Son dakika haberler: 9. Yargı Paketi meclise sunuldu
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika haberler: 9. Yargı Paketi meclise sunuldu

Son dakika haberi geldi: Gelen haberde Bakan Yılmaz Tunç, 9. Yargı Paketinin meclise sunulduğunu söyledi.

Son Dakika 6 Haz 2024 2
Son dakika haberler: 9. Yargı Paketi meclise sunuldu

Son dakika: 9. Yargı Paketi meclise geldi.

Son dakika haberi geldi. AdaleT bakanı Yılmaz Tunç yaptığı son dakika açıklamasında 9. Yargı Paketi'nin meclise sunulduğunu söyledi.

Türkiye Noterler Birliği'nin 53'üncü Olağan Kongresi'ne katılan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, noterlerin adalete erişim ve hukuk güvenliği açısından önemli görevleri yerine getirdiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Kadim bir tarihi olan noterlik müessesiyle ilgili olarak, son 22 yılda Türkiye Noterler Birliğimizin iş birliğiyle çok önemli adımlar attık. TBMM gündemine getirilen, her yargı paketinde mutlaka noterlerle ilgili birkaç hususun yer aldığını gördük. 8'inci Yargı Paketi'nde yer alan birçok husus vardı. Tabii Meclis ara verince yargı paketi ikiye bölündü. Dolayısıyla noterlere ilişkin birçok önemli sorunu ortadan kaldıracak hususlar, 9'uncu Yargı Paketi'nde yerini aldı. İnşallah Meclis'imizde milletvekillerimizin takdirlerine sunduk. Onların takdirleriyle, inşallah o düzenlemeleri de hayata geçirerek noterlerimizle ilgili gelişmeyi kesintisiz sürdürmüş oluruz"

NOTER SAYISI İKİ KATINA ÇIKARILDI

Noter sayısının 2 katına çıkarıldığını söyleyerek sözlerini sürdüren Bakan Tunç, "Son 22 yılda 1154 noterlik kurulmuştu. 2002 yılında 1231 olan noterlik sayısı, bugün itibarıyla neredeyse iki katına çıktı, 2385'e yükseldi. Böylelikle vatandaşlarımızın noterlik hizmetini daha hızlı ve yerinde almalarını sağlayarak noterlere erişimi de güçlendirdik. Aynı zamanda 6 Nisan 2019 tarihinden itibaren başlattığımız nöbetçi noterlik uygulaması ile vatandaşlarımızın hafta sonlarında da işlemlerini aksatmadan, tatil günlerinde de noterliklerden istifade etmeleri imkanını sağlamış olduk. Bu kapsamda da 2 milyon 813 bin 465 işlemin hafta sonlarında gerçekleştiğini görüyoruz. Yine kurulan entegrasyon sayesinde yurt dışında yapılan noterlik işlemi örneğinin ülkemizde herhangi bir noterlikten alınabilmesine imkan sağladık. Bu sayede gurbette olan vatandaşlarımızın yalnız olmadıklarını; nerede olurlarsa olsunlar Türkiye Cumhuriyeti devletinin onların yanında olduğunu bir kez daha göstermiş olduk" ifadelerini kullandı.

9. YARGI PAKETİ MECLİSE GELDİ

Bakan Tunç açıklamasının devamında, "Birçok sorunu ortadan kaldıracak hususlar 9. Yargı PAketinde yerini aldı. İnşallah Mecliste Milletvekillerimizin takdirine sunduk" diyerek meclise geldiğini söyledi. Teklifin tam metni birazdan gelecek. Haberdar olmak için UYGULAMAMIZI TIKLA İNDİR 

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 7 Gün Önce
Af ve ya ceza indirimi istiyoruz adilce yargilanmadik 20 seneden beri af bekliyoruz hapishaneler dolup taşıyor oğlum 14 yaşındaki bir evlada 12 yıl sekiz ay ben adalete guvenmiyorum
Ziyaretçi 10 Gün Önce
Ehliyet affı istiyoruz