Son dakika: Hangi borçların silineceği, vergi affı ve kamu alacaklarına yapılandırma açıklaması geldi

Son dakika: Hangi borçların silineceği, vergi affı ve kamu alacaklarına yapılandırma açıklaması geldi

Son dakika haberi: Yapılandırma hakkında son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada bazı borçların silineceği ve bazı borçların yapılandırılacağı bildirildi. İşte yapılandırma kapsamı.

Ekonomi 9 Mart 2023 22:32 36
Son dakika: Hangi borçların silineceği, vergi affı ve kamu alacaklarına yapılandırma açıklaması geldi

Borçlar siliniyor: Vergi affı ve yapılandırma meclisten geçti.

Yapılandırma kanun teklifi meclis genel kurulunda görüşülmeye devam ediliyor. Söz konusu düzenleme kapsamında birçok borç silinecek. Devlete olan borçlar yapılandırma kapsamına alınarak borçlar 48 ay vadeye kadar taksitlendirilecek. Taksitlendirme sonrası vatandaşlar paralarını devlete bu şekilde ödeyerek borçlarını kapatabilecek. Bazı borçlara ise af gelecek.

YAPILANDIRMA KAPSAMINDA HANGİ BORÇLAR VAR?

Yapılandırma kanunu kapsamında olan borçlar şu şekilde açıklandı:

Vergiler,
Vergi cezaları,
İdari ve adli para cezaları,
Gümrük vergileri,
Sigorta primleri,
Topluluk sigortası primleri,
Emeklilik keseneği ve kurum karşılığı,
İşsizlik sigortası primi,
Sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz, gecikme cezası gibi feri alacaklar.

Bunların yanı sıra belediyelere ait olan borçlar ve GSS prim borçları da kapsama alınmış durumda. Öte yandan taksitlerde de düzenleme yapılacak ve daha önce 2 ayda bir yapılan ödemelerle 36 aya kadar ypılan ödemeler, bu yapılandırmada 48 ayda yapılacak.

İlk düzenlemede son başvuru tarihi olarak 30 Nisan açıklanmıştı. Ancak yapılandırma teklifinde son başvuru tarihi 31 Mayıs olarak güncellendi. Başvuruların Mart ayının 20'sinden sonra başlaması bekleniyor.

İLK TAKSİT ÖDEME TARİHİ ve TEK SEFERDE ÖDEMEDE FAİZ KOLAYLIĞI

Yapılandırma kanun teklifi kapsamında ilk taksit ödemesi 30 Haziran tarihinde başlayacak. Tek seferde borcunu ödeyecek vatandaşların yüzde 90 faizi silinecek ve ana para artı yüzde 10 gecikme faizi ile borç kapanacak. Eğer borç idari para cezası ise asıl borçtan yüzde 25 indirim olacak. EYT'liler de bu kapsamda başvuru yapabilecek.

2 BİN LİRANIN ALTI SİLİNECEK

Yapılandırma teklifi kapsamında devlete 2 bin liranın altında borcu olan vatandaşların bu borçları silinecek. Sizce başka hangi borçlar silinmeli? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

YAPILANDIRMA BAŞVURUSU BAŞLIYOR

Yapılandırma başvurusu başlıyor. Meclisten geçen düzenleme sonrası yapılandırma başvurusunun Mart ayı sonunda başlaması bekleniyor. Yapılandırma başvuru ekranı açıldığında haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (36)

Seç


Ziyaretçi 9 Gün Önce
telekom borçları yapilandirilicakmi
Ziyaretçi 11 Gün Önce
emlak borçuda silinsin
Ziyaretçi 13 Gün Önce
Kyk kredi borçları da siliniyor mu
Ziyaretçi 13 Gün Önce
Kyk borçları da silinse keşke
Ziyaretçi 13 Gün Önce
Kyk borçları da silinsin