Son dakika: Depremzedelere ayda 3 bin TL gıda yardımı başvurusu başladı (Esen Kart Kızılay başvuru nasıl yapılır?)

Son dakika: Depremzedelere ayda 3 bin TL gıda yardımı başvurusu başladı (Esen Kart Kızılay başvuru nasıl yapılır?)

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı son dakika açıklamasında depremzedelere ayda 3 bin TL'lik gıda yardımı yapılacağını söyledi.

Son Dakika 15 Eylül 2023 20:20 38
Son dakika: Depremzedelere ayda 3 bin TL gıda yardımı başvurusu başladı (Esen Kart Kızılay başvuru nasıl yapılır?)

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Deprem bölgesindeki vatandaşlara ayda 3 bin lira verilecek.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı son dakika açıklamasında deprem bölgesindeki vatandaşlara destek müjdesi verdi.

Bölgede yaşayan vatandaşlara kira yardımı yapıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kira yardımları ve diğer destek ödemeleri ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Konut inşaatları bitene kadar depremzedelerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak mekanizmayı oluşturduk. Yaklaşık 186 bin konteynerden oluşan 345 konteyner kent kurduk. Artık çadır yok. Çadırları tamamen kaldırdık ve konteynere dönüştük. Rekor sıcakların yaşandığı 1 yıl geçirdiğimiz için 160 bin konteynere klimaları taktık. 580 bin vatandaşımız buralarda barınıyor. Kira yardımından 327 bin hanedeki 1 milyon 310 bin vatandaşımız yararlandı. 6 milyar 276 milyon lira kira yardımı ödemesi gerçekleştirdik. Destek, taşınma, vefat, enkaz, yıkım ve diğer başlıklar altında depremzedelerimize 82 milyar lira mali yardımda bulunduk. Bu yardımların yaklaşık yarısını bağışlardan diğer yarısını bütçeden karşıladık"

ŞEHİRLERİ YENİDEN İNŞAA EDECEĞİZ

Şehirlerin yeniden inşaa edileceğini söyleyerek açıklamasını sürdüren Erdoğan, "Can kaybımızın 50 binin üzerinde olduğu 6 Şubat depremlerinin bilançosunu kısaca hatırlamak bile karşı karşıya olduğumuz facianın boyutlarını göstermeye yeterlidir. Biz 6 Şubat depremlerinin ardından adeta orta büyüklükteki ülkeyi yeni baştan inşa etmekle karşı karşıya kaldık. Afet bölgesinde 200 bin konutun inşasına bilfiil başladık. 210 bin konut için de yerinde dönüşüm başvurusu aldık. Yerinden dönüşüm projeleri ruhsattan oturama kadar tüm aşamalarıyla bakanlığımızın sıkı denetimi altında yürütülecektir. Rezerv alanlarda yeni temel atmayı sürdürüyoruz. Önümüzdeki aylarda inşası tamamlanan konutları hak sahibine teslim ederek şehirlerimizin yeniden inşası yolunda yeni bir safhaya geçeceğiz" dedi.

3 BİN LİRA VERİLECEK

"Geçen hafta kamuoyumuzda paylaştığımız Orta Vadeli Program'da önceliği deprem bölgesinde yaraların sarılmasına verdik. Yeni yuvalarına kavuşana kadar vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Allah devletimize zeval vermesin, milletimizin birliğini ve beraberliğini daim kılsın, kardeşliğimizi güçlendirsin. Biz deprem bölgesinde sadece konut yapmıyoruz. Ticari alanlarıyla, meydanlarıyla, kültür ve sanat yapıları, spor tesisleriyle parkları ve bahçeleriyle medeniyetimizin şehir anlayışını modern çizgilerle yoğuran geleceğin şehirlerini inşa ediyoruz" diyerek açıklamasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 bin liralık Esen Kart yaardımını şu şekilde bildirdi:

"Konteyner kentlerdeki vatandaşlarımızdan sosyal yardım hakları olanlar, emeklilere market alışverişlerinde kullanılmak üzere her ay 3 bin lira yüklenen kart dağıtımına başladık. 53 bin 500 vatandaşımıza ulaştırdığımız Esen kartın dağıtımı halen sürüyor"

BAŞVURU NASIL?

Cumhurbaşkanı Erdoğan başvurular ile ilgili bir bilgi vermedi. Başvuru ile ilgili Kızılay yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Türk Kızılay, 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen şehirlerdeki afetzedelere Kızılay Esen Kart ile nakdi destek sağlıyor. Yapılan tespitler sonucunda belirlenen afetzedelere temel ihtiyaçlarını kendi tercihleri doğrultusunda karşılamaları amacıyla ulaştırılan Kızılay Esen Kartlara bağışçıların katkılarıyla 1500 lira yükleniyor.
 
Afetzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için çalışan Türk Kızılay, sosyal yardım planı kapsamındaki faaliyetlerini de sürdürüyor. Bu kapsamda hazırlanan ve 1500 lira yüklenecek Kızılay Esen Kartlar da afetzedelere ulaştırılıyor. Herhangi bir başvuru olmaksızın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Kızılay veri tabanından belirlenen aileler, kartı teslim alacağı nokta ve zaman dilimi konusunda kısa mesaj yoluyla bilgilendiriliyor. Kartlarını teslim alan afetzede aileler, yapılacak yüklemenin ardından Kızılay Esen Kart ile alışverişlerini istediği yerden yapabiliyor veya nakit olarak kullanabiliyor.
 
Ayrıca bu kart ile afet bölgesindeki esnaflardan alışveriş yapılması sağlanarak yerel ekonomiye katkı sağlanması da amaçlanıyor. Kızılay Esen Kart projesinin, ilerleyen dönemde ise Türkiye'nin tamamında uygulamaya geçirilmesi hedefleniyor.

Kadın erkek diğer adaylarla tanışmak - bilgi alış verişi için TIKLA TAKİP ET

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (38)

Seç


Ziyaretçi 9 Gün Önce
Benimde evim yıkıldı hani Kart gürmedik kizilayda kayıt var
Ziyaretçi 12 Gün Önce
Kime veriyorlarmış kime herşeyini kayıp etmiş yaşam mücadelesi olanamı yoksa adamı olup Kamu görevlisi olanamı zengin olanamı Kamu görevlilerinin yakınınamı kime veriliyor bu kart bıraksınlar bence afet zedelere veriliyor demeyi keyf zedelere ve zengilere desinler
Ziyaretçi 12 Gün Önce
Ya bişey yapıyorsanız tam yapın konteynirda kalanlar insan da memleketini terk edip başka şehirlerde kirada yaşayan insanlara niye vermiyosunuz yardımı biz ne kira yardımı aldık ne başka bişey sadece 10 bin lira aldık montumuzla cikabildik evden bizim günahımız neydi
Ziyaretçi 12 Gün Önce
Bende Diyarbakır'dan yazıyorum depremzedeyim evim ağır hasarlıydı geçen hafta yıkıldı Kızılay adına veya herhangi bir sosyal yardımdan yararlanmadım sadece kira yardımı ve depremin ilk ayındaki tüm vatandaşlara verilen tek seferlik yardımı aldım şuan hiçbir başvurum kabul edilmiyor kiradayım yıkılan evimi yeni almıştım borcu daha duruyor olmayan evinimborcunu veriyorum yardımları nasıl alabilirim
Ziyaretçi 12 Gün Önce
Kartı kaybettik arıyoruz Kızılay'ı herkes biryere yönlendirme yapıyor böyle saçmalık mi olur parayı cekmezsen siliniyor bankadan kimliklede cekemiyorsun