Son dakika: İstanbul'da taksiciler yüzde 100 zam istiyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: İstanbul'da taksiciler yüzde 100 zam istiyor

İstanbul'dan bir son dakika haberi geldi. Gelen haberde İstanbul'da taksiciler, artan maliyetler nedeniyle yüzde 100 zam istedi.

İş Dünyası 8 Ağu 2023 07:54 0
Son dakika: İstanbul'da taksiciler yüzde 100 zam istiyor

İstanbul'da taksiciler yüzde 100 zam istiyor.

İstanbul Avrupa Yakası'nda Fatih'teki Vatan Caddesinde, Anadolu yakasında ise Göztepe Köprüsü'nde bir araya gelen ve konvoy oluşturan taksiciler, birlikte Yenikapı Sahili'ne yürüyerek taksimetre ücretlerine zam istedi.

Yenikapı'ya gelen temsilciler, burada basın açıklamasında bulundu. Taksiciler adına açıklama yapan Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman, Türkiye'nin en pahalı şehri İstanbul'da Türkiye'nin en ucuz taksimetresiyle hizmet verdiklerini söyleyerek bu rakamlara tepki gösterdi.

8 AYDIR ZAM YOK

Maliyetlerin her geçen gün arttığını söyleyerek sözlerine başlayan Duman, 2023 Ocak ayından bu yana zam alamadıklarını söyleyerek, "İstanbul taksicileri olarak Ocak 2023'ten beri zam almadan kilometre ücreti olarak 8,5 liraya yolcu taşıyoruz. Bu rakam Antalya'da kilometrede 18 lira, İzmir'de 22 lira, Çanakkale ve Ankara'da 15 lira, Mersin'de de 20 liradır. Görüldüğü gibi ülkemizde İstanbul'dan daha ucuz taksicilik yapan başka bir il yoktur. Zaten yıllardır UKOME tarafından enflasyonun altında zam verilerek taksimetrenin erimesine sebep olundu. Son dönemde maliyetlerimizin 3 katına çıktığı ortadayken UKOME üyelerinin taksiciyi mağdur etme eğilimi devam ediyor. Esnaf olarak sebebini de anlamış değiliz. Taksi esnafı tüm maliyetlerini serbest piyasa ekonomisinden yapar, ancak alacağı zam UKOME üyelerinin vicdanına kalmaktadır" dedi.

Zam gelmediği için gelen paranın ancak günü kurtardığını söyleyen Duman, taksicilerin arabalarını yenileyemediğini, yakıt, yedek parça, sigorta ve tamir bakım gibi temel maliyetlere yetişemediğini, son yakıt zamları ile durumun daha da kötüleştiğini söyleyerek yüzde 100 zam talep etti. Duman, "Son yakıt zamlarıyla beraber de taksiciler olarak artık çalışarak batıyoruz. Bizler hakkımız olan yüzde 100 zammı, esnaf olarak ayakta kalabilmek, İstanbul halkına layıkıyla hizmet vermeyi sürdürebilmek adına elzem olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç