Son dakika: Merkez Bankası, yıl sonu enflasyonu ve doların kaç TL olacağını açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Merkez Bankası, yıl sonu enflasyonu ve doların kaç TL olacağını açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada yıl sonunda doların kaç TL olacağına yer verildi. İşte Merkez'in açıkladığı dolar TL beklentisi.

Döviz 19 Nisan 2023 10:22 0
Son dakika: Merkez Bankası, yıl sonu enflasyonu ve doların kaç TL olacağını açıkladı

Son dakika haberi: Merkez Bankası yıl sonu dolar ve enflasyonu açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan son dakika açıklamasında yıl sonu dolar ve enflasyon rakamlarına yer verildi. 

TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜME BEKLENTİSİ

Türkiye ekonomisi büyüme beklentisi ise şu şekilde: "Katılımcıların GSYH 2023 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde ve bu anket döneminde yüzde 3,5 olarak gerçekleşmiştir. GSYH 2024 yılı büyüme beklentisi ise yine bir önceki anket döneminde ve bu anket döneminde yüzde 4,4 olarak gerçekleşmiştir"

FAİZ NE OLACAK?

Bu anket döneminde faiz beklentisi bir miktar yükseldi ve katılımcılar yıl sonunda faizi yüzde 8.73 beklediğini duyurdu. Açıklamada, "Katılımcıların BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 8,50 iken, bu anket döneminde yüzde 8,73 olmuştur. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi bir önceki anket döneminde olduğu gibi bu anket döneminde de yüzde 8,50 olarak gerçekleşmiştir" denildi.

ENFLASYON RAKAMLARI BEKLENTİSİ

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisi için son dakika açıklaması geldi. Açıklamada yıl sonu enflasyonun yüzde 37.77 seviyesinde beklendiği bildirildi. 1 yıl sonrası için ise yüzde 31.02 oldğuna yer verildi. Açıklamada, "Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 37,72 iken, bu anket döneminde yüzde 37,77 olmuştur. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 31,63 iken, bu anket döneminde yüzde 31,02 olmuştur. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 17,91 ve yüzde 17,54 olarak gerçekleşmiştir" 

YIL SONU DOLAR

Yıl sonu dolar beklentisi bu anket döneminde arttı ve beklenti 23 liranın üzerine kadar çıktı. Ankette katılımcılar, yıl sonunda doların 23 lira 15 kuruş olacağını öngördü. Açıklamada, "Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 22,91 TL iken, bu anket döneminde 23,15 TL olmuştur. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 23,52 TL iken, bu anket döneminde 24,08 TL olarak gerçekleşmiştir" denildi.

FİNANS7.COM | ANKARA

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç