Son Dakika: Mahkumlar İçin Kanun Teklifi Hazırlandı AK Parti de Destek Veriyor

Son Dakika: Mahkumlar İçin Kanun Teklifi Hazırlandı AK Parti de Destek Veriyor

Son dakika haberi: Açık cezaevi iznindeki mahkumlar için bir kanun teklifi hazırlandığı açıklandı.

Haberler 20.5.2022 21:43 0
Son Dakika: Mahkumlar İçin Kanun Teklifi Hazırlandı AK Parti de Destek Veriyor

Son dakika: Açık cezaevi izinleri için kanun teklifi hazırlandı.

Açık cezaevi izninde olan mahkumlar için bir kanun teklifi hazırlandı. CHP tarafından hazırlanan ve AK Parti'n in de sıcak baktığı söz konusu kanun teklifinde izinli olarak cezaevinden çıkan mahkumların geri cezaevine girmemeleri istendi.

Dw Türkçe'nin son dakika olarak aktardığı bilgiye baktığımızda detaylar şu şekilde aktarıldı:

"Covid 19 nedeniyle 2020 yılında evlerine gönderilen mahpusların açık cezaevlerine yeniden getirilmeleri planlanıyor. CHP ise açık cezaevi iznine ayrılan mahpusların geri dönmemeleri için bir kanun teklifi vermeye hazırlanıyor. 

CHP'li kaynaklar , söz konusu teklife AK Partili vekillerin de sıcak baktığını söyledi."

CTE, 6 Mayıs günü salgın izni uygulamasının 1 Haziran'da sona ereceğini duyurdu. Adalet Bakanlığı'na göre 81 bin 815 hükümlü covid 19 izninde.

TBMM'DE AÇIKLAMA GELDİ

TBMM'de konuşan CHP'li Ali Haydar Hakverdi, "Şimdi, önemli ve acil bir düzenleme yapmamız gereken bir hususu da son olarak sizlerle paylaşmak istiyorum. Şimdi, 14 Nisan 2020 tarihinde Covid sebebiyle, cezaevinde bulunan, açık hakkı kazanmış ve açıkta olan mahkûmlar izinli olarak salıverildi. Bugün itibarıyla bu mahkûmların sayısı 91 bin. 91 bin kişi bugün itibarıyla dışarıda. Birkaç sefer uzatma yapıldı ve yirmi beş aydır bu mahkûmlar dışarıda. Aile kurmuşlar, iş kurmuşlar, evlenmişler, çoluk çocuk sahibi olmuşlar yani topluma adapte olmuşlar. Aslında burada cezanın hedefi olan ıslah gerçekleşmiş. Yani bir mahkûmu almışsınız, izinli çıkartmışsınız, şimdi tekrar çağırıyorsunuz. Bakanlık süreyi uzatmadı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından da bir genelge yayınlandı, 91 bin kişiye “Artık uzatmayacağız, geri dönün.” diyorlar. Bakın, hani içeride yatarken cezasını tamamlaması, evet, olabilir ama zaten cezalarının büyük oranını tamamlamış, açık hakkını kazanmış bu mahkûmlara “Hadi iki yıldan sonra tekrar içeri gelin.” demek zulümdür, eziyettir; cezanın amacına da aykırıdır; bu konuda bir düzenleme yapılması gerekir, kanuni bir düzenleme.

"MADEM BUNLAR ISLAH OLMUŞ"

Madem bunlar ıslah olmuş, gelin, bunları tekrar içeriye almayalım ve yeni bir suç işlemeleri hâlinde mükerrer olarak cezalarını yeniden misliyle çekmelerini de düzenleyelim. Bakın, bu düzenlemeyi yapmazsak, açık söylüyorum, 91 bin kişiyi tekrar cezaevine almakta çok zorlanırsınız. Bugün itibarıyla 384 cezaevi var, 270 bin kapasite var ve 314 bin mahkûm var, “38 de yeni cezaevi yapacağız.” diyorsunuz. Bugün bu 91 bin mahkûmu aldınız, nereye koyacaksınız? Şimdi dışarı çıkmış mahkûmun da psikolojisi bambaşka, bu mahkûmların bir kısmı geri dönmek istemeyecek, cezası az kalmış olsa bile içeriye tekrar o psikolojiyle girmek istemeyecek ve ciddi anlamda da firariler olacak arkadaşlar. Bu firariler yarın toplumda kaçak hâldeyken yeni yeni suçlara karışmak durumunda kalacaklar çünkü darda kalmış olacaklar; gelin, buna müsaade etmeyin." ifadelerini kullandı.

Hakverdi, bu kişilerin cezaevine alınmamasını, eğer dışarıdayken bir suç işlerlerse suçlarnı çekmeleri gerektiğini söyledi. 

AK PARTİ DE SICAK BAKIYOR

Söz konusu teklife AK Partili vekillerin de sıcak baktığına yer verildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkan Vekili Mehmet Uçum geçen gün yaptığı açıklamada, "O af değil de şöyle: Adalet Bakanlığının yürütme tarafından , açık cezaeivnden izinli olanlarla ilgili bir hazırlığı vardı. İnfazının tamamlanmasına 1 yıl ya da 2 yıl kalanlarla ilgili bir denetimli serbestlik mekanizması getirilmesi için bir hazırlık yaptı Adalet Bakanlığı. Bu 6. paketin iç.inde olacaktı. Bu şu anda mecliste. AK Parti grubu çalışıyor."  demişti.

Açıklama aşağıdaki videoda 1.24.28'de

KANUN TEKLİFİ BU HAFTA GELİR

Söz konusu kanun teklifinin önümüzdeki hafta gelmesi bekleniyor. Kanun teklifi geldiğinde bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Yorumlar (0)

Seç