Son dakika: Düşük gelirlilere vatandaşlık maaşı müjdesi: İşte başvuru detayları 2023
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Düşük gelirlilere vatandaşlık maaşı müjdesi: İşte başvuru detayları 2023

Son dakika haberi: Dar gelirli vatandaşlara vatandaşlık maaşı verilecek. İşte başvuruya ilişkin son dakika açıklaması.

Finans Magazin 30 Nisan 2023 12:39 4
Son dakika: Düşük gelirlilere vatandaşlık maaşı müjdesi: İşte başvuru detayları 2023

Bakan Yanık yaptığı açıklamada dar gelirlilere vatandaşlık maaşı verileceğini söyledi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı yaptığı son dakika açıklamasında şunları söyledi:

"Aile destek programıız var. Bu da tam da dezavantajlı grupların dışında, herhangi bir engellilik yaşlılık olmayabilir a,a geliri düşük olan grupların desteklenmesi için yeni bir prıogram başlattık. Seçim beyannamesinde yer alan sisteme göre yeni bir düzenleme var. Bu yıl çok geniş bir şekilde çalışıyoruz. Tam da işte muhaliflerin eleştirdiği yoksullaştırıyorsunuz yoksulluk üzerinden oy istiyorsaunuz. Yaptığımız taramada gelir düzeyi üzerinen yaptığıomız taramada şöyle bir grup çıkıyor. Henüz yoksulluk sınırında değil, fakat desteklenmezse önümüzdeki süreçte yoksulluk sınırına düşecek. Bunları daha fazla desteklemeliyiz. Biz diyoruz ki yoksulluk sınırının altına düşmeden destek verelim. Gelir düzeyleri yükselsin. Yoksulluk sınrına düşmeden destekleyelim sonra daha fazla sorun olmasın. Bu kadar teknik çalışmalar yapıyoruz. Vatandaşı yoksullaştırmamak. Son 1 yıldır çok detaylı çalıptığımız, çok çeşitli gruplar üzerinde çalıştığımız model, tam da söylediğimiz aksine vatandaşları yoksullaştırmamak, onların gelirlerini yükseltmek için destek.

Aile ve Gençlik Bankası çok aktüel bir ihtiyacı karşılamak üzere kurulmuş bir sistem. Önümüzdeki süreçte uygulanacak. Burada temel nokta şu: Yeni aile kurarken evliliğin bir maliyeti var. Özellikle hayata yeni başlayan çiftler arasında, gençler arasında aile kurma çok maliyetli. Ve bu gençlerin aile kurma isteklerini de bir anlamda engelleyen etkiye dönüşüyor. Bunu ortadan kaldırmak için imkan oluşturuyoruz. Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulmasını gerçekleştireceğiz. 2 yıl geri ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin TL evlilik kredisi veriyoruz. Evi kuran gençlerimiz açısından önemli katkı olacak. En azından kimseye muhtaç olmamaları, ailelerin çocuklarının mürüvvetini görürken ağır bir ekonomik sorun ile karşılaşmaması için bu gerekli.

VATANDAŞLIK MAAŞI

Aslında vatandaşlık maaşını sosyal yardımları açıklarken önemli ölçüde atıfta bulundum. Bizim sosyal yardımlarımız ihtiyaç duyan gruplara göre çeşitli biçim ve dönemlere göre birtyakım sosyal yardımlarımız var. Bunları değişik mevzuatlardan kaynaklı farklı mevzuatta düzenlemeler var. Kamu sosyal yardımlarının yüzde 80'nini bizim bakanlığımız yapıyor. Diğerleri de başka kurumlarca yapılıyor. Bu dağınıklığı çözecek bir sistem yapıyoruz. Bunu tek çatıda toplayarak sosyal destek ve yardımları vatandaşların maaşına dönüştürmüş olacağız. Sosyal devlet vatandaşına belirli bir sosyal düzey sağlamak zorunda. Asgari hayat standartının altında gelir seviyesi hiçbir aile kalmayacak. Kalıytorsa eksik kalan kısmın devlet taarafından desteklenmesi projesi"

Vatandaşlarık maaşının miktarı belli değil. Geliri düşük olanlara bu destek seçimden sonra verilecek. Başvuru başladığında haberdar olmak için TIKLA İNDİR

Yorumlar (4)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 13 Ay Önce
İnşallah olurda ihtiyaç sahibi olan aile veya kişilere faydalı olacaktır.
Ziyaretçi 13 Ay Önce
düşük gelirlere vermiyola yalan durumu iyi olanlara veriyolar
Ziyaretçi 13 Ay Önce
Doğru surıyelıye ıraklıya vatandaşlık maaşı verır bu hükümet kendı vatanımızda multecı olduk 👏👏👏
Ziyaretçi 14 Ay Önce
çalışanların maaşlarından kesilen vergiyi sifirlan