Son dakika: Doların ne zaman 24 TL olacağını açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Doların ne zaman 24 TL olacağını açıkladı

Son dakika haberi: Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer yaptığı son dakika açıklamasında dolar kurunun 24 lira olacağı tarihi verdi.

Döviz 1 Şubat 2023 13:43 11
Son dakika: Doların ne zaman 24 TL olacağını açıkladı

Son dakika : Selçuk Geçer, doların 24 lira olacağı net tarihi açıkladı.

Son dakika haberi: Dolar kuru hakkında bir açıklama geldi. Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer yaptığı açıklamada dolar kurunun 24 lira olacağını, daha sonra 28'e gideceğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

"10 sene 15 seneye bakın 110 milyar dolarlık bir dış ticaret açığı yok. Rekor bir dış ticaret açığındna bahsediyoruz. Peki nedir bu dış ticaret açığı? İhracat ile ithalat arasındaki farktır. Eğer Almanyaysanız JAponyaysanız onlarda dış ticaret fazlası var. Onların sattıkları , aldıklarından fazla. O yüzdfen ekonomileri büyümeye devam ediyor. İnsanları kalkınmaya devam ediyor. Bizdeyse tablo hep dış ticaret açığı veriyoruz. Aylık bazda bazen dış ticaret fazlası görürüz. O da kurun çok yükselmesinden dolayıdır.

İthalat son dönemlerde sürekli artıyor. Ama ithalat ne kadar artıyortsa ihracat 2 kat artıyor. Bunun nedeni Türkiye'nin üretmiyor olması, ihracat kaleminin de ithalat üzerine olması. İthal edip montaj yapıp satıyoruz.

109 buçuk milyar dolarlık dış ticaret açığı var. Bunu TÜİK açıkladı. Feci bir durum. Cari açık 60 milyar dolara geldi. Buy da Türkiye'nin uzun zamandır verdiği en büyük cari açık. Sizin dış ticaret açığınız bu kadar artmışsa, sürekli grafik yukarıysa, kuru baskılayarak aslında ihracatınızı değil ithalatınzıı arttırmaya devam ediyorsunuz. Çünkü ithal malları daha alınabilir hale getiriyorsunuz. Yabancılarıon da işine geliyor. Türkiye'ye haldır haldır mal sokuyorlar. 

Eğer bir ülke fazla vari açık veriyorsa anlayın ki arkadaşlar bütçede büyük kırılalar olacak. Bütçe borçları hızla artmaya devam ediyor ve 4 trilyon liralık borcumuz var. Türkiye'nin bütçe açığı 956 milyar liraya gelmiş durumda. Bu da Cumhuriyet tarihinin en büyük açıklarından biri.

Her ne kadar memur emekli zamlarını beğenmiyorsak, EYT'de neden hak ettiğimiz verilmiyor desek de bunların hepsi bütçeye yük. Bütçe açığını kapatmak için iki yol var. Borç bulmamız lazım ya da ek vergiler. Borç bulamıyoruz. Çünkü CDS primimiz yüksek. Borçlarımız , faiz giderlerimiz artıyor. 

Hala birileri çıkıp yok bir sıkıntı diyor. Bu sıkıntının bedeli 14 Mayıs mı , Haziran mı olur? Seçimden sonra ödeyeceğiz. 2 teorim var.

Seçimden sonra muhalefet partileri kazanırsa oluk oluk para akar dolar düşer.

Seçimlerden sonra muhalefet de gelse, mevcut iktidar da olsa kurda ciddi ataklar göreceğiz. Muhalefet iktidara gelirse iktidar elindeki tüm güçleri kullanarak finansal ve ekonomik dengelerin bozulmasını isteyecek. Kurumların düzelmesi zaman alır. Kurda seçim sonrası dalgalanmaya hazır olun.

Diyelim ki hükümet yine kazandı. O zaman yurt içinde yurt dışında umutlar tükendiği için, galiba bunlar aynı devam edecek düşüncesi olduğu için yabancıların çıkışı hızlanacak. Yerli algısı bozulacak. Türkiye'ye para girişi zorlaşacak. O zaman  da yine kırılmalar artacak. 

Bütün bunlar seçimlerden sonra doların ciddi anlamda kırılacağını gösteriyor. MEvcut enflasyona göre olması gereken yere gelecek. Yüzde 85'e göre uyarladığımızda şimdi doların 24 olması gerekiyor. Öyle ya da böyle seçimlerden sonra buraya ulaşacak.

ENFLASYONA GÖRE DOLAR: 24 LİRA

Seçimlerden sonra dolar 24-25 lira geldi. Ne olacak? Dolardaki ani sıçrama , eğer siz kademeli kademeli 18'den 24'e çıkarmazsanız o zaman anlık çıkışlar ve patlaamlar olur 28'i görür"

İşte açıklamanın tamamı:

DOLAR ŞİMDİ NE KADAR?

Dolar kuru şu sıralar piyasada 18.80 TL seviyesinden işlem görüyor. 

Finan7.com | Ankara
Sorumluluk reddi beyanı: Yazıda yer alan bilgiler, açıklamalar finans7.com yatırım tavsiyesi değildir. Finans7.com yatırım tavsiyesi vermez. Sadece bilgilendirir.

Yorumlar (11)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 17 Ay Önce
kalkmis dolar kac gundur ayni fiyatmis arkadas aklin aliyorlu dolar 5 liraydi 5 lira simdi kac lira okurlari yok yazarlari var
Ziyaretçi 17 Ay Önce
dolar suanda 35 liralardan hesaplanipta enflasyon atiyor tahtada 19 ile 20 liralar gorunmesi manup hareketler ama tahta kafalar anlamaz
Ziyaretçi 17 Ay Önce
5 liradan alacaksiniz 7 liradan satacaksiniz cok beklersiniz demislerdi adamlar hakliymis 20 lira oldu meger bundan bahsediyormus
Ziyaretçi 17 Ay Önce
zaten Selçuk geçer küreselcilerin adamı
Ziyaretçi 17 Ay Önce
zaten Selçuk geçer küreselcilerin adamı