Son dakika: TTK işçi alımı yapacak... 4 bin personel alımı geliyor 2023
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: TTK işçi alımı yapacak... 4 bin personel alımı geliyor 2023

Son dakika haberi: TTK işçi alımı hakkında açıklama geldi. Yeni işçi alımının kısa sürede geleceği belirtiliyor.

İşçi Alımı 24 Şubat 2023 17:55 2
Son dakika: TTK işçi alımı yapacak... 4 bin personel alımı geliyor 2023

Son dakika: TTK işçi alımı geliyor.

Türkiye Taşkömürü Kurumu tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada GMİS Başkanı Hakan Yeşil, işçi alımının yapılacağını söyledi.

Yeni Adım Gazetesi'nnden Aytaç Öztürk'e açıklamalarda bulunan Yeşil, Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem ile ilgili, “On ili kapsayan büyük bir yıkımla Türkiye sarsıldı. Ben Zonguldak’a döndüm ama o son madenci ekibimizde bugün kente dönecekler. Depremin ardından kuruma gelen ilk bilgi ile madenci talisiye ekibimiz göreve hazır tutuldular. İlk etapta 84 kişiden oluşan madenci grubumuz hava muhalefeti nedeniyle deprem bölgesine gidemediler ancak ardından 18 saatlik bir yolculuğun sonunda bölgeye ulaştılar. Madenci arkadaşlarımız daha yerleşkelerini yapmadan canla başla hemen arama kurtarma çalışmalarına başladılar. Enkazdan kurtarılan vatandaşların aileleriyle görüştüm. Gerçekten hepsi madencilerimizden çok memnun müteşekkürler. Deprem bölgelerinde madencilerden memnun olmaları bizi mutlu ediyor. Bölgelerde madenci denince herkes kapılarını açıyor." dedi ve açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Kendi canlarini düşünmeden riskli bölgeleri giren madencilerimizecağını gönülden teşekkür ediyorum. Bölgelerde madencilerimize ‘Beyaz Melek’ ismini takmışlar buda bizi ayrıca gururlandırdı. Arkadaşlarımız o bölgede kendi babaları, kendi kardeşleri gibi arama kurtarma çalışmalarına da destek vererek bitirdiler. Çok şükür hiçbirine bir şey olmadan sağ salim geri gelecekler. Yıkımı anlatmak çok zor büyük acılar var. Bu yaraları Türkiye bırak hep beraber saracağımızı düşünüyorum. Tabi olumsuzluklar var mı var. Geniş alana yayılmış olan bir yıkım da ilk etapta organizasyon sıkıntısı yaşanmıştır. Ama bunları konuşmak önemli değil bundan sonra ne yapacağımız önemlidir. Madencilerin yanı sıra arama kurtarma çalışmalarına katılan gönüllerimizde vardı. Buradaki tek fark madencilerimizin günlük hayatta çalışırken uyguladığınız yöntemleri deprem bölgesinde de uyguladık. En kazların altında hayat kurtarırken günlük hayatta yapılan işlemleri afet bölgelerinde kullanmakta avantajımızdır. Çünkü biz her gün aynı işi yapıyoruz. Bu anlamda madencilerimizin hepsi gerçekten tecrübelidir. Bunun sadece depremlerde hatırlanmasını biz de istemiyoruz. Sadece madencilerden oluşan arama kurtarma ekiplerinin olması gerekiyor. Bunuda zaten dile getirdik ve takipçisi de olacağız”

TTK İŞÇİ ALIMI YAPACAK

Türkiye Taşkömürü Kurumu bünyesine işçi alınması gerektiğini, son gelişmelerden sonra işçi alımının geleceğini söyleyen Yeşil; “Türkiye deprem bölgesi ve yarın deprem olmayacağının bir garantisi yok. Bu anlamda madenci arkadaşlarımız da kazma küreği ile enkaz bölgelerine hareket etti. Bu iki zorluklar yaşandı ancak bunların tekrar yaşanmaması için ekiplerin bir araya gelerek sadece madencilerden oluşan daha tertipli daha düzenli ve profesyonel bir arama kurtarma ekibinin oluşturulması gerekiyor. Diğer yandan tüm ekipleri arama kurtarma çalışmalarında kullanılacak tesisatların bir an önce temin edilmesi gerekiyor. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun ve madencilikmesinin önemli olduğunu herkes gördü. 174 yıldır biz bu havza da kömür çıkartıyoruz ve artık bir yaşam tarzı oldu. Kuşaktan kuşağa aktarılması gerektiğini her fırsatta da söylüyoruz. Kurumun daha da güçlendirilmesiSadece kömür çıkarma anlamında değil yaşayacağımız büyük afetlerde de arama kurtarma çalışmalarının öncüsü olacağını kesinleşti. En kısa sürede bu kuruma işçi alınarak daha kuvvetli bir duruma getirilmesi gerekiyor. Hem iş sağlığı güvenliği anlamında hem de işçinin artırılması konusunda bunu sürekli dile getiriyoruz. Kesinlikle Türkiye Taşkömürü Kurumu’na yeraltı maden işçisi alınması gerekiyor. Çünkü bu tür afetlerde maden işçisinin ne kadar başarılı olduğunu gördük. Maden işçilerinin önderliğinde bir arama kurtarma ekiplerinin kurulması da önemli bir konudur. İnşallah önümüzdeki günlerde işçi alınması ile ilgili bir gelişme yaşayacaktır biz de bekliyoruz” dedi.

İşçi alımı ilanı geldiğinde haberdar olmak için TIKLA İNDİR

4 BİN İŞÇİ ALIMI YAPILACAK

Daha önce Cumhurbaşkanlığı ile görüşen TTK yetkililerinin TTK'ya 3 bin personel alımı için talep ilettiği, daha sonra işçi alımı sayısının 4 bine çıkarılmasının planlandığı öğrenildi. Bazı yeni çıkan güvensiz, haber siteleri, adımızı vererek yalan haber algısı yaratmaya çalışsa da biz Finans7.com olarak, Cumhurbaşkanlığı ve TTK yetkililerinden aldığımız bilgi ile işçi alımı planlamasının 4 bin olduğu bilgisini aldık. 

Kaynak: "Yeni Adım Gazetesi - https://www.yeniadimgazetesi.com/zonguldak/hakan-yesil-mujdeyi-verdi-isci-alimi-gundemde-h128021.html"

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 13 Ay Önce
ozellesmesi lazim
Ziyaretçi 14 Ay Önce
İşçi alımını. Acil yapılması lazım hem üretim artması hem bölge ekonomisi için bu çok onemli