Son dakika: Kira gelir beyannamesi için başvuru sona eriyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Kira gelir beyannamesi için başvuru sona eriyor

Son dakika haberi: Kira gelir beyanı için son 10 güne girildi. Peki kira geliri beyannamesi nasıl verilir? İşte gelen son dakika bilgileri.

Emlak 22 Mart 2024 1
Son dakika: Kira gelir beyannamesi için başvuru sona eriyor

Tüm ev sahiplerini ilgilendiren açıklama: Son 10 gün.

Kira gelir vergisi ilk taksit ödemeisnde son dakika haberi geldi. Gelen haberde beyanname verme süresinin 31 Mart 2024 tarihinde sona erdiğine yer verildi. Yapılan açıklamada bakanlık, bugüne kadar hiç beyanname vermeyenlerin takibe alındığını ve kira geliri vergisinde cezalı duruma düşmemek için ilk taksit süresinin kaçırılmamasının önemli olduğuna yer verildi.

NE KADAR KİRA GELİRİ VARSA BEYANNAME VERMEK ZORUNDA?

Uzmanlar yaptıkları açıklamada 2023 yılında kira geliri yılda 21 bin liradan az olanların muaf tutulduğuna yer verildi. Fakat yıllık kira geliri 21 bin liranın altında kalıp ticari, zirai geliri olanların kira vergisi ödemek zorunda olduğuna yer verildi.

Dünya Gazetesi'ne konuşan İSTOÇ Yönetim Kurulu Üyesi ve Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Şenay Araç, geçen seneye dair kira geliri olanların Mart ayı sonuna kadar beyanname vermesi gerektiğine yer verildi.

Hiç beyanneme vermeyenlerin takibe alındığını söyleyen Araç, "O nedenle kira geliri alan mülk sahiplerinin bu konuyu hızlandırıp bir an evvel beyanname vererek kira gelirlerini bildirmeleri gerekiyor" dedi ve "Böylece ileride gelecek cezalardan kendilerini korumuş olurlar" ifadelerini kullandı.

Vergide sorumluluk tutarına ilişkin açıklamalarda da bulunan Demir, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"2023 yılında konut kirası alan mülk sahipleri, yıllık 21.000 TL'nin üstünde kira geliri varsa, beyan etmeleri gerekiyor. Ancak, yıllık 21.000 TL'nin altında ise kira geliri beyan etme zorunluluğu yok. Vergi oranları, gelir dilimlerine göre belli oluyor. Bu kapsamda 70 bin TL ile 1.9 milyon TL arasında vergi dilimleri yüzde 15 ile yüzde 40 arasında değişiyor.

Örneğin, iş yeri kira gelirinde, 400.000,00 TL gelir vergi matrahına sahip birinin vergi tutarı; 370.000 TL için 85 bin 900 TL. Kalan 30 bin TL si için yüzde 35 vergi oranı ile 10 bin 500 TL. Toplam ödeyeceği vergi 96 bin 400 TL oluyor" diye konuştu. Beyannamede yüzde 15 ve sağlık harcamalarının yüzde 10'u kadar da indirim olabileceğini söyleyen Araç, şunları söyledi:"Bu hakkı kullanmayı unutmayın. Beyannamelerinizi interaktif vergi dairesine, e-Devlet üzerinden girerek hazır beyan, vergi dairelerine elden ya da yetkili mali müşavirler aracılığıyla verebilirsiniz"

BEYANNAME VERİLMEZSE NE OLACAK?

Kira gelirinin ödenmemesi durumunda neler olacağına dair açıklama yapan Avukat Elvan Kakıcı Şimşek, "Ödemediğinde faiz uygulanıyor. Zamanında ödediği için kullanılan indirimler de kaldırılıyor. Yani ödememesi ciddi zarara yol açar vatandaş açısından. Şunu bilelim: İstisna tutarının üstünde kalan herkes, kira gelir beyannamesini vermek ve iki taksitle ödemek zorunda. Ödemediği takdirde hem bunun faizini öder hem de cezayla karşılaşır" ifadelerini kullandı.

KİRA BEYANNAMESİ NASIL VERİLİR?

Kira gelir beyannamesi internet vergi dairesi üzerinden veriliyor. Dijital vergi dairesine girip beyanname doldurabilirsiniz.

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 3 Ay Önce
Kira geliri alıyorsunuz,ama bu evin üstünde kredi borcu varsa ,ne olacak,kredili ev alınmışsa,bankaya ödenen tutar vergi matrahından düşürülecek mi