Son dakika: Ev hanımlarına erken emeklilik ve maaş açıklaması

Son dakika: Ev hanımlarına erken emeklilik ve maaş açıklaması

Ev hanımlarına erken emeklilik ve maaş hakkında son dakika açıklaması geldi. Açıklamada torba yasa ile düzenlemenin geleceğine yer verildi.

Emekli Haberleri 14 Eylül 2023 21:18 2
Son dakika: Ev hanımlarına erken emeklilik ve maaş açıklaması

Ev hanımlarına erken emeklilik ve maaş: Başvurular için tarih verildi.

Seçim öncesinde ev hanımlarına verilen emeklilik müjdesi için son dakika açıklaması geldi. Sabah Gazetesi'nden Mete Dirice aldığı son dakika bilgilerini aktardı. Aktarılan bilgilere göre emeklilik reformu kapsamında ev hanımlarına emeklilik düzenlemesinin de hayata geçeceği öğrenildi.

Seçimlerden önce açıklama yapan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ev hanımlarına emeklilik için destek vereceklerini söyledi.

Reform kapsamında ele alınacak düzenlemede ev hanımları isteğe bağlı emekli olabilecek ve ödeyecekleri primlerin 3'te 1'î devlet tarafından ödenecek. Meclis açıldıktan sonra gelecek torba yasa ile hayata geçecek düzenleme ile ev hanımlarının emeklilik sistemine dahil edilmesi sağlanacak.

Bu aşamada öncelikle Aile ve Gençlik Bankası kurulacak. Çünkü ev hanımlarına emeklilik için yapılacak destek ödemesi bu banka aracılığıyla gerçekleşecek. Bu bankaya kaynak ise yerli petrol ve doğalgazdan gelecek.

ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 32'Sİ

Bilindiği üzere isteğe bağlı emekli olmak isteyenler, her ay brüt asgari ücretin yüzde 32'si kadar prim ödemesi yatırıyor. Ev hanımlarına emeklilik kapsamında bunun 1/3'ü devlet tarafından ödenecek ve kalan 2/3'ü ödenecek.

Buna göre hesaplama yapıldığında devlet her ay 1430 lira 84 kuruş sigorta desteği sağlayacak. Ev hanımları ise 2 bin 861 lira 68 kuruş ödeyecek ve her ay 4 bin 292 lira 52 kuruş sigorta primi ödenmiş olacak. Bu şekilde ev hanımları sigortalı olacak. Devletin ev hanımlarına bu şekilde yıllık desteği 17 bin 170 lira 8 kuruş olacak.

Her sene zamlanan asgari ücret ile birlikte bu ücret de zamlanacak.

ERKEN EMEKLİLİK

Emeklilik reformunda ev hanımlarına emeklilik için yaş sınır da olacak ve çocuk sayısına göre ev hanımları erken emekli olabilecek. Çocuğu fazla olan anneler, daha erken emekli olacak.

NE KADAR MAAŞ ALACAKLAR?

Ev hanımları emeklilik primlerini ödedikten sonra emekli olduklarınd en düşük emekli maaşını alacaklar. 2023 yılı için en düşük emekli maaşı 7 bin 500 lira. Ocak 2024 için 10 bin 500 lira rakamı konuşuluyor.

BAŞVURU NE ZAMAN?

Ev hanımlarına emeklilik düzenlemesinin Ekim ayında meclisin açılması ile gündeme geleceği blidirildi. Ekim sonunda meclise gelmesi beklenen düzenlemenin Kasım ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Düzenleme yürürlüğe girdiğinde, ev hanımlarına emeklilik başvurusu başladığında bildirimle haberdar olmak istiyorsanız aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Yorumlar (2)

Seç


Ziyaretçi 15 Gün Önce
Kasım ayindan önce başvuru yapıldığı takdirde bu yardımdan yararlanamıyor mu kişi?
Ziyaretçi 15 Gün Önce
2024 te 10 bmilyar olacakmış ne çok para😂😂😂 markete girdiğinde 1 milyar gidiyor şakamı yapiyorsunuz ev kirasi olmus 10 milyar