Son Dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan TOKİ Sosyal Konut Projesi Açıklaması Geldi

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan TOKİ Sosyal Konut Projesi Açıklaması Geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TOKİ sosyal konut başvurusu hakkında açıklama geldi. İşte açıklama.

TOKİ Başvuru 13 Eylül 2022 15:38 5
Son Dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan TOKİ Sosyal Konut Projesi Açıklaması Geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Duyurdu: İşte TOKİ ucuza konut, arsa, işyeri projesi.

Büyük bir merak ve heyecanla beklenen sosyal konut projesi hakkında son dakika açıklaması. Gelen açıklamada sosyal konut , imarlı ev yapılabilecek arsa ve işyeri hakkında detaylar verilecek.

TOKİ BAŞKANININ AÇIKLAMASI

"Bundan sonraki tüm konutlar iyi bir şekilde yapılacak. 129 bin sosyal konut ve işyeri ile kamu binasının inşlaatına devam ediyoruz. Doğrudan ve dolaylı yüzlerce sektöre 75 milyarlık kaynak aktaracağız. Her bir vatandaşın erişebildiği, ekonomik olarak karşılanabilir sosyal konutlara bugün yenisini ekliyoruz. Evbi olmayan vatandaşımıza sosyal konut, kendi evini yapacaklara arsa, KOBİ'leri destekleyecek işyerleri inşaa ediyoruz. Bu kampanya sadece konut üretimi değil tüm sosyal ve ekonomik alt yapıların karşılandığı, paylaşmayı essas alan, kent dokusu ile bütünleşen, afetlere dayanıklı , çevreye duyarlı yaşam alanlaro oluşturuyor. Evi olmayan tek vatandaş kalmayacak sözü doğrultusunda Cumhuriyet tarihinin böylesi büyük projesini yürütüyoruz. 5 milyon vatandaşa nasıl yuva olduysak , kentsel dönüşümü nasıl uyguladıysak , yeni konutları arsaları inşallah süresi içinde vatandaşlara teslim edecek ve yeni yaşam alanları katacağız. Bu projelerin inşaasında tüm ekiplerimiz hazır ve milletin, devletin hizmetindeyiz."

ÇEVRE , ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANI MURAT KURUM'UN AÇIKLAMALARI

TOKİ Başkanı sonrası Bakan Kurum kürsüye çıktı. İşte açıklama: "Millletimizi büyük bir heyecana sevk eden proje geliyor. Gençlere, şehit gazi yakınlarına, emeklilere, engellilere dar gelirlilere ev imkanı veren sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Yıllar yılı ev alamayan vatandaşlara umut oldunuz. TOKİ canla başla çalıştı ve bugüne kadar 1 milyon 170 bin konut üreterek dünyaya model oldu. Bu devletimizin ulaştığı kudretin nişanesi oldu. 5 milyon isana yeni yuva kurma imkanı sağladınız. Son nefesimize kadar her şeyimizi seferber etmeye , milletin hizmetkarı olmaya tüm ekibimizle azimle aşkla, kararlılıkla devam edeceğiz."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI

Aylardır beklenen gün geldi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 150 bin sosyal konut projesi açıklamasını yapmaya başladı. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması:

"Aziz milletim değerli misafirler sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. En kapsamlı sosyal konut projesi ile bir aradayız. TOKİ ve Çevre Bakanlığını tebrik ediyorum . Bu sürece katkı verecek herkese teşekkür ediyorum. Vatandaşlara ev arsa işyerlerinin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Geçen 20 yılda her alandad olduğu gibi ülkemizi asırlık eserlerle buluşturduk. TOKİ vasıtasıyla hiçbir ülkenin hayal bile edemeyeceği atılımla yüzde 90'uı sosyal konut olmak üzere tam 1 milyon 170 bin konut inşa ettik. Dev hastaneler, on binlerce işyeri, stadyumlar, her kesimden insan için yüzlerce sosyal ve kültürel tesis kazandırdık. Şehri şehir yapan en önemli unsurlar olan miraslarımızı korumaya önem verdik.

Bilindiği gibi 2019 yılında önce 50 bin sonra 100 bin adetlik sosyal konut projesi başlattık. Bu projelerle 81 ilin her köşesindne 2 milyondna fazla kişinin başvurması , bizi daha büyük adımlara sevk etti. Hem konut sayısını arttırmaya hem kampanyayı sürdürmeye kararlıyız. Ülkemizdeki her yere yüz binlerce konut, işyeri ve arsa sürecini başlatıyoruz.

TEMEL YILBAŞINDA

İlk temeli yılbaşında atıyoruz. İlk konutları 2 yıl içinde bitirip vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Amacımız 2025 yılına kadar 500 bin konut yapmak. 

Bu büyüklükteki proje çarpan etkisi ile 2 trilyondan fazla ekonomik hareketi başlatacak projeyi bugün paylaşıyoruz. Böylesine devasa bir yatırım ülkenin tamamında ev ve kira fiyatlarını düşürebileceği gibi vatandaşın konuta erişimini de kolaylaştıracak.

Konut, işyeri ve arsaları 2 yıl içinde bitirerek vatandaşa teslim etmeyi hedefliyoruz. Projenin ilk etabı dahi Cumhuriyet tarihinin en büyük en kapsamlı sosyal konut projesidir. 50 bin İstanbul, 18 bin Ankara, 12 bin 500 İzmir, 10 bin Antep. 8 bin 6 bin 500 ü konya diğer illerde de değişen sayıda konut inşaası gerçekleşecek.

Bugün de sizlerin huzurunda sosyal konut odaklı şehircilik atılımlarımıza yeni bir halka daha eklemenin mutluluğu içindeyiz. Bu projelerle 81 ilimizin her köşesinden 2 milyonu aşkın vatandaşımızın başvurması bizi daha büyük adımlara sevk etmiştir. Bu tanıtım töreni ile ülkemizin her yerinde yüz binlerce yeni konutun, konut arsasının ve iş yerlerinin projelerini başlatıyoruz. Başvuruları yarın başlayacak ve ekim ayı sonuna kadar sürecek projenin temelini de yıl başı atıyoruz. Hedefimiz azami 2 yıl içinde bitirip hak sahiplerine teslim etmektir. Yatay mimari ile, depreme dayanıklı şekilde inşa edeceğimiz projeler ülkemizin her yerinde devam edecektir. Projelerimizi özellikle mahalle kültürünü gözetecek yeşili hakim kılacak bir anlayışla hayata geçiriyoruz. Bu kampanya sayısı ve kalitesi bakımından dünyadaki en büyük konut yatırımını ifade etmektedir.

Kampanyamız ile ilgili bazı ayrıntıları sizlerle paylaşmak istiyorum. Hedefimiz 81 ilimizde ve tüm ilçelerimizde 2023-2028 arasını kapsayan 5 yıllık süreçte 500 bin sosyal konut. 250 bin konut amaçlı arsa yani vatandaş der ki bana alt yapısı hazırlanmış arsa verin ben kendim yapacağım peki. Onun için de 250 bin konut yapımına müsayit arsa. 50 bin iş yeri yaparak milletimizin istifadesine sunmaktır.

2003 başından itibaren ürettiğimiz sosyal konut sayısını 2 milyona diğer projelerle birlikte bunların içinde oturan vatandaş sayımızı da 10 milyonun üzerine çıkarmış olacağız. Projemizin ve bu kapsamda yapılacak konutlar ile iş yerlerinin ismini de 'ilk evim', 'ilk iş yerim' olarak belirledik. Bu projenin büyüklüğünü anlatmak için şöyle bir örnek vermek istiyorum. 500 bin konut hedef sayısı hane sayısı bakımından İstanbul'un dörtte birine, Ankara'nın yarısına, Kocaeli'nin tamamına eşitken, bir çok ilimizin tamamına eşittir. 900 milyar liralık yatırım değeri demektir. Böylesine devasa bir yatırım ülkenin tamamında ev ve kira fiyatlarını düşüreceği gibi vatandaşlarımızın da konuta erişimini kolaylaştıracaktır. Ülkemizdeki konut sahipliği oranını daha da artıracaktır.

"Konutlardan 50 bini İstanbul'da, 18 bini Ankara'da, 12 bin 500'ü İzmir'de inşa edilecek"

Bu devasa sosyal konut projemizin ilk etabını oluşturan 250 bin sosyal konutu, 250 konut arsasını ve 10 bin iş yerini 2 yılda bitirerek hak sahiplerinin kullanımına sunmayı planlıyoruz. Projemizin bu ilk etabı dahi Cumhuriyet tarihimizin en büyük en kapsamlı sosyal konut atılımıdır. İlk etap konutumuzdan 50 binini İstanbul'da, 18 bini Ankara'da, 12 bin 500'ünü İzmir'de, 10 binini Gaziantep'te, 8 bin 650'sini Bursa'da, 7 bin 500'ünü Konya'da, 4 bin 500'ünü Kayseri'de inşa edeceğiz. Diğer illerimizde de nüfuslarına göre değişen sayılarda konut inşası gerçekleştireceğiz.

Ayrıca bu konut projesinde çeşitli kesimlere pozitif ayrımcılık yaparak kontenjanlar belirliyoruz. Buna göre şehit yakınları ve gazilere ilk etabın yüzde 5'e denk gelen 12 bin 500 konut, engelli vatandaşlarımıza 12 bin 500 konut, emekli vatandaşlarımıza ise 50 bin konut kontenjan ayırıyoruz.

Bu projemizde ilk defa gençlerimiz için de 18-30 yaş arası bir kontenjan oluşturduk. Konutların yüzde 20'sine denk gelen 50 binini de yarınımızın teminatı gençlerimize tahsis ettik.

"Vatandaşlarımız 2 artı 1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle sahip olabilecekler"

Maliyet fiyatı üzerinden yüzde 40 indirim yaparak belirlediğimiz fiyatlar da şu şekilde olacaktır. Toplamda 608 bin lira fiyata sahip 2-1 konutlarımıza 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle 240 ay sahip olabileceklerdir. Aynı şekilde toplam 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile yapılabilecektir.

Bu kampanyamıza İstanbul'da hane geliri 18 bin liranın diğer illerde 16 bin liranın altında olan her vatandaşımız başvurabilecektir. Bedelin yüzde 10'u peşin alınacak. Taksitler ise sözleşmenin imzalanmasıyla başlayacaktır.

Bu projeleri ticari kazanç kaynağı haline getirmek isteyenlere de fırsat vermeyeceğiz. Kendi aklınca devleti kandırarak hak etmediği halde TOKİ'den ev almaya çalışanların hem ödedikleri parayı hem evlerini kaybedecekleri sıkı bir denetim mekanizması kuracağız. Tek derdimiz imkanı kısıtlı ailelerimizi uygun şartlarla ev sahibi yapmaktır. Konutlarımızın şimdiden içinde yaşayacak ailelerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Yine ilk defa alt yapıları ve imarı hazırlanmış ev yapmaya hazır arsa alternatifi de sunuyoruz. İlk etapta 7 ayrı bölgede belirlediğimiz bu arsalar piyasa fiyatlarının çok altında bir bedelle ve faizsiz bir şekilde vatandaşlarımıza satılacaktır. Evin inşa sürecinde hak sahiplerine mimari ve mühendislik desteği de verilecektir. Arsalar iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan müstakil parsel şeklindeki arsalar vardır. Bunlar 192 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve bin 604 liradan başlayan taksitlerin 10 yıl vade ile faizsiz şekilde ödeneceği bir sistemle vatandaşa satılacaktır. İkinci gruptaki hisseli parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve 937 liradan başlayan taksitlerle yine 10 yıl vade ile ve faizsiz şekilde yapılabilecektir.

Şimdi de iş yerlerimiz ile ilgili bazı ayrıntıları paylaşmak istiyorum. Hali hazırda 12 ilimizde 3 bin 930'u tamamlanmış toplamda 10 bini aşan sanayi tipi iş yeri projemiz bulunuyor. Kampanyanın ilk etabı kapsamında 10 bin yeni iş yeri daha küçük ve orta ölçekli sanayicimizin hizmetine sunuyoruz. Bu iş yerlerini 350 bin liradan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 ay vade ile emekçi kardeşlerimize, genç girişimcilerimize sunacağız. 'İlk evim', 'ilk iş yerim' projesinin 81 ilimize ülkemize, vatandaşlarımıza, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Hazırladığımız projenin tamamı yani 500 bin konut, 250 bin alt yapısı yapılmış konut amaçlı arsa ve 50 bin iş yeri bittiğinde hamdolsun 3 milyon 750 bin insanımızı daha güvenli yaşam alanlarına kavuşturmuş olacağız. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesinin sevincini milletimizle birlikte yaşarken ülkenin her kazancına, her sevincine, her güzelliğine itiraz edenler de unutmayın onlar boş durmuyor. Her projemiz gibi 500 bin sosyal konutun da yapılamayacağını söylemeleri ben kaale bile almıyorum. Çünkü biz laf üretmiyoruz, iş üretiyoruz, yaptık, yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.

 

İşte canlı yayın:

BAŞVURU

İl İl başvuru için TIKLAYIN

Kadın erkek diğer vatandaşlarla bilgi alış verişi için Facebook grubumuza TIKLA KATIL

Yorumlar (5)

Seç


Ziyaretçi 20 Gün Önce
Başvuru yapılamıyor sistem acilmiyor
Ziyaretçi 20 Gün Önce
Başvuru yapılamıyor sistem acilmiyor
Ziyaretçi 21 Gün Önce
Güzel bir çalışma herkesin evi olur inşallah
Ziyaretçi 21 Gün Önce
Hatay İskenderun konut sayısı az
Ziyaretçi 21 Gün Önce
Merhpa