Son Dakika: Türkiye'nin CDS Primi 900'ü Geçti (CDS Puanı Nedir Ne Demek?)

Son Dakika: Türkiye'nin CDS Primi 900'ü Geçti (CDS Puanı Nedir Ne Demek?)

Türkiye'nin CDS primi için son dakika açıklaması geldi. Açıklamada CDS priminin 900'ü geçtiğine yer verildi.

Ekonomi 14 Tem 2022 19:19 0
Son Dakika: Türkiye'nin CDS Primi 900'ü Geçti (CDS Puanı Nedir Ne Demek?)

Türkiye CDS primi rekor kırmaya devam ediyor.

Türkiye'nin kredi risk primini ifade eden CDS primi her geçen gün daha da artıyor. Gelen son verilere göre CDS primi kritik 900 seviyesinin üzerine çıktı. Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Hakan Kara yaptığı son dakika açıklamasında Türkiye'nin CDS Priminin kritik 900 seviyesini geridee bıraktığını ve 900.445 seviyesine geldiğini duyurdu. 

Kara konu ile ilgili açıklamasında "5 yıllık CDS'ler 900'e vurdu. Yurt dışı borç çevirme oranları düşecek. Tez zamanda aklı selim politikalara dönülmezse döviz likiditesi sorunu yaşanabilir." ifadelerini kullandı ve şu grafiği paylaştı:

CDS PRİMİ NEDİR? 

Açıklamasının devamında CDS priminin detaylarına değinen Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi ve TCMB eski başekonomisti Hakan Kara, CDS'den bize ne diye paylaşım yapanlar için şu açıklamayı yaptı: "CDS'den bize ne, panik yapma diyenler olmuş. Aşağıdaki grafik Hazine dış borçlanma faizi (mavi) ile CDS'i (beyaz) bir arada gösteriyor. Yorumsuz paylaşıyorum."

Kara açıklamasında CDS'nin dış borçlanma faizini arttırdığını ve ülkenin mali durumunu ifade ettiğini söyledi.

Kredi risk birimi olarak tabir edilen CDS priminin tanımı şu şekilde kamuoyuna açıklandı: "Kredi risk primi alınan bir kredinin geri ödenmeme riskini tespit etmek ve bu riske karşı kredinin sigortalanması için kullanılan değerdir. Faiz doğası itibarıyla alacaklının geri ödememe riskini içeren bir risk primidir."

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (0)

Seç