Son dakika: TÜBİTAK 1001 sonuçları açıklandı: 2. dönem başvuru tarihleri ne zaman?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: TÜBİTAK 1001 sonuçları açıklandı: 2. dönem başvuru tarihleri ne zaman?

TÜBİTAK'tan son dakika haberi geldi. Gelen haberde 1001 proje başvuru sonuçlarının açıklandığına yer verildi.

Eğitim 29 Ara 2023 0
Son dakika: TÜBİTAK 1001 sonuçları açıklandı: 2. dönem başvuru tarihleri ne zaman?

TÜBİTAK tarafından bir açıklama yapıldı. 1001 sonuçları açıklandı. Peki yeni dönem başvuruları ne zaman?

TÜBİTAK resmi hesapları üzerinden bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada ARDEP 2023 yılı 2. dönem 1001 proje sonuçlarının açıklandığına yer verildi.

TÜBİTAK'ın X hesabı üzerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"ARDEB 2023 yılı 2. dönem 1001 projelerinin bilimsel değerlendirme sonuçları açıklandı!

254 proje önerisinin desteklenmesine karar verildi.

120 proje önerisinin bir sonraki dönemi beklemeden başvuru yapabilmesine imkân sağlandı.

Bir sonraki dönemi beklemeden başvuru yapılabilecek projeler için son tarih: 22 Ocak 2024"

Resmi sonuç duyurusu şu şekilde:

"1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında 2023 yılı 2. döneminde Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB)’na önerilen projelerin bilimsel değerlendirme süreci tamamlanmıştır.     

Çıktı ve etki odaklı süreç yönetimimiz kapsamında desteklenecek projelerin belirlenmesi aşamasında panel puanına ek olarak aşağıda belirtilen kriterler dikkate alınmıştır.

Proje yürütücüsünün daha önce desteklenen projeleri kapsamında elde ettiği çıktı performansı,
TÜBİTAK çağrı planlamasında yer alan öncelikli alan konularıyla uyum,
Yeşil Mutabakata Uyum kapsamındaki öncelikli Ar-Ge ve yenilik konuları ile doğrudan ilişkili projeler,
Ufuk 2020/Ufuk Avrupa Programı kapsamında, doğrudan Avrupa Komisyonu hibeleriyle desteklenen programlara sunulan projelerde, ilgili kurum/kuruluş adına proje yürütücüsü olmak,
Çok Disiplinli / Disiplinler arası Projeler,
Proje önerisi kapsamında oluşturulmuş olan Üniversite-Üniversite İşbirliği,
Proje önerisi kapsamında oluşturulmuş olan Üniversite-Sanayi İşbirliği
 Sosyal ve Beşeri Bilimler alanındaki projelerin TÜBİTAK-ARDEB destek bütçesinden yararlanma oranı dikkate alınarak bu alanda Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırma Destek Grubu (SOBAG)’na sunulan projeler söz konusu bütçe kısıtlaması kapsamı dışında tutulmuştur.

2023 yılı 2. döneminde 1001 programı kapsamında sunulan 1474 proje önerisinden 1388’i bilimsel değerlendirmeye alınmıştır. Yapılan değerlendirme sonucunda, 225 proje önerisinin desteklenmesine, 29 proje önerisinin ise başvuru sahiplerine iletilecek bilimsel değerlendirme raporlarında belirtilen eksikliklerin tamamlanması koşuluyla şartlı olarak kabul edilmesine karar verilmiştir 120 proje önerisi ile de bir sonraki dönemi beklemeden 22 Ocak 2024 tarihine kadar başvuru yapılabilmesine imkan sağlanmıştır. Bir sonraki dönemi beklemeden başvuru yapılacak projelerin değerlendirilmesinde 2023 yılı 2. dönem kriterleri kullanılacak ve bu projelere de revize proje süreci bütçesi dâhilinde destek verilecektir.

2023 yılı 2. döneminde değerlendirmeye alınan projeler için destek oranı %18,3 olmuştur.

2023 yılı 2. dönem projelerinin değerlendirilmesi aşamasında 518 çevrim içi panel ve 311 dış danışman paneli düzenlenmiş, bu panellere 245 farklı Kuruluşta görev yapan 2590 panelist, 1157 dış danışman, 655 gözlemci panelist katılım sağlamıştır. Görevlendirilen panelistlerin belirlenmesi aşamasında; araştırmacıların dijital kimlik bilgilerinde ve ARBİS profillerinde yer alan uzmanlık alanları ile proje önerisinin içerdiği uzmanlık alanlarını dikkate alan “Panelist Algoritması” kullanılmış, görevlendirilen kişilerin en az bir defa proje yürütücülüğü yapmış olmalarına azami önem gösterilmiştir

Projelerin bilimsel değerlendirme süreçlerinde görev alan panelistlere ve katılım sağlayan gözlemci panelistlere değerli katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Panel değerlendirme süreci olumlu sonuçlanan projelerin yürütücüleri ve bağlı bulundukları kurumlar ile 2023-2 dönemine ait veriler aşağıda verilmiştir:

Desteklenmesine Karar Verilen Projeler
Bir Sonraki Dönemi Beklemeden Başvuru Yapılabilmesine Karar Verilen Projeler
Araştırma Destek Grupları Bazında Proje Destek Oranları"

YENİ DÖNEM BAŞVURUSU NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yeni dönem başvuruları ile ilgili şu ifadelere yer verildi: "Bir sonraki dönemi beklemeden başvuru yapılabilecek projelere ilişkin değerlendirme raporlarına ise 3 Ocak 2024 tarihine kadar http://pys.tubitak.gov.tr adresinden ulaşılabilecektir"

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç