Son dakika: İran'daki cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: İran'daki cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı

İran'daki cumhurbaşkanı seçiminde adaylardan hiçbiri yüzde 50'yi geçemeyince en çok oy alan reformist Pezeşkiyan ile muhafazakar Said Celili, ikinci tura kaldı.

Dünya 29 Haz 2024 0
Son dakika: İran'daki cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı

Son dakika: İran'daki cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı.

İran'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylardan hiçbirinin yüzde 50 oy oranını geçememesi sonucu en çok oy olan reformist aday Mesut Pezeşkiyan ile muhafazakar aday Said Celili ikinci tura kaldı.

ADAYLAR

14'üncü dönem Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Muhafazakar cepheden eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Said Celili, Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf ve eski İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi ile Reformist Cepheden Tebriz Milletvekili Mesut Pezeşkiyan tek aday olarak yarışıyor.

İLK SONUÇLAR

İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, gece yarısı sandıkların açılmasından bu yana 14 milyon 70 bin 642 oyun sayıldığını açıkladı.

ANKET SONUÇLARI

İran'da bir kamuoyu yoklamasında, cumhurbaşkanı seçiminde yarışın ilk sırasında yüzde 33,1 ile reformist aday Pezeşkiyan, ikinci sırasında yüzde 28,8 ile Celili yer alırken diğer muhafazakar aday Kalibaf ise yüzde 19,1 ile üçüncü sırayı almıştı.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç