Son dakika: Deprem illerindeki faturalar hakkında karar açıklandı

Son dakika: Deprem illerindeki faturalar hakkında karar açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir son dakika açıklamasında bulundu. Erdoğan yaptığı açıklamada deprem illerindeki faturalara değindi.

Finans Magazin 1 Mart 2023 12:58 13
Son dakika: Deprem illerindeki faturalar hakkında karar açıklandı

Elektrik ve doğalgaz faturaları silinmiyor: Erteleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı son dakika açıklamasında deprem bölgesindeki faturalara değindi. Elektrik ve doğalgaz faturaları

"Bilhassa Adıyamanlı vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren asarmalı kıyılmış tütün yetiştirenlerden alınan ÖTV'yi yarıya indiriyoruz. Önümüzdeki günlerde destekleri, tedbirleri arttırarak yaraları sarmaya kararlıyız"

ASRIN FELAKETİ

"Birileri kabul etmese de asrın felaketi diye tabir edilen depremlerin ardından 11 bin 400'ün üzerinde artçı sarsıntı yaşadık. Deprem bölgesinde ve çevresinde büyüklükleri 4'ün 5'in 6'nın üzerine çıkabilen artçı sarsıntıların tedirginliği sürüyor. Türkiye bir çeşit deprem fırtınasına tutulmuş durumdadır. Depremleri engelleyebilmemiz mümkün değildir. Bize düşen göre evvela deprem öncesi altyapısıyla, yollarıyla, okullarıyla, konutlarıyla güvenli yerleşim yerleri inşa etmek, hazırlık yapmaktır. Ülkemiz son 20 yılda geçmişle mukayese edilemeyecek kadar ilerleme kaydetmiştir"

DEPREMDEN KAÇ KİŞİ ETKİLENDİ?

"1966 Muş-Varto, 1970 Kütahya Gediz, 1976 Van-Muradiye, 1992 Erzincan, 1999 Marmara, 2011 Van, 2021 Elazığ ve İzmir depremlerini... Seliyle, heyelanıyla, kuraklığı gibi farklı afetlerle de yüzleştik. 6 Şubat'ta 11 ilimizi birden vuran deprem fırtınası milletimize hepsinden daha büyük bir acıyı maalesef yansıttı. Deprem 14 milyon insanımızı doğrudan etkiledi. Bu felakette ağır kış şartlarının etkili olduğu bir zamanda karşı karşıya kaldık. Buna rağmen depremden birkaç saat sonra bakanlarımız deprem şehirlerine ulaşarak çalışmaları koordine etmeye başladı"

KAÇ BİNA HASAR ALDI?

"Son tespitlere göre depremde yıkık, ağıt hasarlı 203 bin 958 binada 583 bin 628 bağımsız bölüm var. Bunların %98'i de 2000 öncesi yapılan binalardan oluşuyor. TSK da tüm imkanları ve bölge dışından takviye olarak gelen on binlerce personeliyle bu çalışmalara katıldı.

Bu rakamlar değil ülkemizde, dünyanın tamanında can kaybı itibarıyla böylesine geniş çaplı bir afete aynı anda müdahale edecek arama kurtarma ekibi bulmanın mümkün olmadığına işaret ediyor. Biz herhangi bir bahanenin arkasına sığınmıyoruz.

AFAD'ın yanı sıra belediyelerimizi, sivil toplum kuruluşlarımızı, jandarmamızı, sağlıkçımızı, madencimizi, savcımızı velhasıl sahada ihtiyaç duyulacak herkesi seferber ettik. Bölgeye intikal eden 90 ülkeden ekipleri hızla devriyeye aldık. Buna rağmen aksaklıklar, gecikmeler yaşanmıştır. Herkes şahittir ki var gücümüzle depremzedelerin yanına koştuk"

SEÇİM TARİHİ AÇIKLANDI

Cumhurbaşkanı seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılacağını söyledi. ve "Bugün yavru muhalefet çıkmış, yargıyı bizim yönlendirdiğimizi söylüyor. Ya ayıptır. Türkiye'de Erdoğan'ın bu konuda nasıl davrandığını rabbim bilir. Sen anlamazsın. Önce kendini düzelt. Bu millet inşallah vakit geliyor, 14 Mayıs'ta gereğini yapacaktır. Asla böyle kuru sıkı atanlara prim vermeyecektir" dedi

Tabi birileri için ağzına geleni söylemek kolay. Onlar deprem bölgesine gidip, sadece konuşacak, poz verecek, yaşanan acıların istismarını yapacak. Enkazları kaldıracağız, yaraları saracağız. Yıkılanların yerine daha iyisi yapacağız, insanımızın önüne daha iyi bir hayat süreceğiz. Eksiklerimizi söylemek, helallik istemek zaafiyetimiz değil milletimizle aramızdaki samimiyetin göstergesidir.

Söylenen her şeyi şimdilik not ediyoruz. Vakti gelince bu notları açıklayacağız. Ama şimdi tek gündemimiz depremdir. Depremin yol açtığı acılardır. Kulağımızı sadece milletimize veriyoruz. Acımızı sadece milletimizle paylaşıyoruz. Adaylık kavgasından, bakanlık paylaşımından birbirlerine laf yetiştirmekten fırsat bulamayanları kendi sığ dünyalarıyla baş başa bırakıyoruz.

Depremde yıkılan ve ağır hasar şehirlerimizde, arama faaliyetlerinin bittiği şehirlerde enkaz kaldırma faaliyetlerine başladık. Deprem bölgesinde toplam 468 bin hane inşa etmeyi planlıyoruz. Ey muhalefet biz dertliyiz, derdimiz var. Ama bütün bunları not ediyoruz. 1 yılımız var. Bu süre içerisinde bunları inşa edeceğiz.

Birileri gibi fırsatçılığın peşinde değiliz. Mart ayında 21 244 konutun inşası için kazmayı vurmuş oluyoruz. Geçmişte pek çok afette, Van, Elazığ, İzmir depremlerinde Antalya yangınlarında bunu yaptık. Biz yaparız. Biz laf üretmeyiz, iş üretiriz. Ve bunu yaptıklarımızla ispat ettik.

Deprem bölgesini oradaki vatandaşlarımızla birlikte ayağa kaldıracağız. Yeni yerleşimleri zemin artı 3 veya 4 katı geçmeyen binalarda kuruyoruz. Artık hiçbir şekilde yatay ve bölgenin kültürüne uygun mimariden taviz vermeyeceğiz. Zemini uygun yerlerde ise sağlam binalar inşa edilecek. Yeni yerleşimleri altyapısıyla, okuluyla, spor alanlarıyla eksiksiz yaşam alanları olarak tasarlıyoruz. Tarihi ve kültürel varlıkların korunması için ise ayrı bir çalışma yürütüyoruz. Afet bölgesinde buralarda kalanlardan valiliklerimize ve kaymakamlıklarımıza başvuran 1,6 milyona yakın vatandaşımıza barınma imkanı sağladık" dedi.

FATURALAR ERTELENDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada deprem bölgesindeki faturalarla ilgili, "Deprem sonrası şehirlerin hızla ayağa kalkabilmesi için Afet Yeniden İmar Fonu kuruyoruz. Şeffaf bir yönetimle işleyecek bu fon, afetler için uzun vadeli kaynaklar sağlayarak bütçe üzerindeki yükü azaltacak.

Son olarak deprem bölgesindeki yıkık, yıkılacak, ağır hasarlı orta hasarlı tüm binaların 6 Şubat tarihi itibarıyla geçmişe dönük tüm borçlarını siliyoruz. Depremin en yıkıcı etkilerinin görüldüğü Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman Malatya illerini tamamıyla, Gaziantep'in Islahie ve Nurdağı ilçelerindeki elektrik ve doğalgaz faturalarının tanziğm ve tahsilini 3 ay süre ile erteliyoruz" dedi.

Telefon, internet faturaları hakkında bir açıklama ise gelmedi. Sizce faturalar silinmeli mi? Ertelenmeli mi? Aşağıdaki yorum kısmından yazın. Gelişmelerden haberdar olmak için TIKLA İNDİR

Yorumlar (13)

Seç


Ziyaretçi 9 Gün Önce
Ohal süresince olan tüm faturalar silinmeli veya devlet tarafından şirketler tarafından odenmeli herkes mahdur isine sevenlerini ailesini kaybedip bu acı içinde kimsenin fatura ödeyecek bı durumu yoktur ve olamaz derhal açıklanmalı
Ziyaretçi 31 Gün Önce
silin meli
Ziyaretçi 31 Gün Önce
Şanliurfa elk faturası geldi üstelik diğer aylara göre göre şişirilmiş,el insaf 15-20 gün eve giremedik elk kullanmadık nasıl diğer aylara göre fazla gelir??gizli zam mi var SAYIN REISIMIZ DUYSUN SESIMIZI
Ziyaretçi 31 Gün Önce
silinmeli
Ziyaretçi 31 Gün Önce
Telefon internet faturaları da silinsin şu anda ödeme güçlüğü çekiliyor gerçekten