Son dakika: Süresiz nafaka ve boşanma davalarında düzenleme geliyor

Son dakika: Süresiz nafaka ve boşanma davalarında düzenleme geliyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yaptığı son dakika açıklamasında boşanma davalarına düzenleme mesajı verdi ve nafaka çağrılarına kayıtsız kalmayacaklarını söyledi.

Haberler 17 Eylül 2023 14:13 2
Son dakika: Süresiz nafaka ve boşanma davalarında düzenleme geliyor

Adalet Bakanı Tunç'tan nafaka açıklaması.

Kanal 7 televizyonuna konuk olan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, burada aile konusunda önemli mesajlar verdi ve gündemdeki düzenlemeler hakkında bilgi paylaştı.

Yeni anayasa düzenlemesi hakkında açıklama yapan Tunç, yeni Anayasanın artık bir ihtiyaç olduğunu söyledi ve çalışmaların biran önce başlaması gerektiğini ifade ederek, "Adalet Bakanlığı olarak daha öncesinde de bizim bu konuda hazırlıklarımız, taslak çalışmalarımız olmuştu. Tüm bunlar tekrar bir araya getirilip, tekrar değerlendirilecek. MHP'nin de kamuoyuyla paylaştığı 100 maddelik bir önerisi vardı. Tüm bunlar tartışılacak. Tabii muhalefete gidilecek. Uzlaşmaya yönelik tutumları görülecek" dedi.

Anayasada diğer partilerle uzlaşma noktasına da dikkatleri çeken Tunç, "Partiler eğer uzlaşmaya yanaşırsa, bir uzlaşma komisyonu kurulup bir ilerleme görülebilir. Uzlaşmaya yanaşmayan partiler olursa da milletimiz bunları görür. Temennimiz, tüm siyasi partilerin milletimize olan bu borcumuzu yerine getirmek için duyarlı davranması ve yeni dönemde inşallah 28. Dönem Meclis'i bu başarıyı göstersin ve tarihe geçsin" dedi.

NAFAKA

Boşanma davalarına düzenleme gelebileceğini söyleyen Bakan Tunç, nafaka maddesi ile ilgili adım atılıp atılmayacağı konusunda şunları söyledi:

"Önceki haftalarda 'Aile hukukunu baştan sona ele alacağız' dediğimde hemen birileri devreye girdi, 'Medeni Kanun değişiyor mu?' Medeni Kanun 2021 yılında değişti zaten. Medeni Kanunu rafa kaldırma gibi bir şey olabilir mi? Bizim yeni ihtiyaçlarımız yok mu? Diğer mevzuat çalışmalarında değişiklik yapıyoruz. Aile hukukuyla ilgili de boşanma davalarıyla ilgili uzun süren yargılamalardan vatandaşlarımız şikayetçiyse burada TBMM'deki milletvekillerimiz buna duyarsız kalmaz. Bizim de Adalet Bakanlığı olarak oluşturduğumuz bilim kurulları var. Bu anlamda Meclisimize teknik destek verecek olan yürütmenin makamı Adalet Bakanlığı. Boş mu duracağız. Bu anlamda o vatandaşlarımızın taleplerine duyarsız mı kalacağız? 10 yıl süren boşanma davası var. Burada boşanma davasıyla tazminat, nafaka konularını ayırabiliriz, ayırmamız da gerekir. Nafaka ile ilgili bahsedilen mağduriyetlere duyarsız kalmamak gerekir. Kadının hassasiyeti noktasında biz hassasız. Kadınların korunması, onların nafaka konusunda mağduriyetlerine yol açılmamasını biz de savunuyoruz. Diğer yandan eğer dosya bazında farklı haksızlıklara neden olunuyorsa her iki taraf açısından düşünmek gerekir."

Bakan açıklamasında nafaka ile tazminatın ayrılabileceğini söyleyerek nafaka ile ilgili gelen çağrılara kayıtsız kalmayacaklarını da söyledi.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (2)

Seç


Ziyaretçi 12 Gün Önce
erkek bireyler boşanma konusunda kesinlikle çok mağdur oluyor buna bir dur denilmelidir
Ziyaretçi 13 Gün Önce
süresiz nafaka olmaz, bir evli çift boşandı diyelim bunların boşanma tarihinden itibaren herhangi biri boşandığı eşine pişmanlık duygusu yanlış kararı verdiği ise başka birini nikahlama eylemi tazminatı ve süreli nafakayı hak olarak bağlar. eğer ki bir evli çift boşanma tarihi itibariyle 24 ay boyunca başka birini nikahlamadı ise tazminat ve nafakayı geri ödeme hakkı için boşanılmış eşe hak davası açamayacağıdır, bu olayın aksi yönde gerçekleştiği taktirde ilk nikahı kim yaparsa ödenilen tazminat ve nafakanın geri alınması mağdurun hakkı ve adaletidir.