Son dakika: Türkiye'de 7 yeni şehir kurulacak

Son dakika: Türkiye'de 7 yeni şehir kurulacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı son dakika açıklamasında 7 yeni rezerv kent kurulacağını söyledi.

Yaşam 19 Nisan 2023 08:50 0
Son dakika: Türkiye'de 7 yeni şehir kurulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: 7 yeni şehir kuruluyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam katıldığı bir canlı yayında gündeme ilişkin merak edilen soruları yanıtladı ve dikkat çeken ifadelere yer verdi. Deprem sonrası ekntsel dönüşüme hız verildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 yeni rezerv kent kurulacağını söyledi.

Deprem bölgesinde başlayarak yapılacak projeler hakkında bilgi veren Erdoğan, deprem tehlikesi olan İstanbul'a öncelik verileceğini söyledi.

Erdoğan açıklamasında, "Şehrin havasını, suyunu, derelerini temizlemek zorundayız. Bu benim belediye başkanlığımdan gelen aynı zamanda tecrübem. Bakın şu anda siz Londra'da kalkıp Londra merkeze giremezsiniz. Hepsi belli bir izne tabi, belli bir bedeli var. Bu bedeli ödersiniz, bu şekilde girersiniz. Bunun için de biz, 5 yıllık bir takvim çıkardık. Projemiz, sadece İstanbul'u tek başına değil, tüm Marmara'yı, Trakya'yı içeriyor. Bölgenin tamamını, konutları, sanayisi, kültürü, ticareti ile geliştireceğiz" dedi.

İSTANBUL'DA 2 AYRI ŞEHİR KURULUYOR

İstanbul'da depreme karşı dayanıksız birçok yer olması nedeniyle ağırlığın İstanbulbul'a verileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 şehir kurulacağını söyledi ve "Şimdi yeni bir hazırlığın içindeyiz. İstanbul'da toplam 1 milyon nüfuslu 2 ayrı şehir kuralım. Bu Kanal İstanbul'un bir tarafında 500 bin, bir diğer tarafında 500 bin olmak üzere, böyle bir rezerv alan oluşturalım. Bu, şu demektir, yani Avrupa ve Asya yakasında 500 bin, 500 bin, 1 milyonluk bir rezerv alanı. Şehrin iki yakasının çeperlerinde yapacağımız bu yerleşimler, adeta uydu kent modeli olacak.

Bunun için de Anadolu ve Avrupa yakasında 130 milyon metrekare yere ihtiyacımız var. Bakanlığımız yerleri büyük ölçüde belirledi. Bu alanlarda yapılacak konutlar, sadece riskli binasını dönüştürmek isteyen vatandaşlarımız için kullanılacak. Mesela Avcılar'da bu tür sıkıntıları çok yaşadık. Bunu yaşadığımız zaman, Avcılar'daki vatandaşlarımıza biz yeri gösterdiğimizde, endişeyle buralara taşınmadılar ama şimdi bu tür olaylar, onların bu türlü yaklaşımlarını da teşvik ediyor" dedi.

REZERV ŞEHİR NEDİR, NASIL, NEREYE YAPILACAK?

"Rezerv Şehir Projemizi deprem tehlikesinin yüksek olduğu tüm bölgelerde yaygınlaştıracağız" diyerek sözlerini sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, rezerv şehirler hakkında şu şekilde bilgi verdi:

"Gelecekteki depremlere karşı hazırlıklı hale getireceğiz. Bu kapsamda afetlere karşı İstanbul Mekansal Strateji Planı'nı hayata geçiriyoruz. İşte bakın kültürel noktada bir adım attık. Ne yaptık? Rami'deki kışlayı getirdik, Milli Kütüphane haline dönüştürdük. Şu anda tıklım tıklım her gün orası doluyor, taşıyor. Aynen Ankara'daki Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi gibi 24 saat açık, ikramlar vesaire hepsiyle birlikte. Ege Bölgemiz için de benzer bir çalışma hazırlığımız var. Rezerv Şehir Projemizi deprem tehlikesinin yüksek olduğu tüm bölgelerde yaygınlaştıracağız. Depremi yaşayan yerlerden başlayarak 7 Coğrafi Bölgede 7 Rezerv Şehir Projesi için çalışmalara başladık"

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç