Son dakika: Türk-İş'ten asgari ücret açıklaması
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Türk-İş'ten asgari ücret açıklaması

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'dan asgari ücrete zam ile ilgili bir son dakika açıklaması geldi. İşte son dakika haberinin detayları yazımızda.

Çalışma Hayatı 22 Nisan 2024 5
Son dakika: Türk-İş'ten asgari ücret açıklaması

Son dakika: Türk-İş'ten asgari ücret açıklaması geldi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'dan asgari ücrete zam ile ilgili bir son dakika açıklaması geldi. Atalay yaptığı açıklamada, "Enflasyonu durdurmadan, tabiri caizse küpün altını kapatmadan küpün üzerine istediğiniz kadar suyu doldurun, kısacası parayı verin paranın bir hükmü kalmıyor. Bunun için biran evvel küpün altını kapatmak lazım, enflasyonu durdurmak lazım" dedi.

Atalay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve beraberindeki heyetin Türk-İş ziyaretinde Bakan Işıkhan'ın 2024 yılı için belirlenen asgari ücrete artış yapılmayacağı yönündeki açıklamasını anımsatan Atalay, şu ifadeleri kullandı:

"Enflasyonu durdurmadan, tabiri caizse küpün altını kapatmadan küpün üzerine istediğiniz kadar suyu doldurun, kısacası parayı verin paranın bir hükmü kalmıyor. Bunun için biran evvel küpün altını kapatmak lazım, enflasyonu durdurmak lazım. Ondan sonra da toplumun alım gücünü belirli bir noktaya çekmek lazım."

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü programını bu yıl Bursa'da düzenleyeceklerini vurgulayan Atalay, "Bu programda ana gündemimiz vergi olacak. Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınması lazım. İşçiler ocak ayında aldığı ücreti iki ay sonra vergi kesintileri nedeniyle alamıyor. Bununla ilgili bir düzenlemeye ihtiyaç var. Bu işçiyi de memuru da ilgilendiriyor. Sene başında alınan 20 bin lira, sene sonunda 16 bin liraya düşüyor. Bunun kabul edilebilir bir tarafı yok." diye konuştu.

Atalay, 13. Çalışma Meclisi'nin 29-30 Nisan'da düzenleneceğini anımsatarak, "Bu toplantıda, sendikalar, sivil toplum örgütleri olarak sıkıntılarımızı bir daha Sayın Cumhurbaşkanına anlatırız. İşçiyi, emekliyi, taşeron işçisini, asgari ücretliyi, fakiri güldürmeden bu ülkede barışı sağlamamız mümkün değil." dedi.

Sizce asgari ücrete Temmuz ayında ara zam yapılmalı mı? Yorumlar kısmından yazın.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için uygulamamızı ücretsiz indirin;

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Ankara

Yorumlar (5)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 2 Ay Önce
BÜYÜK PARAMIZ BAYRAM HACLIGINA YETMİYOR NE DİYİM ARTIK
Ziyaretçi 2 Ay Önce
30.00 bın
Ziyaretçi 2 Ay Önce
O zaman memur ve kamu işçisi de zam almasın
Ziyaretçi 2 Ay Önce
temmuzda asgari ücrete zam yapılmalı
Ziyaretçi 2 Ay Önce
Yapilsin