Son dakika: Erdoğan'ın seçim öncesi açıklayacağı emekli haberi belli oldu
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Erdoğan'ın seçim öncesi açıklayacağı emekli haberi belli oldu

Son dakika haberi: Emeklileri ilgilendiren açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimden önce vereceği müjde belli oldu.

Emekli Haberleri 14 Mart 2024 17
Son dakika: Erdoğan'ın seçim öncesi açıklayacağı emekli haberi belli oldu

Seçim öncesi emeklilere gelecek müjdeler açıklandı.

Seçimlerden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emekliler için açıklayacağı müjdeler belli oldu. Gelen açıklamada 7 maddelik bir paketin yayınlanacağı ve seçimden önce müjdenin geleceği öğrenildi. Peki emeklilere hangi düzenlemeler gelecek?

2024 yılı hükümet tarafından Emekliler Yılı olarak ilan edildi. İlan edildiğinde bu sene emekliler için birçok yeni düzenlemenin hayata geçirileceği belirtildi. Bu kapsamda ilk müjde emeklilere gelen yüzde 15'lik maaş zammı oldu. SSK ve Bağkur emeklilerine yapılan ek zamdan sonra bir son dakika açıklaması geldi ve 7 maddelik bir paketin daha açıklanacağı bildirildi.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun yaptığı son dakika açıklamasında AK Parti'nin 7 maddelik bir düzenleme üzerinde çalıştığını ve müjdelerin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağını bildirdi.

"Emekliler seyyanen artış ya da bayram ikramiyelerinde düzenleme beklerken, herhangi bir artış yapılmadı" dşyerek açıklamasına başlayan Erdursun, Nisan ayında yürürlüğe alınacak 7 maddelik düzenlemeyi şu şekilde aktardı:

"Daha çok belediye hizmetlerinde emeklilere indirim yapılacakmış. Su faturaları ve toplu taşıma ücretleri gibi. Enerji desteği verilecekmiş emeklilere (doğalgaz ve elektrik faturalarında indirim), ulaşım desteği de toplu taşıma araçlarının dışında uçak ve trenleri de kapsayacakmış.

Barınma desteği verilecekmiş, finans desteği olarak da düşük faiz oranlı kredi sunulacakmış. Tatil desteği verilecekmiş, devlet tesislerinde indirimli tatil yapılacakmış. Refah payı ve emekli aylığı tabanında da artış söz konusu olacakmış.

Baktığımı zaman bunların hiçbiri bana inandırıcı gelmiyor. Nedeni şu, seçim öncesi emeklilerde beklenti çok yüksekti çünkü her şeyin fiyatı hızlıca arttı. Fiyatlar artmaya devam ediyor ama ücretler sabit. Bu yüksek enflasyon ve hayat pahalılığına yetişemiyor emekli ve haliyle de düzenleme bekliyorlardı ama bu olmadı"

Erdursun yaptığı açıklamada seçim öncesi emekliler için bir düzenleme açıklanacağını söyleyerek, "Ben olacağını düşünmüyorum. Olsa da bu düzenlemeler zaten emeklinin işine yaramaz. Emeklinin beklediği, gerçek hissedilen enflasyon değerinde emekli maaşlarının güncellenmesi. Seçimden sonra emekli maaşlarında artış olmaz diyenler var, bu da mümkün değil çünkü Temmuz ayında enflasyon farkları verilecek. Dövizdeki hareketlilik, altındaki hareketlilik ve akaryakıt, enerji fiyatları gibi ürünler seçim sonrasında çok daha hızlı artacak.

Birçok ürünü ithal ediyoruz ve döviz artmaya devam ediyor. Temmuz ayı gelindiği zaman asgari ücrette de emekli maaşında da artış olacaktır ancak bu artışların, yüksek oranlı olması gerekiyor.

İlk 2 aydan 11.5 oranında yaklaşık bir enflasyon farkı var ve bunun üzerine 4 ay daha ekleme yapılarak, Temmuz ayında bir iyileştirme yapılacak. Ancak haberlerde gördüğünüz emeklilere nisan ayında bir paket, torba yasa çıkacak ve yasal hak verilecek haberlerine ben pek inanmıyorum. 7 maddeden oluşan ve hükümete yakın basın yayın organlarının gün içerisinde çok sık haberini yapmış olduğu, emeklilere nisan ayında torba yasa çıkacak haberleri pek gerçekçi görülmüyor.

Emekli aylıkları bir sosyal yardım değildir. Yıllarca prim yatırılır, karşılığında bu paralar değerlendirilir ve devlet, emeklisine kendi ödediği parayı verir. Emekliye bi kira yardımı yapalım, su faturasını indirelim gibi şeyler olmaz. Emekliye gerçek anlamda hak ettiği aylığı vereceksiniz bunun için de, güncel değerlere çekeceksiniz maaşları. Yoksa işte tatil desteği gibi saçmalıklar olur. Emekli ne tatili yapabilir? Başka şehirde akrabası öldüğünde, cenazeye gidecek otobüs bileti alamıyor. Emeklinin durumu sanki çok iyi de bir de tatili düşünecek" dedi.

SEÇİM ÖNCESİ AÇIKLANACAK

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler öncesi fatura, bilet, tatil gibi destekleri içeren 7 maddelik teklifin açıklanması bekleniyor.

Yorumlar (17)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 3 Ay Önce
oylar staja çıraklığa taşerona dır.
Ziyaretçi 3 Ay Önce
oylar staja çıraklığa taşerona dır.
Ziyaretçi 3 Ay Önce
Ben de yeni emekli olarak gerçekten çok az Muhtar hiç prim yok 17 bin alçak ben emekli olmuşum 10 bin 8 bin kira geri nasıl yapsam diye düşünüyorum
Ziyaretçi 3 Ay Önce
Emeklilere hakkı olan maaşı verilsin, sadaka gibi ordan idirimmis, burdan indirimmis gururları rencide olmasın❗ Siz, hele 2008 yılından begri kestiginiz hakkını birinci herbir emekliye toplu olarak veriniz, ikinci olarak da maasini olması gerektiği yere getiriniz.Kimse kimseden sadaka değil hakkını bekliyor. Varsa herkese, yoksa da yine herkese... Saraydan aşağıya doğru tüm devlet dairelerinde, bakan, vekil, müdür vs. aşağıya doğru tasarruf olup, kemer sikilmali, EMEKLİNİN BOGAZİ HHİC DEGİL....Adaletli dağılım ve kalkınma olursa muhabbet olur,bereket olur, adil düzen olur vesselâm. Ayrıca çok merek ediyor ve sizler adına korkuyorum bu kadar emekliyi aglatip, bu yaşta ek iste çalışmaya mecbur bıraktınız Diğer yanda genç yaşta emeklilik, birilerini sevindirmek adına birilerini ağlatarak onların üzerinden itibar olmaz, ancak kul hakkı olur ki onunda ötelerde hesabı çetin olur Rabb'im idarecilerimizi ve bizi rızası doğrultusunda idare eden ve edilen eylesin.Âmin🤲💐
Ziyaretçi 3 Ay Önce
sadaka istemiyoruz maaşımızı düzeltseydin yeterliydi onbinle nasıl geçinecez anlamıyorum