Son Dakika: Kış Aylarında Enerjide Yeni Kriz Geliyor

Son Dakika: Kış Aylarında Enerjide Yeni Kriz Geliyor

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol bir son dakika açıklamasında bulundu ve enerji krizinin yolda olduğunu söyledi.

Emtia 25 Tem 2022 18:31 0
Son Dakika: Kış Aylarında Enerjide Yeni Kriz Geliyor

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol'dan son dakika açıklaması. Enerji fiyatları daha da artacak.

Bloomberg Haber Televizyonu canlı yayınına katılan Birol bir son dakika açıklamasında bulundu. Birol açıklamasında enerji piyasasındaki dalgalanmanın fiyatlar üzerindeki baskılarının kış aylarında daha da artacağını söyledi. Birol bu kışın Avrupa için zor geçeceğini söyledi.

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol yaptığı açıklamada dünyanın şimdiye kadar yaşamadığı kadar kompleks bir enerji krizi ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Birol, “1970’li yıllarda da böyle krizler yaşadık; ancak sadece petrol piyasaları böyle zorlu günlerden geçmişti. Şu anda hem petrol, hem doğalgaz; hem kömür hem de elektrik zor bir durumdan geçiyor" ifadelerini kullandı.

FİYAT BASKISI SÜRECEK

Gelecek aylarda volatilitenin ve piyasalardaki fiyat baskılarının devam edeceğini söyleyen Birol, hem Avrupa'da hem de dünyada ciddi birkaç aya girildiğini söyledi.

En zor kışın Avrupa'da geçeceğini söyleyen Birol, ”Avrupa’nın yıllar boyu gaz ve petrolde Rusya’ya bağımlılığı vardı. Şu anda Rusya’dan Avrupa’ya eskiye oranla yüzde 30-35’i kadar gaz geliyor ve bunun kesilme ihtimali var. Avrupa’da kömür gibi uzak durulan birçok enerji türünün bu kış kullanılması lazım. Ayrıca Belçika ve Almanya gibi bazı ülkeler nükleer enerji santrallerini kapatmaya karar vermişlerdi. G7 liderler zirvesinde bu kapatmayı en azından bir süreliğine ertelemelerini önerdim. Belçika bu önerimizi kabul etti ve santralleri kapatmayı erteledi. Almanya da nükleer santrali kapatma kararını ertelerse güzel bir sürpriz olur." dedi. 

Japonya'da bazı nükleer santrallerin yeniden açılmasının önerildiğini, G7 liderler zirvesinde enerji krizinin ciddi seviyelerde olduğunun dile getirildiğini, liderlerin olaya el attığını söyleyen Birol, “ Avrupa’da enerji kısıntısı gönüllülük esasıyla olabilir. Gönüllülük esasıyla olmadığı takdirde hükümet kararıyla da gerçekleştirilebilir” ifadelerini kullandı.

Doğu Avrupa ülkelerinin Rusya'ya yüzde 95 seviyesine kadar bağımlı olduğunu, bu ülkelerin krizden ciddi manada etkileneceğini söyleyen Birol, "Kısıntı konusunda AB de kendi içinde bir sınavdan geçecek. Avrupa’daki gaz ve elektrik operatörlerinin bir araya gelmesini önerdim. Elektrik tüketimi azaltılamazsa Avrupa’da ani kesintiler yaşanabilir.” dedi.

Yorumlar (0)

Seç