Son dakika: Kırmızı et fiyatlarına yeni zam

Son dakika: Kırmızı et fiyatlarına yeni zam

Kırmızı et fiyatlarında bir son dakika haberi daha geldi. Edinilen bilgilere göre bir zammın daha yolda olduğu öğrenildi.

Tarım 26 Nisan 2023 08:50 0
Son dakika: Kırmızı et fiyatlarına yeni zam

Et fiyatlarında kötü haber: Yeni zamlar yolda.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Et, Balık ve Su Ürünleri Sanayi Meclis Üyesi Nedim Anbar bir son dakika açıklamasında bulundu. Anbar yaptığı açıklamada kırmızı et fiyatlarının düşürülmesi için birçok çalışma yapıldığını, yem fiyatlarının aşağı çekilmesi, sübvansiyon yapılması gibi adımlar atıldığı, bu adımların devam etmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'de kişi başı et tüketim miktarının dünya ortalamasının altında olduğunu söyleyen Anbar, ithalatın da zaman zaman bir yöntem olduğunu, fakat talebin zirve yaptığı zamanda ithalata yönelinmesi gerektiğini söyleyen Anbar, “Yem üretiminin mutlaka artırılması, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin yem satışı için faaliyette bulunması ve yaş meyve sebze atıklarından yararlanılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Sanayicilere ve üreticilere daha fazla destek verilmesi gerektiğini söyleyen Anbar, "Üretim ve sanayici üzerinde daha etkin destek mekanizmaları geliştirilmeli, bölgesel istatistikler yapılarak öncelen dirmeler yapılmalı, kaynak sorunları giderilmeli, hibe destekleri verilmeli” ifadelerini kullandı.

Tüm dünyada yılda 340 milyon ton karışık et tüketimi olduğunu ve tüketimde Türkiye'de de olduğu gibi kanatlı ürünlerin ilk sırada yer aldığını söyleyen Anbar, “Ülkemizde ise kırmızı et üretimi 2021’e kadar 1 milyon 952 bin ton ama 2022'de biraz geriledi" dedi ve açıklamasını şu şekilde sürdürdü: "Kanatlı üretiminde ise bir sıkıntı yok, 2,4 milyon ton civarında devam ediyor. Dünyada et tüketimine baktığımız zaman kişi başına 43 kg. Biz ise et tüketiminde dünya ortalamasına yetişemiyoruz. 1/5’i kadar dünyanın gerisindeyiz. Gıda kontrol genel müdürlüğü şubat ayı raporuna göre de büyükbaş hayvancılık işletme sayısı 1 milyon 168 bin, küçükbaş işletme sayısı da 385 bin civarında görünüyor”

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç