Son dakika: Kırmızı et fiyatına bir zam daha

Son dakika: Kırmızı et fiyatına bir zam daha

Son dakika haberi: Kırmızı et fiyatına bir zam daha geldi. Depremden sonra gelen zamla fiyatlar oldukça yükseldi.

Tarım 28 Şubat 2023 08:22 2
Son dakika: Kırmızı et fiyatına bir zam daha

Kırmızı ete bir zam daha.

Son dönemlede ciddi şekilde fiyatları artan ette bir zam daha geldi. Gelen son dakika açıklamasında Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, geçen sene boyunca uygulanan çiğ süt fiyatındaki sabit fiyat düzenlemesinin faturasının şimdi çıktığını söyledi. Bir sene boyunca çiğ süt fiyatının sabit kaldığını, bu nedenle süt üreticilerinin hayvanlarını kesime yollaıdğını söyleyen Yalçındağ "İşte fatura geldi. Şimdi yine yurttaş mağdur oldu. Herkes uyarmıştı ama dinleyen olmadı. Kasap esnafı düşen satışlardan ve her hafta gelen zamlardan bıktı, dükkân kapatmak istiyor. Ama kapatırsak müşteri marketlere kaçar” dedi.

Konu ile ilgili bir açıklama da Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı'dan geldi. Yardımcı yaptığı açıklamada sorunun çözümünün kepenk kapatmak olmadığını söyledi. Esnafın kepenk kapatması durumunda marketlerin kazanacağını söyleyen Yardımcı, "Şu an felaketle boğuşuyoruz, önümüzde cenaze var. Et fiyatını konuşmayalım. Et fiyatlarından bakanımızın da haberi var gerekli önlemleri alacaklar ama şu an deprem bölgesindeler. Kaldı ki her şeye zam geliyor, et ucuz. 2 lira olan domates 20 lira oldu, 1 lira olan ekmek 5-6 lira oldu. Eti gündemde tutmayı bırakalım” diye konuştu. Yılbaşından bu yana zamların sadece bir hafta durduğunu söyleyen İzmir Kasaplar Odası Başkanı Melih Şenkara ise “Tam o hafta deprem oldu. Bu kez de derpem bahanesiyle fiyat artmaya başladı. Kıyma fiyatı 300 liraya dayandı. Satışlarımız 3’te 1’e düştü. Esnafımız dükkân kapatmak istiyor biz sakinleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

HAYVANCILIK BİTMEK ÜZERE

Kahramanmaraş Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vakkas Kuzu yaptığı açıklamad depremden sonra bölgede hayvancılık kalmadığını, bitmek üzere olduğunu söyleyerek, “Küçükbaş hayvanların yüzde 90’ı telef oldu. İnsanlar hâlâ çadır bulamıyor nasıl hayvancılık yapsınlar. Yem yetmiyor bölgeye, hayvanlar aç kaldılar. Şu anda piyasa depolardaki etlerle dönüyor onlar bitsin asıl fiyatları o zaman göreceksiniz. Bu bölge hayvancılık için çok önemli ve hayat durdu burada. Hâlâ artçı depremlerle evler ahırlar yıkılıyor, kimse giremiyor ahırlara. Birliğimizde kullanılabilecek bilgisayar dahi yok. Acilen bölgeye yem desteği gelmeli depremden kurtulan hayvanlar soğukta aç kalıyor” dedi.

Yorumlar (2)

Seç


Ziyaretçi 28 Gün Önce
ne güzel herşeye zam ! akp nin eseri !
Ziyaretçi 28 Gün Önce
hani yapilmayacaktiiiiik