Son dakika: Hem kamu hem özel sektör çalışma saatleri değişiyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Hem kamu hem özel sektör çalışma saatleri değişiyor

Son dakika haberi: TBMM bir çalışma başlattı ve başlatılan çalışma kapsamında mesai saatlerinin düşürüleceğine yer verildi.

Son dakika: Hem kamu hem özel sektör çalışma saatleri değişiyor

Çalışma saatlerine düzenleme.

Hem kamu hem özel sektörde çalışan vatandaşları ilgilendiren açıklamada yeni düzenleme için çalışmaların başlatıldığına yer verildi. İş Kanununa göre ülkemizde Türkiye'de genel çalışma süresi haftada 45 saat, kamu personellerinin çalışma süresi ise haftada 40 saat.

Haftada bu sürenin üzerinde çalışan personeller, fazla çalışma kapsamına giriyor ve mesai ücreti alıyorlar. Pandemiden sonra esnek ve uzaktan çalışma yöntemlerinin yayılması nedeniyle çalışma saatlerinin azaltılması dahil olmak üzere farklı formüller üzerinde çalışma başladı.

TBMM Meclis Araştırma Hizmetleri Başkanlığı tarafından devam ettirilen araştırmasında çalışma saatlerinin tarihsel olarak azalma eğiliminde olduğuna dikkatler çekiliyor. Söz konusu araştırmada çalışma sürelerinin düzenlemesine yönelik çabaların amacının uzun çalışma süresine engel olunarak iş gücünün korunması ve bu şekilde halk sağlığı, verimliliğe katkı sağlaması ve ailelerine, sosyal hayatlarına daha fazla zaman ayırma olduğu bildirildi.

Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş'in kaleme aldığı yazısında düzenleme geleceğini söyledi.

MESAİ SAATLERİNDE NASIL BİR DÜZENLEME YAPILACAK?

TBMM tarafından mesailerin düşürülmesi için araştırmaların başladığı bildirilirken Fransa, Avustralya, Almanya, İsveç ve İngiltere gibi birçok ülkedeki uygulamaların ele alındığı bildirildi.

Ele alınan bu ülkelerden;

Fransa'da yasal haftalık çalışma süresi 35 saat,
Avustralya ve Belçika'da yasal haftalık çalışma süresi 38 saat,
İsveç'te çalışma süresi 40 saat,
İngiltere'de ise haftalık mesai dahil en fazla 48 saat oluyor.

Portekiz ile Danimarka'da bazı illerde, İspanya'da ise 250'den daha az çalışanı olan şirketler 4 gün mesai uygulamasına geçerken çalışma sürelerinin sınırlandırılmasının ekonomik, sosyal, teknik bir zorunluluk olduğunu ve bunun taraflar iradesine terk edilemeyeceği bildiriliyor.

Yukarıdaki ülkelerde çalışmalar devam ederken Türkiye'de mesai saatlerinin düşürülmesi adına çalışmaların sürdüğü, meclis araştırmalarının sona ermesinden sonra taslak düzenlemenin Cumhurbaşkanlığına sunulacağı bildirildi.

Sizce haftalık çalışma kaç saat olmalı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

ÇALIŞMA SAATLERİNE DÜZENLEME NE ZAMAN GELECEK?

2024 yılında çalışma saatlerinin düzenlenmesi bekleniyor. Düzenleme geldiğinde bildirimle haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Yorumlar (5)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 6 Ay Önce
Asgari ücretli çalışana göre ayarlama yapmaları gerekiyor günlük 11 saat çalışıyorum haftalık 66 saat yapıyor Haftalık 45 saatmiş uyan varmı acaba köle gibi çalıştırıyorlar
Ziyaretçi 6 Ay Önce
Asgari ücret özel sektör çalışanı göz önünde bulundurulmalı en az 9saat çalışılıyor
Ziyaretçi 6 Ay Önce
Norman memuru sabah 8 akşam 5 olani yapiyorlar polis aksasın hemşirenin sati yok bence onlara düzenleme gelsin polisler izinsiz 16 çalışıyor 24 saat çalışıyor onların canı yokmu sabah 8 akşam 5 olanlar onlara baka zaten iyi polislerin satının düzelmesini istiyoruz
Ziyaretçi 6 Ay Önce
Oldu oldu hiç çalışmasınlar yatarak maaş alsınlar neden asgari ücretle 10/18 saat çalışanı örnek almıyorlar
Ziyaretçi 6 Ay Önce
10.00 da iş başı 15.00 da çıkış olmalı