Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 Şubat kabine kararlarını açıklıyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 Şubat kabine kararlarını açıklıyor

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sona erdi. ERdoğan kabine kararlarını açıklıyor.

Haberler 12 Şubat 2024 19:20 9
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 Şubat kabine kararlarını açıklıyor

Son dakika: Kabine sonrası açıklama. İşte 12 Şubat kabine kararları.

Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı az önce sona erdi ve toplantıdan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan kameralar karşısına geçerek konuşmaya, kabine kararlarını açıklamaya başladı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine sonrası açıklamaları:

2024 yılı için hedefimiz 60 milyon ziyaretçi ve 60 milyar dolar gelir. İhracat Ocak ayında yüzde 3'ten fazla artt ıve 20 milyar dolar oldu. Tarihi rekor kırdık.

İstihdamda da olumlu hava devam ediyor. TÜİK tarafından bugün açıklanan verilere göre işsizlik Aralık 2023'te bir önceki aya oranla 0.1 oran düşüşle 8.8'e geriledi. Türk ekonomisine olan güven artıyor. TL varlıklarına ilgi yükseldikçe risk primi de yükseliyor. Önümüzdeki alanlarda karşılığını net şekilde göreceğiz.

Son kabine toplantısından bu yana bu doğrultuda attığımız bazı adımlar öyle:

Milli uzay programı kapsamında bir ilki gerçekleştirerek insanlı uzay misyonunu başarı ile gerçekleştirdik. Alper Gezeravcı deneyleri tamamlayarak ülkemize döndü.

Ülkemizin her hamlesini değersizleştirmeyi maharet sanalar burada da boş durmadı. Eser ve hizmetlere kulp takan takoz koyan, engel koyan bu sığ anlayışı gördükçe üzülüyoruz. Türkiye'nin kaybettiği ylların sebebini bunlara baktıkça daha iyi görüyoruz. Biz müzmin muhaliflere aldırmadan yolumuza devam edeceğiz.

F-16 talebimizin olumlu sonuçlanmasından memnuniyet duyuyoruz.

Terörü nerede bulursak kafasını ezmeyi sürdüreceğiz. Evlatlarımıza sınır dışında da terörün olmadığı barışın hüküm sürdüğü bir bölge bırakacağız.

31 Mart seçim beyannamesini sunduk. İzmir ziyaretimizde ayrıca 2060 yataklı şehir hastanemizi ve bağlantı yollarını hizmete açtık. İstanbul trafiğine yeni nefes olarak gördüğümüz Gayrettepe Kağıthane hattını açtık.

Din görevlilerinden daha fazla gayret bekliyoruz. Diyanet akademisinin de faaliyete geçmesi ile din görevlilerinin ilim irşad, tebliğ ve temsil görevlerini en güzel şekilde yerine getireceklerine inanıyorum.

Geçen sene meydana gelen depremler 11 ilimizi ve 14 milyon insanımızı doğrudan etkiledi. Bu depremlerde kaybettiğimiz 53 binin üzerinde şehidimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Depremin 1. yıl dönümünde hem evleri teslim etmek, hem depremzedelerin acısına ortak olmak için bölgedeydik. Depremden zarar gören tüm il ilçe ve köylerde yeniden inşa çalışmaları kesintisiz sürüyor. Depremzede kardeşlerimizi en kısa sürede yuvalarına kavuşturmak için gece gündüz koşuşturuyoruz.

5 ilde 31 binden fazla konut ve köy evi teslim edildi. 2 ay içinde 75 bin konutun teslimini gerçekleştireceğiz. Takip eden dönemde de her ay 15-20 bin civaırnda konut ve köy evini hak sahipleri ile buluşturacağız. Böylece temel atmanın üzerinden 1 sene geçmeden inşaatları bitirme sözünü yerine getirmiş olacağız. Yıl sonuna kadar hedef 200 bin evi teslim etmek. Ardından bu sayıyı 390 bine ulaştıracağız.

Devlet olarak deprem bölgesinde sadece konut ve ev inşa etmiyoruz. Şehirlerimizin ana meydanlarını, altyapı ve üstyapı çalışmalarını da biz yapıyoruz. Ayrıca deprem bölgesinde istihdam ve üretimi canlandıracak, şehirlerin ekonomisine güç katacak işleri yürürlüğe alıyoruz. Deprem bölgesini savunma sanayisinde merkez yapacağız. Savunma sanayi kuruluşlarımız önümüzdeki aylarda birer birer faaliyete geçecek.

AİLE VE GENÇLİK FONU

Deprem şehirlerimizi altyapı üst yapı ticaret ve sanayisi ile tamamen ayağa kaldırana kadar çalışacağız. Daha önce verdiğimiz sözlerin de takipçisiyiz.

Aile ve Gençlik Fonu ile ilgili mevzuat çalışmaları tamamlandı. İlk etapta deprem bölgesinde hayata geçecek fona başvuruları 15 Şubat'tan itibaren almaya başlıyoruz. Böylece depremzede gençlerin yuva kurmalarına yardımcı olacağız. Kim ne derse desin bir büyük bir devlet ve asil bir milletiz.

31 Mart seçimleri yaklaşırken milletimizi huzursuz eden görüntüler geliyor. Terör saldırılarından provokatif çıkışlara kadar her türden oyun devreye giriyor. Siyaseti ile toplumu ile ekonomisi ile bambaşka bir toplum var.

Türkiye'nin 21 yıl en büyük gücü olan güven ve istikrar iklimini bozmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Bu ülkenin rahmetli Menderes ile başlayan yolculuğunu 1960 darbesi ile kesenlerin,, daha sonra 1971 muhtırası ile sonra 1980 darbesi ile sekteye uğratanlar 28 Şubat darbesini yaptı. AK Parti ikditarında aynı yollara başvuruldu. Bunlar bir işe yaramayınca darbe çıkarmaya çalıştılar. Bu milleti sırtından hançerleyenlerin devri kapanmıştır. Bayat senaryolar artık işe yaramıyor. Türkiye artık hem siyasi hem ekonomi hem askeri olarak bambaşka bir ligin oyuncusudur.

Sıkıntılarımız elbette var. Bunların bir kısmı küresel bölgesel yansımalar. Bir kısmı ayağımıza takılan çelmelerin bedelidir. Dünyada gezi olayları ile başlayıp 17-25 Aralık darbe girişimi ile süren, PKK terörünün şehirlerimizi hedef alması, DEAŞ'ın sınırlarımızı çevrelemesi ile devam eden, 15 Temmuz darbe girişimi ile, ekonomimize saldırılarla genişleyen, corona salgını ve Rusya Ukrayna savaşı, 6 Şubat depremleri ile 53 bin canımıza mal olan 104 milyar dolar zarar olan olaylara maruz kaldık. Bunlara maruz kalıp da ayakta duran başka ülke örneği var mı? Emin olun Türkiye'den başka diğer tüm ülkelerde bu sorunlardan biri bile diğer ülkelerde büyük yıkım. Coronada bile birçok ülke büyük kriz yaşadı. Biz en iyi şekilde atlattık.

Türkiye tüm sıkıntıların üstesinden gelecek kudrete sahiptir. El ele verek çözemeyeceğimiz bir sorun yok. Yolumuza devam ettik devam edeceğiz. Bizim inancımızda karamsarlık küfre eş değer sayılmıştır. Türkiye'yi nasıl büyüttüysek inşallah Türkiye yüzyılının aydınlığına hep birlikte ulaşacağız.

ÖNümüzdeki sorunları çözerek Cumhuriyet'i hak ettiği yere çıkaracağız.

Bu akşam BAE Başkanının daveti üzerine Dünya Hükümetler Zirvesine katılmak üzere gidiyoruz. Emirliklerin ardından Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin davetine icabetle Kahire'ye geçeceğiz.

Yorumlar (9)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 15 Gün Önce
Affff istiyoruzz
Ziyaretçi 15 Gün Önce
engelli 12000 sözleşmeli sözünü hatırlatıyor
Ziyaretçi 15 Gün Önce
çevir kazı yanmasin
Ziyaretçi 15 Gün Önce
SEYYANEN İNTİBAK ZAMMINI İKTİDAR MUTLAKA VERMELİ YURDUM EMEKLİ İNSANINI SÜRÜNDÜRÜYOR HÂLÂ SES SEDA YUH SİZE YURDUM EMEKLİ İNSANLARI EMEKLİ MAAŞLARINİNİN 12 BİN SEYYANEN İNTİBAK ZAMMINI İSTİYOR VİJDAN YOK SİZLERDE KALMAMIŞ 2008 DEKİ DEĞİŞTİRMİŞ OKDUGUNUZ SGK MÜFREDATINDA BUGÜNÜN EMEKLİLERİNİN SÜRÜNME YILI OLARAK GÖREN İKTİDAR MUTLAKA VERMELİ YURDUM EMEKLİ İNSANI ONURLU YAŞAMAK İSTİYOR
Ziyaretçi 15 Gün Önce
Allah askina nerde wmwkli zammi nerde ev hanimina 3mekli olmasi icin bi kredi haberi gundem cok on3mli