Son dakika: Kirada yüzde 25 zam sınırı kalkıyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Kirada yüzde 25 zam sınırı kalkıyor

Kirada yüzde 25'lik zam sınırı kalkıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, konu ile ilgili ilk mesajı verdi.

Emlak 16 Ara 2023 20
Son dakika: Kirada yüzde 25 zam sınırı kalkıyor

Son dakika: Kirada yüzde 25 zam sınırı kalkıyor.

Kirada yüzde 25 zam sınırı için son dakika açıklaması geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz yaptığı son dakika açıklamasında yüzde 25 zam sınırının kaldırılacağı tarih hakkında bilgi verdi.

Bilindiği üzere enflasyonun yüksek geldiği 2022 yılında kiralara gelen fahiş zamların önüne geçmek, dar gelirlilerin kiralarının makul seviyelerde kalmasını sağlamak için hükümet bir düzenleme yaptı ve evlerde oturan vatandaşların kiralarının zam üst sınırı yüzde 25'e getirildi.

Bu durum birçok tartışmayı da beraberinde getirirken ev sahipleri ile kiracılar arasındaki kavgalar son dönemlerde sıklıkla gündemde yer kaplıyor.

CEVDET YILMAZ'DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz yaptığı son dakika açıklamasında kirada yüzde 25 zam sınırı ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Konut inşaası sürecine hızlı devam edeceğiz. Bir taraftan talebi kontrol ederken bir taraftan da arzı artırıcı politikalardla konut fiyatlarını ve kiraları kalıcı şekilde düşürmenin gayreti içindeyiz.

Yüzde 25 meselesine gelecek olursak; Enflasyonun yüksek geldiği dönemde kiracıları korumak için aldığımız bir tedbirdir. Bu birtakım rakatsızlık getirdi. Amaç kiracıları korumak oldu. Enflasyon düştükçe, az önce bahsettim 2024 yılında enflasyon düşecek. Dolayısıyla bu tür tedbirlere gerek kalmayacak. Kira artış oranlarının normal seviyelere gelmesi ile yüzde 25 zam kalkacak"

YÜZDE 25 ZAM SINIRI NE ZAMANA KADAR GEÇERLİ?

Bu açıklamaya baktığımızda, 1 Temmuz 2024 tarihine kadar devam eden yüzde 25'lik zam sınırının bu tarihte sona ermesi ve artık enflasyon ortalamasına göre zam yapılması bekleniyor. Sizce yüzde 25 zam sınırı kalkmalı mı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Yorumlar (20)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 6 Ay Önce
benıde ev sahıbım kızım evlenecek bende senın dairene tasınacam dedi fakat oyle olmadı yuksek kıraya verdi rabbım kıradan aldıgı paralarI hastane parası olsuN insaAllah 14 sene oturdum hıc kırasını gecıktırmedim son sene yude yuz elli yaptı tamam dedim ama doymak bilmiyorlar
Ziyaretçi 6 Ay Önce
BİZİM MİLLET AÇ GÖZLÜ UÇAR KİRALAR YÜZDE 50 YAP BIRAK
Ziyaretçi 6 Ay Önce
Kiracilar korkmamali ev sahibi dava acar tahliye eder beni diye haklar kiracıdan yana sözleşmeden en erken 12 yil sonra dava açabilir bunun sonucunda da en az dava 3 sene daha sürer ve ev sahibi kiracıyı tahliye eder bu süreçte ev sahibi kiracita istediği parayi ödetemez. Dolaysiyla korkmayin çekinmeyin, haklu olan davasinda mutlaka kazanir
Ziyaretçi 6 Ay Önce
Kalkmamalı aç gözlü çok
Ziyaretçi 6 Ay Önce
Bence kalkmamali o odamın evi bir tane olupda onuda kiraya veren yoktur ve sınırda kalkarsa artık vay askeri ücretli çalisanin haline Sincan da oturuyorum 8000 olmuş bir kira e hadi bunla tutulduğunu varsayalım seneye 15 ederler o zaman kalmasın kesjnliklu