Son dakika TOKİ müstakil ve müşterek ARSA 81 il isim listeleri açıklandı: Kura çekimi ne zaman?

Son dakika TOKİ müstakil ve müşterek ARSA 81 il isim listeleri açıklandı: Kura çekimi ne zaman?

Son dakika haberi: TOKİ'den beklenen arsa duyurusu geldi. TOKİ resmi sayfasında, müstakil ve müşterek arsada başvurusu kabul edilmeyenlerin listesine yer verildi. Peki TOKİ arsa kura çekimi ne zaman?

TOKİ Başvuru 13 Ocak 2023 18:31 2
Son dakika TOKİ müstakil ve müşterek ARSA 81 il isim listeleri açıklandı: Kura çekimi ne zaman?

Son dakika haberi: TOKİ arsa başvurusu kabul edilmeyenlerin listesi açıklandı.

TOKİ resmi internet adresi üzerinden yapılan son dakika açıklamasında arsa başvurusunda son verilere yer verildi. Yayınlanan açıklamaya baktığımızda müstakil ve müşterek arsada başvurusu kabul edilmeyenlerin listesine yer verildiği görüldü.

NE DEMEK?

Öncelikle yeniden hatırlayalım müstakil ve müşterek arsa ne demek? 

MÜSTAKİL ARSA : Yüzölçümü planlama durumuna göre yaklaşık 350 m² ile 500 m² arasında değişen, 1 adet en fazla Brüt 150,00 m² konut yapmaya müsait arsa.
MÜŞTEREK ARSA: Yüzölçümü değişiklik gösteren, plan yapılaşma koşullarına göre toplu yapı yapmaya müsait, birden fazla hissedarı olan arsa.

ÇOĞU İLDE KURA OLMAYACAK

Birçok ilde başvuru sayısı oldukça az olduğu için kura çekimi olmayacak. Özellikle müşterek arasalarda hemen hemen tüm illerde kura çekimi olması beklenmiyor. 

ARSAYI ALDIKTAN SONRA NE YAPILACAK?

Arsa tahsisi sonrası yapılacakları TOKİ şu şekilde açıkladı:

1) Arsa tahsis bedelinin 1/10'u peşin geriye kalanı 9 yılda tercihe göre aylık veya yıllık eşit taksitlerle ve faizsiz olarak ödenir.
Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonra, borçlanma tarihi, sözleşme imza tarihinden itibaren 1 yıl sonraki tarihtir. Taksitler, peşinat tutarı yatırıldıktan 1 yıl sonra başlamak üzere, yıllık taksitler halinde 9 yılda 9 eşit taksitle veya aylık taksitler halinde 108 ayda ödenebilir. Ancak sözleşme aşamasında aylık ya da yıllık sözleşme tiplerinden sadece biri tercih edilecektir.
2- Kesinleşen arsa tahsisi sonrasında tahsis sahibinin yükümlülüklerini yerine getirmesini teminen noter onaylı taahhütname alınır.
3- Banka sözleşmesi sonrasında peşinat dekontu, noter onaylı taahhütname v.b. tüm belgelerin teslimi sonrasında tapu devri ipotekli ve takyitli olarak yapılır.
4-a) Tahsis edilen müstakil arsalar üzerine; arsa tahsis tarihinden itibaren (altyapısı tamamlanmış ise) ilk yıl içerisinde konut inşaatına başlanması, 2. yılda nüve kısmının tamamlanması şarttır.
b) İmar planlarına göre toplu yapılaşmaya uygun olan müşterek (müstakil arsa tahsisi yapılamayacak) taşınmazlar taliplilerce bankaya müracaat edildiğinde bu taşınmazlar için diğer başvuru sahipleri ile müşterek müracaat etmiş sayılır. Kura sonrası bu taşınmazlardaki hak sahipleri de müşterek müracaatları sebebiyle aynı arsa içerisindeki diğer ortakları ile tapu senedinin tarihinden itibaren (altyapısı tamamlanmış ise) en geç bir yıl içinde konutunu yapmaya başlamaları ve önceden tespit edilen plana göre tüm bloklar için zemin kat taban döşeme seviyesini en geç 2 yıl içinde bitirmeleri şarttır.
Tahsis sahipleri belirtilen inşaat yapma şartlarına uymayı peşinen kabul ve taahhüt eder.
Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, hiçbir hüküm alınmasına gerek olmaksızın ödemiş olduğu bir bedel var ise %10'u kesilerek kalan meblağ iade edilerek geri alınır.
5- İlk Evim Arsa Projesi kapsamında yapılan tüm işlemler her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır. Tapu devri esnasında döner sermaye harcı, tahsis sahibi tarafından ödenir.
6- Arsa için yapılan müracaat sayısının öngörülen arsa sayısından fazla olması halinde, noter kurası ile öngörülen arsa sayısının %20 fazlası kadar yedekli olarak hak sahibi belirlenecektir. İmar planlarının onaylanması, imar uygulamasının sonuçlanarak tescil olmasının akabinde, belirlenen hak sahipleri arasında noter kurası ile arsalar belirlenecektir.
Noter kurası ve diğer duyurular İdaremiz www.toki.gov.tr internet adresinde yayımlanacak olup, başka bir ilan, duyuru ve bilgilendirme yapılmayacaktır.
7- İmar planı çalışmaları sonucu arsaların belirlenmesi ve altyapı çalışmalarının (elektrik, su, kanalizasyon) tamamlanmasını müteakiben inşaat yapımına ait süreler başlayacaktır.

BAŞVURUSU KABUL EDİLMEYENLERİN İSİM LİSTESİ AÇIKLANDI

TOKİ resmi sayfasından yayınlanan açıklamaya baktığımızda tüm illerde arsa için başvurusu kabul edilmeyenlerin listesine yer verildiği görüldü. Listelere aşağıdaki adımları takip ederek ulaşabilirsiniz.

Öncelikle toki.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir.

Bu adrese gittikten sonra ana sayfada aşağıda gösterdiğimiz gibi İLK EVİM ARSA HAKKINDA yazan yere tıklayın.

Daha sonra karşınıza çıkan ekranın en altında BAŞVURUSU KABUL EDİLMEYENLERİN LİSTESİ kısmını göreceksiniz. Burada il seçimi yaparak o ildeki tüm listelere ulaşabileceksiniz. Kadın erkek arsalara başvuru yapanlarla bilgi alış verişi için Facebook grubumuza TIKLA KATIL

KURA ÇEKİMİ NE ZAMAN?

TOKİ Arsa kura çekimi tarihleri henüz açıklanmadı. Ancak listelerin belli olması ile birlikte kura tarihlerinin de yaklaştığı görülüyor. Kura tarihi belli olduğunda bildirimle haberiniz olsun istiyorsanız  TIKLA İNDİR

Yorumlar (2)

Seç


Ziyaretçi 25 Gün Önce
51 yalındayım be ev var sadece karın tokluğuna çalışıyoruz
Ziyaretçi 27 Gün Önce
27 yaşındayım bi çocuk sahibi olacağım ne iş var ne ev var nede araba nede arsam var evi olanlara ev çıkıyor adaletin bumu dünya👍👏😔