Son dakika: KKM kararı sonrası bankaların mevduat faiz oranları hakkında açıklama geldi

Son dakika: KKM kararı sonrası bankaların mevduat faiz oranları hakkında açıklama geldi

Son dakika haberi: Bankaların mevduat faizleri hakkında açıklama geldi. Gelen açıklamada mevduat faizlerine yer verildi.

Bankalar 21 Ağu 2023 12:37 0
Son dakika: KKM kararı sonrası bankaların mevduat faiz oranları hakkında açıklama geldi

Merkez Bankası'nın KKM kararı sonrası mevduat faizleri ne oldu?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın dün aldığı KKM kararından sonra bankaların bu duruma nasıl tepki vereceği merak ediliyordu. Konu ile ilgili ilk yansıma borsada oldu ve borsada banka hisselerinde bugün ciddi bir gerileme olduğu görüldü. Yaşanan düşüşün nedeni olarak Kur Korumalı Mevduat Hesapları gösterilirken merak edilen bir diğer karar ise TL mevduat faizleri oldu.

Peki TL mevduat faizleri ne kadar? KKM kararı sonrası bankaların mevduat faizleri ne oldu?

Ekonomist Emre Alkın yaptığı açıklamada konu ile ilgili son bilgileri şu şekilde verdi:

"Şu ana kadar aldığım haberler Bankaların KKM'ye AOFM üzerinde faiz vermemek konusunda karar kıldıklarını gösteriyor. Yani % 17-20 arasında faiz teklif edilebilir mudiye. Demek ki "döviz düşse de yükselse de kazanıyoruz" devri bitiyor"

MEVDUAT FAİZLERİ NE OLDU?

Alkin bir diğer açıklamasında ise mevduat faizlerini değerlendirdi ve "Değerli Dostlar. Sabah itibarıyla farklı bankalardan KKM ile ilgili farklı yaklaşımlar geldiğini duyuyorum. TL Mevduat faizinde henüz bir hareket yok. Bilgilerimizi burada paylaşalım lütfen ki şeffaflık olsun" dedi.

Bankaların mevduat hesaplarına verdiği faizlere baktığımızda ortalama yüzde 25 ile 30 arasında olduğu görülüyor. Bazı bankalar, başlattıkları kampanyada yüzde 36'lara kadar faiz veriyor. Ancak bunlar ilk müşterilere ve belirli tutarlara veriliyor.

YENİ AÇIKLAMA: REKOR BEKLENİYOR

Şenol Babuşçu ise yaptığı açıklamada, "Geçen ay Merkez Bankası Başkanı TL mevduat faizlerini çok hızlı  düşürdük dedi. Herhalde önümüzdeki ay TL mevduat faizlerini kısa zamanda ciddi yükselttik diyecek" ifadelerini kullandı.

Faizlerin önümüzdeki günlerde güncellenmesi bekleniyor. Güncelleme geldiğinde bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı aşağıdaki linklerden ücretsiz indirin
Android için >>> TIKLAYIN
İOS için >>> TIKLAYIN
Huawei için >>> TIKLAYIN

 

Yorumlar (0)

Seç