Son dakika: İsa Karakaş, en düşük emekli maaşına seyyanen zammı açıkladı

Son dakika: İsa Karakaş, en düşük emekli maaşına seyyanen zammı açıkladı

Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş yaptığı açıklamada en düşük emekli maaşının ne kadar olacağını bildirdi. İşte seyyanen zam.

Emekli Haberleri 14 Eylül 2023 12:56 1
Son dakika: İsa Karakaş, en düşük emekli maaşına seyyanen zammı açıkladı

Son dakika: En düşük emekli maaşı seyyanen zamla ne kadar olacak? Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş açıkladı.

ORta Vadeli Programın açıklanması sonrası enflasyon hedefleri belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise yaptığı açıklamad artık maaş zamlarının hedef enflasyona göre yapılacağını söyledi. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Seyyanen maaş zammı kaç TL olacak?

İsa Karakaş yaptığı son dakika açıklamasında hedeflenen enflasyonun Merkez Bankası verileri üzerinden ele alınacağını söyledi. Geçen senelerde hedeflenen enflasyon ile gerçekleşen enflasyon rakamlarını karşılaştıran Karaş, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Merkez Bankası 2011 verilerine baktığımız zaman hedeflenen enflasyonun yüzde 5,5, ama gerçekleşen enflasyonun 10,4 olduğunu görüyoruz. 2012 yılından 2022 yılına kadar Merkez Bankası sürekli olarak yüzde 5’lik bir enflasyon hedefi koymuş. Fakat geldiğimiz noktada gerçekleşen enflasyonun hep hedeflenenden daha yüksek bir yüzde olduğunu görüyoruz. Verilere baktığımız zaman 2012’de hedeflenen yüzde 5, gerçekleşen yüzde 6.2, 2013’te gerçekleşen 7.4, 2014’te 8.2 olmuş. Son 5 yılda ise 2018’de hedeflenen gene yüzde 5 olmasına rağmen hedeflenenin 4 katından fazla gerçekleşmiş, yüzde 20,30 olduğunu görüyoruz. 2019’da yüzde 11.8, 2020’de yüzde 14.60, 2021’yılında gerçekleşen enflasyon yüzde 36.80 ve 2022’de ise yine yüzde 5 hedeflendiğini fakat yüzde 64.27 olarak gerçekleştiğini görüyoruz”

Karakaş, hedeflenen enflasyonun tutmaması durumunda memur ile emeklilerin enflasyona ezileceğini söyledi.

Geçen senelerdeki veriler sonrası memur ile emeklilere eşel mobil sistemin uygulanabileceğini söyleyen Karakaş, yükske enflasyon döneminde maaşların bu şekilde artması gerektiğini savundu.

Eşel mobil sistemde çalışanların enflasyon kaygısı gütmeyeceğini, enflasyon arttıkça maaşların da buna göre zamlanacağını, bu şekilde kayıpların önüne geçileceğini söyledi.

EMEKLİ ZAMMI

Ekim ayında meclisin açılması ile birlikte emekli maaş zammı düzenlemesi gelecek. Şimdi en düşük emekli maaşı 7 bin 500 lira. Taban aylıklar ise bunun da altında. Taban aylık sorunu nedeniyle emeklilerin maaşı 7 bin 500 lira olarak kalmaya devam etti.

Konu ile ilgili değerlendirmesinde Karakaş, “Bakan Şimşek'in son açıklamalarından sonra artık ekim ayında zam yapılması halinde bu zammın sadece kök ücreti 7 bin 500 liranın altında olan emekliler için söz konusu olacak. Dolayısıyla 7 bin 500 liranın üstünde maaş alan emeklilere zam yapılmayacağı beklentileri de arttı. Şunu söyleyebiliriz ki 1 Ekim'de TBMM açıldığı zaman, Meclise gelecek olan torba yasada 7 bin 500 liralık taban maaşların artması söz konusu olacaktır” dedi.

Karakaş açıklamasında en düşük emekli maaşının 10 bin lira civarına çıkmasını beklediklerini söyledi. Emekli zammı gelecek ay meclise gelecek. Haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 16 Gün Önce
En düşük emekli maaşı 15 bin olsa alım gücünde yine bir şey değişmez . Marketler akşamdan sabaha etiket değiştiriyor .