Son dakika: Üniversite kayıtları e devlet üzerinden başladı İşte YÖK e kayıt sayfası
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Üniversite kayıtları e devlet üzerinden başladı İşte YÖK e kayıt sayfası

Son dakika haberi: Üniversite kayıtları için açıklama geldi ve e devlet kapısı üzerinden üniversite kayıtlarının başladığı bildirildi.

Eğitim 28 Ağu 2023 08:24 0
Son dakika: Üniversite kayıtları e devlet üzerinden başladı İşte YÖK e kayıt sayfası

Üniversite kayıtları başladı: Üniversite e-kayıt nasıl yapılacak?

Beklenen gün geldi ve YKS tercihleri ile yerleşen adaylar için üniversite kayıtları başladı. YKS tercih sonuçlarına göre bir üniversiteye yerleşen adayların e devlet üzerinden ve üniversitelere şahsen kayıtları bugün başladı.

ÖSYM Başkanlığı tarafından kayıt tarihleri ile ilgili yapılan son dakika açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 28 Ağustos-1 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 28-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 29 Aralık 2023 Cuma günü mesai bitimine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde Açık Öğretim Liseleri öğrencilerinden bir yükseköğretim kurumuna yerleşen adayların ise mezun olduklarına ilişkin belgelerini 31 Ocak 2024 Çarşamba günü mesai bitimine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde, asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır"

İSTENEN EVRAKLAR

Kaydını üniversitelere şahsen yapacak adaylardan istenen evraklar da açıklandı. Kayıt evrakları şu şekilde:

-Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

-Yükseköğretim kurumlarına kayıt işlemlerinde öğrencinin YÖKSİS veri tabanında başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde aynı düzeyde örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha önce kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecektir.

-Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

-Yükseköğretim kurumları tarafından talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

-Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

-Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri 

E DEVLET KAYDI NASIL YAPILIR?

Üniversite kaydını e devlet kapısı üzerinden yapmak isteyenlerin aşağıdaki videoda belirtilen adımları takip ederek başvurusunu yapması gerekmektedir:

Kadın erkek adaylarla tanışmak ve bilgi alış verişi için TIKLA TAKİP ET

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç