Son dakika: La Nina kışı geliyor (La Nina soğukları ne demek?)

Son dakika: La Nina kışı geliyor (La Nina soğukları ne demek?)

Son dakika haberi: Uzmanlar yaptıkları son dakika açıklamasında El Nino sıcaklarından sonra La Nina soğuklarının geleceğini söyledi.

Yaşam 8 Kasım 2023 0
Son dakika: La Nina kışı geliyor (La Nina soğukları ne demek?)

Uzmanlar La Nina soğuklarının geleceğini söyledi.

Uzmanlar yaptıkları son dakika açıklamasında 2023 yılında sıcak havaların artık geride kaldığını, son günlerdeki El Nino sıcaklarından sonra La Nina soğuklarının Türkiye'de etkili olacağını, bu kışın sert geçeceğini bildirdi.

Bu kış rekor seviyede soğukların ve şiddetli kar yağışının yaşanacağını söyleyen uzmanlar kasım ayına işaret etti.

Yüzlerce yıldır meydana gelen La Nina olayları hem 17 hem de 19. yüz yılın başlarında düzenli şekilde kendisini göstermişti.

Pasifik Okyanusu ekvatoral bandında bulunan okyanus sıcaklıklarındaki değişikliklerin bir sonucu olarak son birkaç yılda meydana gelen karmaşık hava durumunu gösteren bir modeldir. Özetlemek gerekirse La Nina soğukları, pasifik okyanusu üzerinde etkili olan bir hava akımına verilen isimdir.

Peki La Nina kışı ne demek? Bir La Nina yılı süresince kış sıcaklıkları, Güneyde normalden daha sıcak ve kuzeyde normalden daha soğuk olur. Ayrıca bu soğukta şiddetli bir kasırga mevsimi de gelebilir. Bu dönem boyunca Pasifikte kıyularda su daha soğum ve normalden daha fazla besin içerir.

TÜRKİYE GENELİ HAVA DURUMU

Meteoroloji kaynaklarından alınan son dakika bilgilerine göre Türkiye genelinde önümüzdeki günlerde yağmurlu havanın birçok ilde etkili olacağına yer verildi.

Bugün hava durumuna baktığımızda ülke genelinde güneşli ve parçalı bulutlu havanın etkili olduğu görülüyor.

Perşembe günü ise Marmara, Ege ile Karadeniz bölgesi ile İç Anadolu'nun kuzey bölgelerinde yağmur beklendiği görülüyor.

Cuma günü yağışlar doğu kesimlere doğru gidiyor:

Cumartesi günü Marmara ile Ege bölgesi yağışlı olacak.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;