Son dakika: Hükümetin zam teklifi sonrası sendikalardan ilk açıklama
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Hükümetin zam teklifi sonrası sendikalardan ilk açıklama

Hükümetin maaş zammı teklifi sonrası sendikalardan ilk açıklama geldi. İşte son dakika haberinin detayları.

Kamu 14 Ağu 2023 16:20 0
Son dakika: Hükümetin zam teklifi sonrası sendikalardan ilk açıklama

Son dakika haberi: Hükümetin zam teklifi ardından sendikalardan ilk açıklama geldi.

4 milyon memur ve 2,5 milyondan fazla memur emeklisini yakından ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında hükümetin zam teklifini açıklamasının ardından Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile Kamu-Sen Başkanı Önder Kahveci'den bir son dakika açıklaması geldi. İşte son dakika haberinin detayları.

Toplantı öncesi açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Kamu İşveren Heyeti'nin ilk zam teklifini duyurdu.

Buna göre, 2024'te ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci 6 ay için yüzde 9 zam teklif edildi. 2025 zam teklifi ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 oldu.

MEMUR-SEN: TEKLİF REVİZE EDİLMELİ

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin zam teklifine ilişkin açıklama yaptı.

Yalçın şunları söyledi: "Gelen teklifi olumlamamız mümkün değil. Bu açıdan tavsiyemiz, teklifin revize edilmesidir. Kiralara ilişkin kamu görevlileri zorlanmakta. Masaya bu konuda bir teklifin de gelmesini bekliyorduk. Bayram ikramiyesinden diğer sosyal haklara ilişkin henüz cümle kurulmadı."

KAMU-SEN KARARI BEĞENMEDİ

Kamu-Sen Başkanı Önder Kahveci şu tepkiyi gösterdi:

"7850 kira yardımı talep etmiştik. Herhangi bir gelişme sağlanmadı. Yüzde 10'luk refah payı talep ettik ancak bir gelişme olmadı. Enflasyon kadar artış kamu çalışanlarına sıfır zam demektir. Refah payı olmadan kamu çalışanlarının rahatlaması mümkün değil. Enflasyon farkının aylık maaşlara yansıtılması konusunda da talep karşılık bulmadı. Merkez Bankası'nın gelecek yıl için enflasyon tahmini yüzde 33. Önümüzdeki aylarda da enflasyonun artacağı öngörüsü kamuoyuyla paylaşıldı. Yüzde 14+9'la çalışanlar 2024 yılını geçiremez. Bu rakamların yüksek düzeyde yeniden revize edilip masaya yeniden gelinmeli. Önümüzde süreç var."

Süreçten haberdar olmak için Finans7.com'u takipte kalın.

Finans7.com I Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç