Son Dakika: Morgan Stanley'den Dolar Tahmini

Son Dakika: Morgan Stanley'den Dolar Tahmini

Dünyaca ünlü finans kuruluşu Morgan Stanley, 2023 yılında dolarda düşüş olacağını söyledi.

Döviz 14 Kasım 2022 17:04 0
Son Dakika: Morgan Stanley'den Dolar Tahmini

Dünyaca ünlü finans kuruluşu Morgan Stanley dolar tahminini duyurdu.

Dünyanın önde gelen finans kuruluşlarından olan Morgan Stanley adlı şirket yuaptığı son dakika açıklamasında 2023 yılından itibaren dolar kurunda gerileme olacağını söyledi. Kuruluşun önde gelen analistlerinden olan Andrew Sheets'in öncülüğündeki kurum analistleri bir değerlendirme raporu yayınladı. Yayınlanan raporda sene sonunda dolar endeksinin 104 seviyesine gerileyeceğine yer verildi. Şimdi 107 seviyesinde seyreden dolar endeksinin sene sonuna kadar düşmesi bekleniyor. ABD 2 ve 10 yıllık tahvil getirilerinin ise 2023 yılında yüzde 3.5 seviyesinde bitireceğine yer verildi.

Kurumun analistleri yaptıkları açıklamada Fed'in son faiz artırımını Ocak 2023 tarihinde yapacağı ve 2023 yılının son çeyreğinde ise faiz indirimlerinin başlayacağını söyledi.

Amerikan Merkez Bankası Fed'in yüksek enflasyonla mücadele için uzun yılların en büyük faiz artırımı trandine girmesi , dolar kurunda ciddi seviyede yükselişi de beraberinde getirdi. Dolar endeksi son dönemde yüzde 19 seviyesinde yükseldi ve endek tutulmaya başlandığı 1972 senesinden bu yana yıllık en büyük seviyeye kadar çıktı.

BRENT PETROL

Analistler , şu sıralar 95 dolar seviyesinde olan brent petrol varil fiyatının 110 dolara yükseleceğini bekliyor. 

2023 YILINDA DÜŞECEK

Analistler açıklamasında doların 2023 yılında zayıflayacağını ve bunun da gelişmekte olan ülke varlıklarını destekleceğini bildirdi.

DOLAR KAÇ TL?

Piyasalardan alınan son verilere göre 1 dolar şu sıralar 18 lira 59 kuruş seviyesinde. Parite ise 1.0319 seviyesinde.

Sorumluluk reddi beyanı: Haberde yer alan bilgiler finans7.com yatırım tavsiyesi değildir.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç