Son dakika: KOBi'lerin kredi garanti limitleri güncellendi

Son dakika: KOBi'lerin kredi garanti limitleri güncellendi

KOBİ'lere yönelik yeni düzenlemeler yapıldı. Yapılan düzenleme ile kredi garanti limitleri artırıldı. İşte Resmi Gazete kararı.

İş Dünyası 3 Eylül 2023 15:38 0
Son dakika: KOBi'lerin kredi garanti limitleri güncellendi

KOBİ'lerin kredi garanti limitleri artırıldı.

Resmi Gazete'de yayınlanan düzenlemeye baktığımızda kredi garanti kurumlarına sağlanan hazine desteğine ilişkin kararda değişiklik yapıldığına yer verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile yayınlanan karara baktığımızda, 25 Mayıs 2023 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan ve işletmelerin KOBİ olarak sayılması için gereken yıllık net satış hasılatları veya mali bilanço tutarlarını yeniden düzenleyen KOBİ yönetmeliğinde uyum amaçlı düzenleme yapıldığına yer verildi.

LİMİTLER GÜNCELLENDİ

Söz konusu yönetmeliğe baktığımızda işletmelerin KOBİ olarak sayılması için gerekli yıllık net satış hasılatı veya mali bilanço tutarları, mikro işletmeler için en az 10 milyon liraya çıkarılırken küçük işletmeler için azami 100 milyon liraya, orta büyüklükte olanlar için ise 500 milyon liraya çıkarılmıştı.

Söz konusu kararda hazine destekli kefalet sistemi kapsamında yararlanıcı başına kullanılabilecek kefalet limitlerinin de güncellendiğine yer verildi.

Kefalet limitleri KOBİ tanımı hazır yararlanıcılar için 150 milyon liraya, KOBİ dışı yararlanıcılar için 350 milyon liradan 500 milyon liraya çıkarıldı.

Söz konusu karara eklenen geçici madde ile söz konusu yönetmelikten önce KOBİ tanımı dışında ancak yönetmelik ile KOBİ tanımına dahil olan işletmelere yıl sonuna kadar, karar doğrıltusunda KOBİ dışı işletmeler için belirlenen kefalet limitlerindne yararlanabilme imkanı verildi.

YÜRÜRLÜK TARİHİ

Resmi Gazete'de yayınlanan söz konusu kararın 25 Mayıs 2023 tarihinden itibaren geçerli olacağına yer verildi.

Fians7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç