Son dakika: İzmir Körfezi'nde çok sayıda yeni fay tespit edildi

Son dakika: İzmir Körfezi'nde çok sayıda yeni fay tespit edildi

Foça-Karaburun bölgesinde çalışma yapan akademisyen ekibi sismik araştırmalar sonucunda çok sayıda yeni fay tespit edildiğini açıkladı.

Haberler 2 Mart 2023 19:23 0
Son dakika: İzmir Körfezi'nde çok sayıda yeni fay tespit edildi

Son dakika: İzmir Körfezi'nde çok sayıda yeni fay tespit edildi.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nde görevli akademisyenlerden oluşan 12 kişilik ekip Foça-Karaburun bölgesinde yaptığı sismik araştırma sonucunda çok sayıda yeni fayın varlığını ortaya çıkardı. İşte son dakika gelişmesinin detayları...

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derman Dondurur, bu çalışmada yaklaşık 1000 kilometrelik alanda sismik veri topladıklarını belirtti.

"Aktif Fay Miktarı ve Yoğunluğu Gerçekten Çok Fazla"

Söz konusu çalışmada çok ilgi çekici sonuçlar elde ettiklerini aktaran Dondurur, "İzmir dış körfezinin sığ yapısını, fay yapılarını biraz biliyoruz ama derin kısımlarla ilgili çok bilgimiz yoktu. Bizi şaşırtan şu oldu; oradaki aktif fay miktarı ve yoğunluğu gerçekten çok fazla. Bu çalışmanın sonuçları, çok sayıda yeni fayın varlığını ortaya çıkardı." ifadelerini kullandı.

Toplanan bu verilerden yola çıkarak fayların uzanımı, büyüklüğü, deniz tabanını etkileyip etkilemedikleri, aktif olup olmadıklarını ortaya koymayı amaçladıklarını bildiren Dondurur, veriler işlendikten sonra fayların haritalanması aşamasına geçileceğini ifade etti.

İzmir metropol alanı ve çevresinin afet riskine yönelik önemli bir çalışma yaptıklarını, projenin 2 yılda tamamlanmasının hedeflendiğini aktaran Prof. Dr. Dondurur, tarihte İzmir ve çevresinde çok sayıda yıkıcı deprem yaşandığını, özellikle 1739'da Foça'da ve 1688'de İzmir'deki depremlerin büyük hasar verdiğinin bilindiğini de belirtti.

Finans7.com I Ankara

Yorumlar (0)

Seç