Son dakika: Memur ve emekli enflasyon farkı ne oldu?

Son dakika: Memur ve emekli enflasyon farkı ne oldu?

Son dakika haberi: Şubat enflasyonu açıklandı. Peki memur ve emekli maaş enflasyon farkı ne oldu? Temmuz 2023 maaş zammı ne kadar olacak?

Çalışma Hayatı 3 Mart 2023 10:07 0
Son dakika: Memur ve emekli enflasyon farkı ne oldu?

Son dakika haberi: Memur ve emekliler için enflasyon farkı.

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasında enflasyon rakamlarına yer verildi. 2023 yılının 2. enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte en merak edilen konu memur ve emekliler için enflasyon farkı konusu oldu. 

ŞUBAT AYI ENFLASYONU

TÜİK tarafından açıklanan Şubat ayı enflasyon rakamlarına şu şekilde yer verildi:

TÜFE'deki (2003=100) değişim 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %3,15, bir önceki yılın Aralık ayına göre %10,00, bir önceki yılın aynı ayına göre %55,18 ve on iki aylık ortalamalara göre %71,83 olarak gerçekleşti.

OCAK AYI ENFLASYONU

Ocak ayı enflasyon rakamları ise şu şekilde:

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %57,68, aylık %6,65 olmuştu.

MEMUR VE EMEKLİLER İÇİN ENFLASYON FARKI

Memur ve emekliler için enflasyon farkı olacağı kesinleşti. İki aylık verilere göre 2023 yılında 2 aylık toplam TÜFE yüzde 9.80 seviyesinde oldu. Normalde Temmuz ayında maaşlara yapılacak zamda yüzde 8'lik TİS zammına göre enflasyon farkı hesaplaması yapılması gerekiyordu. Ancak Ocak ayında memurlara yüzde 30'luk maaş zammı geldi ve kanunla zam oranı belirlendi. 

7431 sayılı Kanun hükmüne göre memur ve emeklileri için 2023 yılının Temmuz ayında enflasyon farkı yüzde 8'e göre değil, yüzde 30'a göre hesaplanacaktır. Bu kararda bir değişiklik yapılmazsa memur ve emeklileri, enflasyon farkını alamayacak.

EK ZAM İDDİASI

Son dönemlerde memur ile emeklilere ek bir zam yapılacağı iddia ediliyor. Seçim öncesi gelmesi beklenen zam için önümüzdeki günlerde açıklama bekleniyor. Sizce ek zam ne kadar olmalı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın. Ek zam açıklandığında haberdar olmak için TIKLA İNDİR

Yorumlar (0)

Seç