Son Dakika: 'Tarım Kredi Kooperatifleri 80 Günde 1.7 Milyar Lira Zarar Etti'
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son Dakika: 'Tarım Kredi Kooperatifleri 80 Günde 1.7 Milyar Lira Zarar Etti'

Tarım Kredi Kooperatiflerinin öngörüsüz hisse satışı yaptığını ve bu nedenle 1.7 milyar lira zarar ettiğini söyleyen Gaytancıoğlu, soru önergesi hazırladı.

Borsa 28 Ekim 2022 12:14 0
Son Dakika: 'Tarım Kredi Kooperatifleri 80 Günde 1.7 Milyar Lira Zarar Etti'

Tarım Kredi Kooperatifleri 1.7 milyar lira zarar etti.

Tarım Kredi Kooperatifleri'nden bir son dakika açıklaması geldi. Gelen haberde Genel Müdür Hüseyin Aydın'ın öngörüsüz şekilde hisse satışı yapması nedeniyle Tarım Kredi Kooperatiflerinin 1.7 milyar liraya yakın zarar ettiği öğrenildi. 

Milli Gazete’den Sadettin İnan bugün kaleme aldığı yazısında hisse senetlerinin hangi ihtiyaca binaen satıldığının bilinmediğini, Hektaş hisselerinin hiçbir öngörüye dayanmadan satılmasının Tarım Kredi Kooperatiflerini 1.7 milyar lira zarara sojktuğunu söyledi. 

Konu meclis gündemine taşındı. TBMM Başkanlığı'na Okan Gaytancıoğlu bir soru önergesi verdi ve verilen soru önergesinde Tarım Bakanı Vahit Kirişçi'ye bunun nedeni soruldu. Söz konusu soru önergesine baktığımızda Gaytancıoğlu'nun Tarım Bakanına, “Bu hisse satışıyla ilgili herhangi bir inceleme yapılmış mıdır? Aradan geçen 80 günde Tarım Kredi Kooperatiflerinin sattığı hisselerden dolayı yaklaşık 1,7 milyar lira zarar etmesi, hayatın olağan akışına uygun mudur?” sorularını yönelttiği görüldü.

Gaytancıoğlu, önergesinin devamında ise, “Ulusal bir gazetemizde yer alan habere göre Tarım Kredi Kooperatifleri’nde yüzde 3,8 oranındaki (32 milyon 700 bin adet) Hektaş hisseleri, blok halinde 3 Ağustos’ta OYAK’ın iştiraki Oyak Gıda ve Tarım Holding AŞ’ye satıldı. Borsa İstanbul kapanış fiyatından yüzde 5 iskontolu 33,74 liradan satılırken, blok hisse satışından sonra Hektaş hisseleri 80 günde yüzde 200’e yakın değer kazandı. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin 80 günde 1,7 milyar lira zarar etmesine neden olan blok hisse satışı ile ilgili olarak Tarım Kredi ortaklarına ve kamuoyuna hiçbir açıklama yapılmadı" sorusunu sordu.

Gaytancıoğlu'nun soru önergesinin devamı şu şekilde:

“Hangi ihtiyaçtan dolayı böyle bir hisse satışına gidilmiştir? Satıştan elde edilen toplam gelir ne kadardır? Bu satıştan elde edilen paralar çiftçimizin ve tarım kredi kooperatifi ortaklarının hangi ihtiyacını gidermekte kullanılmıştır? Aradan geçen 80 günde Tarım Kredi Kooperatifleri’nin sattığı hisselerden dolayı yaklaşık 1,7 milyar lira zarar etmesi hayatın olağan akışına uygun mudur? Bu hisse satışıyla ilgili herhangi bir inceleme yapılmış ya da yapılmakta mıdır? Tarım Kredi Kooperatiflerini yönetenler çiftçinin parasını kullandıklarının ve görevlerinin Türk Çiftçisine kaynak sağlamak, hizmet etmek olduğunun farkında mıdırlar? Tarım Kredi Kooperatifleri’nin elinde bulunan varlıklardan önümüzdeki bir yıl içerisinde satılması planlananlar var mıdır?”

Soru önergesine önümüzdeki günlerde cevap gelmesi bekleniyor.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç