları ne kadar? Bunlar için operatörloerden teklif aldık Sayın Cumhurbaşkanına ileteceğiz.

Son noktaya geldik onu yapacağız.

Cep telefonu ve bilgisasyar konusunda Sanayi ve Teknoloji bakanlığı yürütüyor. Biz de kayıtları ile ilgili destek sunuyoruz. Hangi cihazları, hangi parasal limitlerdeki cihazlar için çalışmaları yapıyor. Yıl sonuna gitmeden kamuoyuna duyurulur ve başlatılır"

Vergisiz telefon modelleri ve fiyatları için TIKLAYIN

Vergisiz telefon fiyatı hesaplaması için TIKLAYIN

VERGİSİZ TELEFON, BİLGİSAYAR VE ÜCRETSİZ 10 GB İNTERNET TARİHİ BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen hafta yaptığı açıklamada bir sonraki kabinede detayların açıklanacağını söyledi. 18 Eylül'de detayların açıklanması bekleniyor. Bakan Uraloğlu açıklamasında sürecin bu şekilde tamamlanması ve Aralık ayında vergisiz telefon satışlarının başlayacağını söyledi. Başvuru başladığında bildirimle haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (2)

Seç


Ziyaretçi 15 Gün Önce
akmhp liler lütfetmişler kullanabileceğimiz Cep tlf. Belirlemişler.kendileri ise vur patlasın çal oynasın. Ama bu devran böyle dönmez unutmayın.
Ziyaretçi 15 Gün Önce
yav he he az kaldı oldu olacak dişinizi sıkın