Son dakika: Dolar kurunun 36 TL olacağı tarihi açıkladı

Son dakika: Dolar kurunun 36 TL olacağı tarihi açıkladı

Son dakika haberi: Dolar kuru sert yükselişe devam ederken bir son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada doların 36 TL olacağı tarihe yer verildi.

Döviz 11 Kasım 2023 0
Son dakika: Dolar kurunun 36 TL olacağı tarihi açıkladı

Doların 36 TL olacağı tarihi açıkladı.

Dolar kuru hakkında son dakika açıklaması geldi. Dolar kuru ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Oğuz Oyan doların 36 TL olacağı tarihi açıkladı.

DOLAR KURU FRENLENMİŞ DURUMDA

Prof. Dr. Oğuz Oyan, dolar kurunun son dönemdeki seyrini değerlendirirken, Haziran ve Temmuz aylarında yaşanan yüzde 30’luk artışın ardından dolar kurunun frenlendiğini söyledi. Oyan, "Sonrasındaki 4,5 ayda ise sadece 2,5 TL civarında bir artış oldu. 6 TL’lik artış sadece Haziran ayında olmuştu. Dolayısıyla döviz kurlarındaki artış gemlenmiş, frenlenmiş vaziyette.” dedi.

Oyan, dolar kurunun frenlenmesinin nedenlerini ise şöyle açıkladı: “Bunun arkasında Merkez Bankası’nın faiz artırımı, swap anlaşmaları, dış kaynak bulma çabaları, IMF ile ilişkilerin düzeltilmesi gibi faktörler var. Ayrıca seçim öncesi dolar kurunu baskılamak için de çeşitli yöntemler kullanılıyor. Örneğin kamu bankalarının döviz satması, döviz mevduatına vergi getirilmesi, döviz alım satımına kısıtlamalar getirilmesi gibi.”

DOLAR KURU 2024'TE 36'Yİ AŞACAK

Prof. Dr. Oğuz Oyan, dolar kurunun gelecek yıllarda nasıl bir performans göstereceğine dair de tahminlerde bulundu. Oyan, “Açıklanan bir Orta Vadeli Program var ve 2024 yılında 36 TL ortalamayı bulacak bir dolar kurundan bahsediyoruz. Eğer ortalaması oysa dolar kurunun yukarı gitmesi öngörülüyor. Şu anda dolar kuru 28 TL seviyesinde kalıyor ve yıl sonunda 30 TL’ye gidebilir. Ancak 2024’te dolar kuru daha yüksek noktalara ulaşacaktır. Seçime kadar dolar kurunu baskılamaya devam ederler. Sonrasında serbest bırakırlar ve kur 36 TL ve üzerine yükselir.” dedi.

DOLAR ŞİMDİ NE KADAR?

Piyasalardan alınan son dakika bilgilerine göre dolar kuru 28.56 TL seviyesinde seyrediyor. Euro kuru 30 lira 60 kuruş seviyesinde seyrediyor. Gram altın ise piyasalarda 1776 TL seviyesinde.

Sorumluluk reddi beyanı: Haberde yer alan bilgiler finans7.com yatırım tavsiyesi değildir. Finans7.com döviz, altın, kripto paralar, borsa ve emtialar konusunda herhangi bir yatırım tavsiyesi vermez. Finans7.com sadece bilgilendirir.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;