Son dakika: Esnaflara faizsiz kredi 11 ilde başvurular alınıyor

Son dakika: Esnaflara faizsiz kredi 11 ilde başvurular alınıyor

Son dakika haberi: 11 ildeki esnaflara faizsiz 2 yıl geri ödemesiz kredi başvuruları devam ediyor. Peki başvuru şartları nedir?

İş Dünyası 5 Kasım 2023 0
Son dakika: Esnaflara faizsiz kredi 11 ilde başvurular alınıyor

Son dakika haberi: Deprem bölgesindeki esnaflara 500 milyon dolar.

2 yıl geri ödemesiz şekilde deprem bölgesindeki esnaflara verilecek faizsiz krediyi Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu. Erdoğan yaptığı açıklamada faizsiz kredi verileceğini söylerken başvuruların KOSGEB üzerindene yapılacağını da bildirmişti.

Bu açıklama sonrası KOSGEB üzerinden kredi başvuruları alınmaya başladı. Yapılan son dakika açıklamasında 3-4 gün içinde 10 binden fazla başvuru olduğu bildirildi. KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, program sonrası, hedeflerinin Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya ile Gaziantep'in Nurdağı ve İslahiye ilçeleri başta olmak üzere deprem bölgesindeki zarar görmüş esnaflara verilecek kredinin başvurusuna dair detayları şu şekilde aktardı:

"Bu KOBİ'lerimiz açısından da bir can suyu niteliği taşıyarak bölgenin hızlı bir şekilde kalkınmasında KOBİ'lerimize KOSGEB eliyle bir umut verebileceğimiz destek programı. Bu destek programına başvuru şartlarını çok kolaylaştırdık. Tabiri yerindeyse sadece AFAD tespit raporunu yüklemek suretiyle az hasar, orta hasar ve çok hasarlı olmak üzere belirli ayrımlara göre limitleri belirlenmiş bir program. 24 ayı geri ödemesiz olmak üzere son 12 ayı 3 taksitle ödemek suretiyle 36 aylık bir programdan bahsediyoruz"

Başvuruya ilişkin bilgileri de aktaran İbrahimoğlu, şu şekilde sözlerini sürdürdü:

"Ödemeyi taksitli almak gibi bir durumları da yok. Başvuru yapıldı, ödeme talebi geçtikten sonra kendilerine tanımlanmış olan limit direkt olarak verdikleri IBAN'a yatmış oluyor. Bunun tabii ki devamı da gelecektir. Ama öncelikle 100 bin KOBİ'yi hedeflediğimizi ifade etmiş olayım. Bir süre koymadık. Süre daha çok paranın kendisi. 450 milyon doları komple buradaki 11 ilimize, özellikle 4 il ve 2 ilçe olmak üzere toplamda 11 ilimize dağıtacağız"

Krediye başvuru yapmak isteyen KOBİ'lerin KOSGEB'e müracaat etmesi gerekmektedir.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;