Son dakika: Orta hasarlı binalar yıkılacak mı? Bakan cevapladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Orta hasarlı binalar yıkılacak mı? Bakan cevapladı

Son dakika haberi geldi: Gelen haberde orta hasarlı binaların da yıkılacağına yer verildi. İşte Bakan Özhaseki'den gelen açıklama.

Emlak 10 Ağu 2023 08:40 0
Son dakika: Orta hasarlı binalar yıkılacak mı? Bakan cevapladı

Orta hasarlı binalar da yıkılacak.

AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanlığı toplantı salonunda yerel ve ulusal basın mensupları ile düzenlenen toplantıya katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki deprem bölgesi ile ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı.

Bakan Özhaseki yaptığı açıklamada orta hasarlı binaların da yıkılacağını söyledi. Peki orta hasarlı binalar ne zaman nasıl yıkılacak? Konu ile ilgili açıklama yapan Bakan Özhaseki, "Orta hasarlı binaların tamamı yıkılacak arkadaşlar. Orta hasarlıları ağır hasarlı grubuna alıyoruz ve yıkılacak. Orta hasarlı demek yorulmuş bina demektir. Yarın bir gün 5 ve 5,5 şiddetli şekilde sallandığında ve saniyesi uzun olursa aynı acıları bir daha yaşarız. Orta hasarlı bina sahibi vatandaşlar az hasarlıya çevirdikleri için ‘Ben güçlendiriyorum, kiraya vereceğim’ diyerek devam ediyorlar ya, boşuna etmesinler yıkacağız. Yıkıldıktan sonra da yerine yeni yerler yapacağız. Hak sahipliği için de AFAD’ın kriterlerinde biraz daha sertlik var. Ama bizim bakanlığımızın kentsel dönüşümü için sertlik yok. Bizler kentsel dönüşümü alarak vatandaşın birden fazla konutu veya iş yeri artı konutu varsa onları da hak sahibi yapmaya devam edeceğiz. Konutlar yapıldıktan sonra eski yapının yeri ve konumu ne ise o göz önünde yapılarak dağılacak. Yani üst sokakta bulunan adamın evini alıp en öne, en öndekini alıp da en arkaya götürmek gibi bir durum olmayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç