Son dakika: Naci Görür, deprem beklenen yerleri açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Naci Görür, deprem beklenen yerleri açıkladı

Maraş ve Hatay depremini bilen isim bir bölgede daha deprem beklendiğini açıkladı. İşte gelen son dakika açıklaması.

Son Dakika 21 Şubat 2023 10:00 0
Son dakika: Naci Görür, deprem beklenen yerleri açıkladı

Maraş ve Hatay depremini bilen isim, yeni deprem için açıklama yaptı.

Prof. Dr. Naci Görür bir son dakika açıklamasında bulundu. Daha önce yaptığı açıklama ile Kahramanmaraş depremine karşı uyaran ve Hatay'da meydana gelen depremi de bilen Görür, deprem beklenen 2 yeri açıkladı ve 2 yerde meydana gelecek depremlerden sonra Doğu'da yeni bir depremin uzun süre görülmeyeceğini söyledi.

Deprem beklenen yerler hakkında açıklama yapan Görür, "Bir yerde deprem olduğu zaman açığa çıkan enerjinin bir kısmı da o fayın uzanımına göre örneğin kuzey güney uzanıyorsa bir kısmı kuzeyine bir kısmı güneyine enerji transfer edilir. Yani tümüyle enerji boşalıp atmosfere dağılmaz. Bir kısmı iki uca doğru transfer edilir" dedi.

DÜN OLAN DEPREM

Görür açıklamasında "Kahramanmaraş depremleri olduğunda dedik ki güneyde Adana havzasına ve Hatay yöresine dikkat etmek gerekiyor. Oralarda da kırılmamış faylara enerji transferi olacağı için kırılıp deprem üretebilirler. Şimdi Hatay'da bu deprem oldu. 6,4 küçük değil. Daha Türkiye sınırları içerisinde Ölüdeniz fayında yani Maraş'tan Hatay'a kadar olan kısımda büyük bir deprem beklemiyoruz. Belki Türkiye sınırları dışarısında olursa o da bizi şu an pek ilgilendirmiyor" dedi ve dikkatli olması gereken yerler hakkında şu ifadeleri kullandı:

ADANAYA DİKKAT

"Adana'da biraz dikkatli olmak gerekiyor. Orayı bekliyoruz çünkü orada Doğu Anadolu fayının kolları var. Oraya enerji transfer edilmiş olabilir, onlardan biri tetiklenmiş olabilir ve deprem üretebilir. Adana'da dikkatli olmak lazım.

Bir bu Maraş depremleri özellikle Malatya civarlarında Sürgü fayı kırılınca 7.6, belki Malatya fayı batısında, kuzeyinde Ovacık fayı ve daha doğuya doğru gidince Karakoçan fayında da biraz enerji transferi olmuş olabilir. Oralara da dikkat edilmesi lazım. Hem halk bilsin, hem yerel yönetimler bilsin yani bir bakıma teyakkuzda olmak bakımından"

BU İKİ YERDE DEPREM OLDUKTAN SONRA DEPREMSİZ DÖNEME GİRİLİYOR

Maraş'ta art arda meydana gelen iki depremden sonra bölgedeki fay sisteminin zorlandığını söyleyen Görür, "Bölge hareketli bu zaman içerisinde durulacaktır. Burada halkı rahatlatacak bir şey söyleyeyim. Adana'da belirli bir deprem olduktan sonra, olma ihtimali var. Kıbrıs'ta da var. Adana veya Kıbrıs'ta bizim beklediğimiz depremler olduğu zaman. Bir de Bingöl Karlıova'yla Göynük arasında depremler olduğu zaman Doğu Anadolu büyük ölçüde enerjisini bitirmiş olacak. Dolayısıyla Doğu Anadolu fayının etrafında olan bütün kentler büyük bir depremle karşı karşıya kalmayacak" dedi.

NERELERDE DEPREM BEKLENİYOR?

Görür sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Diyelim ki Erzincan ile Bingöl arasındaki Yedisu fayı depremi üretip İstanbul depremi de olup biterse uzun zaman boyunca Kuzey Anadolu fayı boyunca da büyük depremler olmayacak. Yani Türkiye bu iki kuşakta depremsiz uzun yıllara girecek. Böylece depreme dayanıklı kentler inşa etme şansı olacak"

DEPREM NE ZAMAN OLACAK?

Depremin ne zaman olacağına da değinen Görür, "Düşünün Ölüdeniz fayındaki depremin ardında 7,7 depremin ardından 7,6'lık deprem oldu. Aradaki fark dokuz saatti. Bir hafta da olabilir bir ay da olabilir. Zaman olarak bilemiyoruz. Tam zamanını bilemiyoruz. Öngörüyle söylüyoruz" dedi.

BİR YERDE DAHA BÜYÜK DEPREM BEKLENİYOR

Görür açıklamasının devamında bir bölgede daha deprem beklendiğini söyledi ve şunları söyledi:

"Benim bir öngörüm var. Ben Hakkari yöresinde de sıkıntı olabilir diyorum. Maraş depremleri Doğu Anadolu'yu hareket ettirdi ya Arabistan levhası kuzeye doğru gitti. Kuzeyde Hakkari yöresinin sıkıştırmış olabileceğini düşünüyorum. Orayı da bilimsel öngörüyle uyarıyorum. Dikkatli olmak lazım diyorum, zaman söyleyemiyorum"

BİNGÖL KARLIOVA VE GÖYNÜK

"Doğu Anadolu fayında olan bu hareketler özellikle kuzey kısmında yani Bingöl Karlıova'yla Göynük arasında olabilecek bir hareket ki orada deprem bekliyoruz 7.2. Kuzey Anadolu fayını belli ölçüde kırılmamış kesimini de tetikleyecektir. Unutmayın 1939 Erzincan depremi 1971 Bingöl depremini tetiklemiştir

2 İLDE HAREKET HIZLANDI

Yani bu tetikleme denince bu oluyor arkasına diğeri oluyor diye anlaşılıyor, öyle değil. Enerji transferleri birbirleriyle geometrik ilişkide olan faylarda mümkündür. Ben şimdi bu Doğu Anadolu fayının büyük hareketleri sonucu özellikle Bingöl'den Erzincan'a kadar olan o kesimde de hareket hızlandırmış olabileceğini düşünüyorum"

son dakika haberleri için finans7.com'u takipte kalın.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç