Son dakika: İki dev banka yıl sonu enflasyon ve faiz beklentilerini yükseltti

Son dakika: İki dev banka yıl sonu enflasyon ve faiz beklentilerini yükseltti

Son dakika haberi: HSBC ve JPMorgan tarafından yapılan son dakika açıklamasında enflasyon beklentisinin rekor arttığına yer verildi.

Ekonomi 4 Eylül 2023 16:49 0
Son dakika: İki dev banka yıl sonu enflasyon ve faiz beklentilerini yükseltti

HSBC ve JPMorgan, enflasyon beklentilerini yükseltti.

Bugün açıklanan enflasyon rakamlarının 2023 yılının en yükseği olması sonrası iki dev bankadan Türkiye hakkında yeni beklentiler açıklandı.

HSBC tarafından yapılan son dakika açıklamasında, Türkiye’de enflasyonun Ağustos ayında keskin şekilde hızlandığına yer verildi ve 2023 yılı enflasyon beklentisi yukarı yönlü güncellendi.

Bankanın ekonomisti Melis Metiner'in imzası ile bugün yayınlanan değerlendirmeye baktığımızda 2023 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 70 olarak verildi ve “Bugün açıklanan enflasyon verisindeki yukarı yönlü sürprizin ardından tahminlerimizi yükseltiyor ve 2023 sonunda enflasyonun yüzde 70’e yakın olmasını bekliyoruz” değerlendirmesine yer verildi.

FAİZ NE OLACAK?

Açıklamada yıl sonu faiz beklentisi de açıklandı ve “Veriler aynı zamanda Merkez Bankası’nın 21 Eylül’deki Para Politikası Kurulu toplantısında alışılmışın üzerinde bir faiz artışı daha yapmasına neden olabilir” değerlendirmesi yapılan notta, politika faizinin bu ay yüzde 27,5 yerine yüzde 30’a çıkarılabileceği öngörüldü" denildi.

Bu açıklamaya göre 2023 yıl sonu faiz beklentisi yüzde 30. Bu da faizlerin yüzde 5 daha yükseleceğini gösteriyor.

JPMORGAN'DAN AÇIKLAMA

JPMorgan tarafından yapılan açıklamada ise sene sonunda enflasyonun yüzde 65'e çıkacağına yer verildi.

ENFLASYONDA ZİRVE HANGİ TARİHTE GELECEK?

Dev yatırım bankası JPMorgan, 2024 yılı Mayıs ayında enflasyonun yüzde 73 ile rekor kıracağını ve sonrasında düşüşe geçeceğini söyledi. 

Yıl sonunda faizin yüzde 35 olacağını bildiren kurum, 2024 yılı için politika faizi beklentisini yüzde 40'tan 45 seviyesine çıkardı.

Finans7.com |Ankara

Yorumlar (0)

Seç