Son dakika: Ev hanımlarına emeklilik için çalışma başladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Ev hanımlarına emeklilik için çalışma başladı

Ev hanımlarına emeklilik ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada emeklilik düzenlemesi hazırlıklarının başladığına yer verildi.

Emekli Haberleri 28 Ocak 2024 3
Son dakika: Ev hanımlarına emeklilik için çalışma başladı

Ev hanımlarına emeklilik açıklaması.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan ev hanımlarına emeklilik ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Bakan Işıkhan açıklamasında ev hanımlarına emeklilik düzenlemesinde son durumu aktardı.

PRİMİN 1/3'Ü DEVLETTEN

Kanal 7 ekranlarına konuk olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ev hanımlarına emeklilik konusuna değindi. Bakan Işıkhan yaptığı açıklamada ev hanımlarına emeklilik çalışmalarının başladığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Kadınlarımız toplumsal yaşam ve ekonomik yaşam içinde birlikte yaşıyoruz. Ev kadınlarına yönelik 1/3 prim desteği için çalışmaları başlattık. İsteğe bağlı sigortalıların 1/3'ü devlet tarafından karşılanacak. Bunda kesinlikle sapma olmayacak.

Bunun zamanı ve şartları oluştuğunda, biz hem sendikalardan, hem alanlardan, hem sivil toplum kuruluşlarından fikirler alacağız. Daha sonra oluşan tabloyu Hazine ve Maliye Bakanlığına sunacağız ancak bu uzun çalışma süreci olan bir çalışma. Orta vadede bunu tamamlayacağız"

NASIL OLACAK?

Emekli olmak isteyen ev hanımları, ev hanımlarına emeklilik düzenlemesi yürürlüğe girdikten sonra SGK'ya giderek isteğe bağlı sigortalılık başvurusu yapacak ve isteğe bağlı sigorta primleri ödemeye başlayacak. Bunun 6200 TL normal prim ödemesi var. Bunun 4133 TL'si kişi tarafından, 2 bin 66 TL'si ise devlet tarafından verilecek ve prim ödemesi tamamlanınca ev hanımları emekli olacak.

Emeklilik başvurusu başladığında bildirimle haberdar olmak için UYGULAMAMIZI TIKLA İNDİR

Kaynak: Finans7.com

Yorumlar (3)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 5 Ay Önce
bu çok güzel haber Allah razı olsun bizi düşünnenlerden
Ziyaretçi 5 Ay Önce
Acaba o dört bin TL yi nasıl verecek kirada oturan ve tek kişi çalışan biri nasıl ödeyecek bu primi ya neden bu insanları alay konusu yapıp dalga geçer gibi konuşuyorsunuz nasıl odeyeceniz bu hakları gerçi siz hakki dusunseniz bunu rahatlıkla syleyemezsiniz
Ziyaretçi 5 Ay Önce
Bunuda emeklinin durumuna dusurmezler insallah sonucta ev hanimi nasil oducek ona gore bir kiredi sunmalari lazim